تقویم مطالعاتی

چگونه در دوره آموزش از راه دور، برنامه ریزی تحصیلی بهتری داشته باشم؟

مطالعه در منزل

شاید سال‌ها قبل، تصور جهانی آلوده به ویروس، برایمان خیلی سخت و دور از باور بود. هیچ کس تصورش را نمی‌کرد که یک روز، ویروسی کوچک، شرایطی را برای انسان‌ها ایجاد کند که حتی نتوانیم به روال عادی زندگی خود ادامه دهیم. ویروسی که شرایط زندگی همه انسان‌ها را تحت تاثیر قرار دهد و خسارات جبران‌ناپذیری برای مشاغل و کسب‌وکارها ایجاد کند.

در این میان دانش‌آموزان و دانش‌جویان نیز، جزو قشرهایی بودند که در اثر کرونا، متحمل فشارهایی زیادی شدند و هنوز هم کم و بیش با اثرات ناشی از این ویروس، دست و پنجه نرم می‌کنند. این اپیدمی خطرناک دولت‌ها را مجبور کرد تا از برگزاری هرگونه تجمع یا دورهمی جلوگیری کنند و در نتیجه، تعطیلی مراکز و موسسات آموزشی، اولین ضربه‌ای بود که کرونا به دانش‌آموزان و دانش‌جویان وارد کرد. آموزش از راه دور یا آموزش مجازی، راه‌حلی بود که دولت‌ها برای مقابله از شیوع کرونا در دوران بیماری در پیش گرفتند. آموزش مجازی با تمام مزایایی که در پیش‌گیری از بیماری‌ها داشت، به علت برخی معایب مانند نبود امکانات، مشکلات اینترنتی، فشار مالی روی قشر کم‌درآمد و عدم وجود عدالت آموزشی در میان دانش‌آموزان، سختی آموزش از راه دور را چندین برابر کرد.

اما چه بخواهیم چه نخواهیم، این مهمان ناخوانده، فعلا قصد ترک ما را ندارد و تنها گزینه انتخابی ما، سازش با شرایط فعلی است. بسیاری از دانش‌آموزان در مدت آموزش مجازی دچار افت تحصیلی شدند و می‌توان گفت نبود انگیزه کافی و برنامه‌ریزی مناسب تحصیلی، علت اصلی آن بود. آموزش مجازی می‌تواند برای دانش‌آموزان مشکلاتی در زمینه برنامه‌ریزی تحصیلی به وجود بیاورد. مخصوصا که اکثر ما بیشتر روز را در خانه می‌گذرانیم و انجام کارهای متفرقه مانند جواب دادن به تلفن، شستن ظرف‌ها، تماشای سریال محبوب و … ممکن است باعث ایجاد تداخل در برنامه‌ریزی درسی که داشتیم بشود.

سوال اصلی این است که چگونه می‌شود در کنار حواس‌پرتی‌هایی که در منزل با آن‌ها مواجه‌ایم، برنامه‌ریزی درسی مناسبی داشته‌باشیم تا هم تمرکزمان در طول مطالعه حفظ شود و هم یادگیری عمیقی داشته باشیم. برای رسیدن به پاسخ این سوال، تا پایان مقاله همراه ما باشید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد راهکارهای حفظ تمرکز در منزل اینجا کلیک کنید

یک برنامه‌ریزی زمانی برای ساعت مطالعه خود داشته باشید.

برای این‌که بتوانید تمرکز خود را هنگام مطالعه حفظ کنید، سعی کنید بازه مخصوصی را هر روز به مطالعه اختصاص دهید. بازه‌ای که مجبور به انجام کارهای ضروری و روزمره دیگر مانند انجام کارهای منزل، تماشای تلویزیون، گفت‌وگو با خانواده و کارهایی از این قبیل نیستید. استفاده از آلارم یا هشدارهایی که ساعت مطالعه را برایتان یادآوری کند، می‌تواند برایتان مفید باشد. هر روز بازه‌ی مشخصی را برای درس‌خواندن انتخاب کنید فراموش نکنید مرور مطالبی که قبلا خوانده‌اید، اهمیت بسیاری دارد و باعث می‌شود مفاهیمی که قبلا خوانده‌اید را فراموش نکنید. مجازی بودن کلاس‌ها و امتحانات نباید باعث شود مطالب را روی هم انباشته و به شب امتحان موکول کنید.

