روش‌های عالی برای بهتر حفظ کردن مطالب

همه ما در طول زندگی چندین بار به این جمله فکر کرده‌ایم یا حداقل از بقیه شنیده‌ایم که در مدارس فقط حفظ کردن مطالب را به دانش‌آموزان یاد می‌دهند. اما اگر ما در مدرسه حفظ کردن را یاد گرفته‌ایم چرا همیشه در حفظ  کردن مطالب مشکل داریم و گاهی نمی‌توانیم درس‌هایمان را به خوبی به یاد بسپاریم؟

حفظ کردن دروس

اگر شما به طور تصادفی، افرادی را انتخاب کنید و از آن‌ها بپرسید که بهترین راه حفظ کردن چیست؟ مطمئنا بیشتر آن‌‌ها خواهند گفت تکرار زیاد، کلید اصلی حفظ کردن است. اما طبق تحقیقات، تکرار زیاد هرگز روش مناسبی برای حفظ کردن نخواهد بود. بهتر است به جای این‌که تمرکز خودمان را روی تکرار کردن مطالب بگذاریم، روش‌هایی را یاد بگیریم که به ما کمک می‌کنند مطالبی که خوانده‌ایم را بهتر به خاطر بیاوریم. به خاطر آوردن مطالب به عمق یادگیری ما بستگی دارد پس اگر می‌خواهید قدرت یادگیری ذهن‌تان را افزایش دهید تا بتوانید هر آن‌چه خوانده‌اید را به راحتی به خاطر بیاورید، تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

1. سبک یادگیری خود را کشف کنید.

درس خواندن

همه انسان‌ها سبک مطالعه و یادگیری خاصی دارند که به آن‌ها کمک می‌کند مطالبی که خوانده‌اند را بهتر به حافظه بسپارند. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که وقتی در حال فکر کردن روی جواب سوالی هستید، ذهن شما می‌تواند تصویری از صفحه یا جوابی که روی آن متمرکز هستید را به یاد بیاورد. این دسته از افراد یادگیری دیداری قوی‌تری دارند و ذهن آن‌ها با دیدن، بهتر می‌تواند مفاهیم را در خود ذخیره کند. سبک یادگیری در انسان‌ها متفاوت است و این‌که ذهن شما توانایی یادگیری بصری، صوتی یا تجربی بهتری دارد، صرفا بسته به شماست و چیزی است که خودتان باید در خودتان کشف کنید. شاید شما با نگاه کردن به یک محتوای خاص آن را به خوبی یاد بگیرید و شاید تکرار همان محتوا با صدای در یادگیری‌تان تاثیر بیشتری داشته باشد. کشف سبک یادگیری ذهن، مسئله‌ای است که به شدت می‌تواند در به خاطر آوردن راحت‌تر مطالب، برایتان مفید باشد.

2. برای شروع مطالعه آماده شوید.

محیطی که برای مطالعه انتخاب می‌کنید، تاثیر زیادی در یادگیری شما دارد. تمرکز در محیط‌ استاندارد برای مطالعه، راحت‌تر است و باعث بازدهی بیشتری می‌شود. حتی اگر شما توانایی مطالعه در محیط‌های شلوغ را دارید، بهتر است از مطالعه کردن در محیط‌هایی که پرسروصدا هستند، بپرهیزید. زیرا هر عاملی که باعث حواس‌پرتی حین مطالعه شود، کیفیت مطالعه و عمق یادگیری را کاهش خواهد داد. بهتر است قبل از شروع مطالعه، همه وسیله‌هایی که در طی مطالعه لازم خواهید داشت را آماده کنید تا مجبور به وقفه انداختن حین مطالعه نشوید. هر وقفه‌ای که بین مطالعه به وجود بیاید می‌تواند تمرکز شما را تا حد زیادی کاهش دهد.

برای یادگیری راهکارهای حفظ تمرکز اینجا را کلیک کنید

3. هر چیز که باید حفظ کنید را، ضبط کنید یا بنویسید

ضبط کردن یا نت برداری، روش فوق‌العاده‌ای برای یادگیری هستند که بسته به سبک مطالعه شما، در حفظ مباحث کلاسی کاربرد فوق‌العاده‌ای دارد. اگر سبک شنیداری قوی دارید، صدای خود را ضبط کنید و به دفعات زیادی به صدای ضبط شده‌تان گوش دهید. گوش کردن به صدای ضبط شده، روش فوق‌العاده‌ای است که شما می‌توانید در حین انجام کارهای روزمره خود مانند انجام کارهای منزل، استراحت و حتی قبل از خواب نیز انجام دهید. کافی است چند بار این روش را امتحان کنید تا تاثیر فوق‌العاده آن در یادگیری‌تان را ببینید. اگر سبک دیداری قوی دارید، از مباحثی که قرار است حفظ کنید، نت برداری کنید و در جایی که مقابل چشمتان است، مانند آیینه یا دیوار اتاق بچسبانید تا با هر بار دیدن نت هایتان، مطالب برایتان مرور شود. البته همان‌طور که گفتیم، تکرار بهینه‌ترین روش برای حفظ مطالب نیست اما این کار باعث می‌شود با هر بار نگاه کردن به خلاصه‌نویسی‌هایتان، مطالب در ذهنتان بیشتر تثبیت شود.

4. خلاصه نویسی‌هایتان را طبقه‌بندی یا کدگذاری کنید

خلاصه‌نویسی کردن از روش‌هایی است که باعث یادگیری خوبی می‌شود، اما اگر می‌خواهید مطالب برایتان بهتر جا بیفتد، از رنگ‌ها یا کدگذاری‌های مختلفی برای طبقه‌بندی خلاصه‌نویسی‌هایتان استفاده کنید. این روش بازده فوق‌العاده‌ای در افرادی که دارای سبک بصری هستند، دارد.

مطالعه

5. قبل از یادگرفتن مطالب، سراغ مفاهیم جدید نروید.

در حین مطالعه، قبل از این‌که سراغ مفاهیم جدید بروید، سعی کنید تمام مطالبی که خوانده‌اید را بدون نگاه کردن به کتاب یا یادداشت‌هایتان، به یاد بیاورید و اگر احساس کردید بعضی از آن‌ها را فراموش کرده‌اید، قبل از این‌که سراغ مباحث جدید بروید، بخش فراموش شده را دوباره بخوانید تا مطالب در حافظه کوتاه مدت شما ثبت شود و بعدا در به خاطر آوردن مطالب به مشکلی برنخورید.

6. مطالبی که یاد گرفته‌اید را به خودتان یا به شخص دیگری یاد بدهید.

تحقیقات نشان می‌دهد یاد دادن مطالبی که خوانده‌ایم به شخص دیگر یا توضیح دوباره همان مطلب برای خودمان، نقش به‌سزایی در یادگیری مطالب دارد. با این کار ذهن در برابر چالشی برای بازیابی اطلاعات قرار می‌گیرد. پس اگر می‌خواهید مطمئن شوید که مطلبی را به خوبی یاد گرفته‌اید یا نه؟ یاد دادن همان مطلب به یک دوست یا به خودتان، می‌تواند بهترین راه‌حل باشد. برای این کار روش‌های مختلفی وجود دارد. شما می‌توانید بخشی که یاد گرفته‌اید را به دوستان‌تان یاد بدهید یا با دادن اطلاعات اولیه به خانواده در مورد آن مبحث، توضیحی از آن‌چه یاد گرفته‌اید، برایشان ارائه دهید. اگر کسی را پیدا نکردید، توضیح مطلب جلوی آیینه برای خودتان، یا حل سوال‌های بیشتر می‌تواند راه‌حل مناسبی برایتان باشد. یکی از روش‌های خلاقانه‌ای که می‌توانید برای محک زدن ذهنتان و تثبیت عمیق مطالب برای یادگیری، استفاده کنید، طراحی سوال‌هایی است که دارای جای خالی، سوالات چارگزینه‌ای و … هستند. تمام این روش‌ها، روش‌هایی تجربی برای یادگیری هستند و می‌توانند برای تمام سبک‌های مطالعه، مخصوصا سبک تجربی مفید واقع شوند.