تقویم مطالعاتی ایجاد کنید.

تقویم مطالعاتی

یادگیری در دوره آموزش مجازی، نیازمند یک ساختار منظم و سازماندهی شده است. بهتر است برای یادگیری عمیق‌تر در دوره آموزش از راه دور، یک تقویم درسی برای خودتان تنظیم کنید و تاریخ تمام امتحانات یا مهلت ارسال تکالیف را یادداشت کنید. اگر در طول روز ساعات زیادی از گوشی یا لب‌تاب‌تان استفاده می‌کنید، می‌توانید تقویم خود را در کامپیوتر یا گوشی همراه‌تان ذخیره کنید تا همیشه به همراهتان باشد.

اگر سبک یادگیری شما بصری است، می‌توانید تقویم خود را در مکانی که بیشتر مواقع جلوی چشمتان است، نصب کنید. جایی مانند روبه‌روی میز کار، روی آیینه یا روی در یخچال. با این کار، هر بار که نگاه‌تان به تقویم درسی‌تان می‌افتد، نکات مهم برایتان یادآوری می‌شود و بهتر در خاطرتان می‌ماند.

از برنامه‌های آنلاین کمک بگیرید.

زندگی در عصر دیجیتال این امکان را برای ما فراهم کرده است که بتوانیم از امکانات و تکنولوژی موجود، در جهت رسیدن به هدف‌ّهایمان کمک بگیریم. برنامه‌های کاربردی و اپلیکشن‌های بسیاری وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توانید بازدهی ذهن خود و عمق یادگیری از مطالعه‌ای که داشتید را ارزیابی کنید. برنامه‌های کاربردی که میزان ساعت مفید مطالعه شما را محاسبه می‌کنند و امکان سازماندهی بهتر تکالیف را به شما می‌دهند.

از طرف دیگر، امروزه اپلیکیشن‌ها و بازی‌های اندرویدی و آنلاین زیادی نیز وجود دارند، که می‌توانند در جهت رشد تحصیلی، به شما کمک کنند. اپلیکیشن آموزشی تاپس، یک بازی جذاب و رقابتی است، که همراه آن می‌توانید هم بازی کنید و هم درس بخوانید! تحقیقات بسیاری بر تاثیر مثبت یادگیری به کمک بازی کردن تاکید می‌کنند.

برای دانلود اپلیکشن بازی تاپس

عواملی که باعث حواس‌پرتی می‌شوند را از اطرافتان دور کنید.

 

بیایید قبول کنیم که بیشتر ما عادت به چک کردن مداوم گوشی‌هایمان داریم یا حداقل عادت داریم تلفن همراه‌مان را همیشه کنار خود داشته باشیم. اما اگر تصمیم دارید مطالعه‌ای باکیفیت و عمیق را شروع کنید به هیچ وجه گوشی همراه‌تان را کنار خود قرار ندهید. نوتیف‌های پی در پی از شبکه‌های مجازی یکی از عوامل وسوسه کننده اصلی محسوب می‌شود که می‌تواند تمرکزتان را تا حد زیادی از بین ببرد.

نه تنها گوشی همراه، بلکه سعی کنید تمام عواملی که باعث می‌شوند ذهنتان از فضای درس و مطالعه دور شود را شناسایی و تا حد امکان از محیط دور کنید.

 

از موسیقی‌های ملایم برای حفظ تمرکز کمک بگیرید.