مطالعه با دوستان

7. زمان استراحتی را برای خود در نظر بگیرید

استراحت‌های کوتاه در بین بازه‌هایی که برای مطالعه، در نظر می‌گیرید، تاثیر ویژه‌ای روی یادگیری شما دارند. به هیچ وجه استراحت را بی‌ارزش تلقی نکنید و فکر نکنید بهتر است به جای اختصاص دادن زمانی برای استراحت، مطالعه را ادامه دهید. استراحت بین مطالعه، باعث ریکاوری ذهن شما می‌شود و ذهن‌تان را برای بازه‌های بعدی مطالعه آماده می‌کند. در حین مطالعه به اطلاعاتی که در حال یاد گرفتن هستید فکر نکنید. زمانی که بازه مطالعه خود را به پایان برسانید، خواهید دید که تمام مطالبی که خوانده‌اید را به یاد دارید.

8. مواد غذایی که تاثیر مثبتی بر یادگیری دارند.

چای سبز

بهتر است قبل از شروع مطالعه، یک لیوان چای سبز بنوشید. چای سبز تاثیر زیادی در بهبود یادگیری ذهن دارد. از نظر علمی ارتباط بین عصب‌های ذهن، تعیین کننده عمق یادگیری است. این عصب‌ها توسط نورون‌هایی به هم متصل شده‌اند که این نورون‌ها به مرور زمان و با افزایش سن، دچار آسیب می‌شوند. چای سبز با خواصی که دارد می‌تواند تا حد چشم‌گیری آسیب رسیدن به نورون‌ها را کاهش داده و باعث بهبود یادگیری شود.

چای سبز

ماهی

گوشت ماهی سرشار از امگا۳ است ومصرف امگا۳ تاثیر خوبی در بهبود روند حافظه دارد. حدود ۶۰درصد از ذهن انسان‌ها از چربی ساخته شده که نیمی از این چربی، امگا۳ است. امگا۳ می‌تواند از زوال ذهن جلوگیری کرده و مریضی‌هایی مانند آلزایمر را کاهش دهد. برای افزایش توانایی یادگیری و حفظ کردن، ماهی را حتما در برنامه غذایی خود قرار دهید.

زغال اخته

زغال اخته تاثیر خوبی در افزایش حافظه کوتاه مدت دارد. وجود برخی از آنتی‌اکسیدان‌ها داخل زغال اخته، باعث می‌شوند ارتباط بین سلول‌های مغز بهتر شوند. مصرف زغال اخته در وعده صبحانه همراه با غلات، علاوه بر تقویت ذهن می‌تواند از پیری نیز جلوگیری کند.

قهوه

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که مجبور شوید تمام شب را برای مطالعه یا تمام کردن مقاله‌هایتان بیدار بمانید. اگر شما هم عادت به شب بیداری برای انجام کارهایتان دارید، احتمالا رابطه خوبی با قهوه دارید. قهوه دارای مقدار زیادی آنتی‌اکسیدان و کافئین است. کافئین موجود در قهوه، باعث هوشیاری بیشتر مغز و حفظ تمرکز می‌شود. اما حواستان باشد در مصرف کافئین زیاده‌روی نکنید.

قهوه

جویدن آدامس

در برخی از کشورها به دانش‌آموزان اجازه داده می‌شود در کلاس درس آدامس بجوند. زیرا معتقدند جویدن آدامس به افزایش تمرکز کمک می‌کند. البته تاثیر مثبت آدامس روی حافظه، هنوز به طور قطعی تایید نشده‌است و تا حد زیادی بستگی به شرایط دارد.

مطالب مرتبط
تاثیر بازی بر آموزش

گیمیفیکیشن چیست؟

گیمیفیکیشن (Gamification) یا بازی سازی (که گاهی هم به بازی آفرینی ترجمه می‌شود) از جمله زیر مجموعه‌های دانش طراحی برای تغییر رفتار یا Behavioral Design است که طی سال‌های اخیر، در فضای

مطالعه بیشتر
tops - screen

هنوز بازی رو دانلود نکردی؟

همین الان بازی تاپس رو دانلود کن و رقابت رو شروع کن

قوانین و مقررات تاپس

تعاریف و اصطلاحات: تاپس: اپلیکیشن تاپس یک بازی می‌باشد که با تکیه بر محتوای آموزشی بستری مناسب برای رشد و تعالی دانش آموزان در زمان فراغتشان را فراهم می‌نماید. کاربر : شخص حقیقی یا حقوقی می باشد که از طریق بستر ارتباطی اینترنت و با استفاده از اپلیکیشن تاپس نسبت به دریافت خدمات اقدام می نماید. حساب کاربری (پروفایل) : حسابی است که کاربر با ثبت شماره تلفن همراه خود برای استفاده از خدمات تاپس در اپلیکیشن ایجاد کرده‌ است. اطلاعات هویتی : اطلاعاتی که به صورت مستقیم از سوی کاربران وارد تاپس می‌شود. قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران : قانون اساسی، قوانین عادی، آیین نامه های اجرایی، بخشنامه‌ها، دستورالعمل‌ها و کلیه ضوابط قانونی حاکم بر جامعه می‌یاشد. کاربران با ثبت نام در تاپس و همچنین با استفاده از خدمات تاپس می‌پذیرند که قوانین و مقررات جاری تاپس را به صورت کامل مطالعه کرده و با اطلاع کامل از شرایط و معانی، آن را پذیرفته‌اند. این قوانین و مقررات ممکن است در طول زمان تغییرکند و بنابراین استفاده مستمر کاربران از تاپس به معنی پذیرش هرگونه تغییر در قوانین و مقررات است. برای استفاده از خدمات تاپس لازم است که هر کاربر اعم از شخص حقیقی و یا حقوقی با ثبت شماره تلفن همراه، یک حساب کاربری در اپلیکیشن بسازد. کاربر مذکور باید نام، نام خانوادگی و شماره همراه خود را در اپلیکیشن تاپس ثبت کند. در صورت نقص اطلاعات امکان بروز اشکال در سرویس ها وجود داشته و مسئولیت آن با کاربر خواهد بود. در صورت استفاده از خدمات تاپس، کاربران مسئول حفظ محرمانه بودن حساب خود هستند و مسئولیت تمامی فعالیت هایی که تحت حساب کاربری آنان انجام گیرد، بر عهده خودشان است. در صورت مفقود یا سرقت اطلاعات حساب کاربری، کاربر می بایست در اسرع وقت با پشتیبانی تاپس تماس بگیرد. کاربر حق واگذاری و اجازه استفاده از حساب کاربری خود به دیگران (حقیقی یا حقوقی) را ندارد. شرایط استفاده از تاپس: کلیه اصول و رویه های تاپس منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، قانون تجارت الکترونیک و قانون حمایت از حقوق مصرف کننده است و متعاقباً کاربر نیز موظف به رعایت قوانین مرتبط با کاربران است. محتویات و سرویس های تاپس، تنها برای استفاده شخصی و غیرتجاری عرضه شده است. هرگونه استفاده غیرشخصی، قابل پیگرد بوده و هیچ فردی به هیچ عنوان مجاز به استفاده از اطلاعات تاپس برای فروش و یا تولید مجدد در هیچ بستری نمی باشد. استفاده از تاپس برای دسترسی به سرویس ها فراهم شده و لازم است کاربر صرفاً از آن در جهت اهداف و مقاصد تعریف شده استفاده نماید. استفاده از اپلیکیشن به گونه ای که باعث بروز مشکل، از کار انداختن و ... آن شود، مجاز نبوده و از طرف صاحب امتیاز نرم افزار قابل پیگیری حقوقی خواهد بود. این سند به عنوان یک توافق نامه با توجه به مقررات و قوانین کشوری مقرر گردیده و به معنای اعلام موافقت کاربر با شرایط استفاده از تاپس است. کاربر متعهد است به هیچ عنوان سوالات موجود در تست ها و کوئیزها و آزمون ها را به هیچ نحوی با دیگران به اشتراک نگذارد. کاربر می پذیرد که راه ارتباطی اپلیکیشن تاپس با وی از طریق ارسال پیامک است و امکان درخواست قطع ارسال پیامک برای وی وجود دارد، ولی ممکن است که با قطع پیامک، در استفاده از سرویس با اشکال مواجه شود. استفاده از اپلیکیشن تاپس نیازمند سخت افزار و اینترنت بر روی آن می باشد، مسئولیت تامین و همچنین پرداخت هزینه های مربوط به آنها بر عهده کاربر است. کاربر متعهد است در طول یا پس از اتمام استفاده از تاپس، هیچ یک از اطلاعات تاپس را به هیچ گونه ای استفاده نکند. طبعاً ذخیره کردن اطلاعات خارج از ساختار خود اپلیکیشن بر خلاف قوانین و مقررات تاپس خواهد بود. تاپس ممکن است به علت به روزرسانی، اقدام به حذف برخی از محتواها کند. کاربر حق ندارد هیچ گونه تلاشی در جهت استخراج Source Code نرم افزارهای RF تاپس شامل Decompile، مهندسی معکوس یا فعالیت های مشابه انجام دهد. کاربر مجاز نیست با استفاده از روش های framing یا mirroring یا روش های دیگر نسخه دیگری از اپلیکیشن تاپس را روی سرورهای دیگر ارائه کند. همچنین کاربر مجاز نیست در نرم افزار تاپس یا در روش ارائه سرویس تاپس تغییر یا خللی ایجاد کند. کاربر حق ندارد برنامه یا اسکریپتی با هدف ایندکس گذاری، مطالعه یا هرگونه فعالیت داده کاوی روی سرویس اجرا کند. کاربر حق ندارد هیچ فعالیتی در راستای دسترسی غیرقانونی و غیرمتداول به هیچ یک از بخش های سرویس تاپس یا سرویس های مرتبط با تاپس انجام دهد. هزینه ها و پرداخت: خرید اشتراک از تاپس صرفاً از طریق درگاه اینترنتی صورت می پذیرد. امکان عودت هزینه اشتراک و خدمات خریداری شده تنها تا 72 ساعت پس از پرداخت امکان پذیر است. این امکان تنها از طریق ارسال درخواست از طریق "تماس با ما" در صفحه "پروفایل" امکان پذیر است. اگر تراکنش پرداخت هزینه توسط درگاه بانکی (که خارج از کنترل مجموعه ما است) برگشت بخورد، یا دچار مشکلی شود و همچنین اگر تحت شرایط ذکر شده در این توافقنامه هزینه شما عودت داده شود، ما دسترسی شما به محتوای خریداری‌شده را معلق یا ملغی خواهیم کرد. همچنین اگر به هر دلیلی تراکنش مشکوک و غیرقانونی اتفاق بیافتد، تراکنش‌های انجام‌شده لغو و باطل و دسترسی شما به محتوای خریداری‌شده معلق یا ملغی خواهد شد. ما این حق را برای خود محفوظ می‌داریم که به صلاحدید خودمان حساب شما را با خبر قبلی معلق یا مسدود کنیم. امکان استفاده از محتوای غیر رایگان اپلیکیشن، با پرداخت درون برنامه ای، اعتبار دارد. مسئولیت تاپس: تاپس تمامی تلاش خود را جهت استفاده کاربر از اپلیکیشن تاپس به کار می گیرد اما تضمینی در مورد اجرای آن بر روی همه دستگاه ها یا شبکه های ارتباطی (اینترنت، شبکه تلفن همراه و ...) نخواهد داد. در صورت بروز مشکل در زمان استفاده از تاپس کاربران می توانند از طریق سرویس "ارتباط با ما" در صفحه پروفایل مشکل خود را مطرح کرده و تاپس پیگیری لازم و تلاش خود را جهت حل و فصل مشکلات به عمل خواهد آورد. اطلاعات و محتوای موجود در تاپس از منابع معتبر و مرتبط و با رعایت مقررات و توجه به حقوق مولفان جمع آوری شده است. ممکن است اطلاعات، نرم افزار، سرویس های موجود یا ارائه شده در اپ در مواردی غیر دقیق و یا دارای اشکالات جزئی باشد. تاپس به طور مداوم اطلاعات و محتویات اپ را کنترل و بروز خواهد نمود. تاپس سهولت چگونگی استفاده، دقت اطلاعات، تضمین عملکرد نرم افزار و سرویس ها را بدون قید و یا تضمین، "آنگونه که هست" ارائه می کند. تاپس تحت هیچ شرایطی مسئولیت های ناشی از مهارت کم کاربر در استفاده از اپلیکیشن و یا ابراز اینکه در مورد سرویس و محصولات اطلاعی نداشته است را برعهده نخواهد گرفت. تاپس مسئولیتی در قبال مشکلات ناشی از قطع و یا سرعت اینترنت، مشکلات کاربری، خرابی تجهیزات شما و یا آلودگی آن به ویروس نداشته و مسئولیت تأخیر یا عدم کارکرد اپلیکیشن ناشی از این موارد بر عهده استفاده کننده خواهد بود. تاپس سعی می‌کند که کاربران دسترسی شبانه‌روزی در تمامی ۷ روز هفته را داشته باشند و سعی می‌کند هرگونه زمان ازکارافتادگی را به حداقل برساند. تاپس ممکن است با اطلاع قبلی، به منظور تعمیر و نگهداری اپلیکیشن، دسترسی کاربران یا ارائه خدمات را موقتاً و در حداقل زمان ممکن متوقف یا معلق کند. قطع سرویس: تاپس در شرایطی که به هر دلیل به این نتیجه برسد که حضور یک کاربر می تواند برای تاپس یا سایر کاربران نامطلوب باشد حق حذف دسترسی کاربر به اپلیکیشن را دارد. اگر تاپس به این باور برسد که کاربر از سیاست عودت وجه سوءاستفاده می‌کند، این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که حساب کاربری کاربر را معلق یا مسدود یا ملغی کند و استفاده کنونی یا آتی وی از خدمات و محصولات تاپس را محدود یا مسدود کند. اعتبار قوانین: توجه داشته باشید کلیه اصول و رویه‏‌های تاپس منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران و سازمان آموزش و پرورش جمهوری اسلامی است. تاپس حق تغییرات آتی در قوانین را بر خود محفوظ می‌داند و در صورتی که تغییراتی در قوانین مندرج، رویه‏‌ها و سرویس‏‌ها ایجاد شود، در همین صفحه منتشر و به روز رسانی می شود و شما توافق می‏‌کنید که استفاده مستمر شما به معنی پذیرش هرگونه تغییر است.

small_c_popup.png

ثبت نام رایگان

در خبرنامه تاپس ثبت نام کنید تا مقالات جدید هم برای شما ارسال شود
لوگو اندروید

برای یک شروع هیجان انگیز آماده ای؟