موسیقی هنگام مطالعه

مسلما شرایط درس خواندن در خانه در دوران آموزش مجازی، تفاوت زیادی با درس خواندن در محیط مدرسه دارد. صدای بلند رادیو یا تلویزیون، سروصدای خواهر یا برادر کوچک‌تر، رفت و آمدهای متوالی، همه و همه از مواردی هستند که به شدت ممکن است به کیفیت مطالعه شما آسیب برسانند. نمی‌توان جلوی سروصدای بقیه افراد را گرفت و آن‌ها را متوقف کرد، اما می‌توان از موسیقی‌های ملایم برای حفظ تمرکز هنگام درس خواندن استفاده کرد.

 

شرایط را شبیه سازی کنید.

حتما شما هم این مسئله را تجربه کرده‌اید که وقتی وارد کتاب‌خانه می‌شوید تا درس بخوانید، فضای کتاب‌خانه، با تاثیری که روی شما می‌گذارد، باعث می‌شود حس و حال بیش‌تری برای درس‌خواندن داشته باشید. دیدن افراد دیگری که در حال درس خواندن یا مطالعه هستند، باعث می‌شود انگیزه شما برای درس بیشتر شود. مطمئنا این فضا با فضای منزل قابل مقایسه نیست و شاید مطالعه کردن در محیطی که در آن فقط عادت به استراحت و کارهای متفرقه داشتید، برایتان سخت باشد. برای این‌که بتوانید روحیه درس خواندن‌تان را در منزل حفظ کنید، سعی کنید تا حد ممکن شرایط را شبیه‌سازی کنید. ایجاد شباهت‌هایی بین اتاق مطالعه‌تان با محیط مدرسه یا کتاب‌خانه می‌تواند تاثیر بهینه‌ای روی حفظ تمرکزتان داشته باشد.

 

محیط مطالعه‌تان را از محیطی که در آن استراحت می‌کنید جدا کنید.

جالب است بدانید ذهن شما، با توانایی که دارد، می‌تواند محیط‌های مختلف را از هم تشخیص دهد. بنابراین بهتر است برای مطالعه یا درس‌خواندن، محیط مجزا از خواب و استراحت را انتخاب کنید. همه ما می‌دانیم تخت خواب چه محیط دلچسبی برای لم دادن و استراحت است، اما هیچ وقت جای مناسبی برای مطالعه نخواهد بود و باعث کسل شدن شما و از بین رفتن انگیزه برای درس خواندن نیز می‌شود.

با دوستانتان تعامل درسی داشته باشید

دیدن دوستان در محیط مدرسه یا دانشگاه و گپ زدن در مورد درس با آن‌ها، می‌تواند تاثیر خوبی در روحیه شما داشته‌باشد. کاری که در دوره آموزش از راه دور، امکان‌پذیر نیست. اما به لطف فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، شما می‌توانید ارتباط خود را با دوستانتان حفظ کنید. تعامل با دوستان در فضای مجازی، نه تنها باعث می‌شود از فضای آزاد خود نهایت استفاده را ببرید، می‌تواند در ایجاد روحیه درس‌خواندن هم برایتان مفید باشد. طبق نکاتی که گفتیم، درس خواندن در منزل زیاد هم کسل‌کننده و ناممکن نیست. شاید آموزش از راه دور، نتواند به اندازه آموزش حضوری برای دانش‌آموزان مفید باشد، اما در حال حاضر، تنها راه‌حل موجود است. حتما استراحت را در برنامه درسی خود قرار دهید و فراموش نکنید که برای داشتن مطالعه‌ای باکیفیت، حتما باید روحیه خود را در دوران قرنطینه حفظ کنید. از تفریح‌های مفید مانند یادگیری مهارت‌های جدید، آشپزی، نقاشی و … برای اوقات فراغت خود استفاده کنید تا علاوه بر پیشرفت در زمینه‌های مختلف، بتوانید مطالعه‌ای باکیفیت در ساعات درسی نیز داشته باشید.
مطالب مرتبط
tops - screen

هنوز بازی رو دانلود نکردی؟

همین الان بازی تاپس رو دانلود کن و رقابت رو شروع کن

Top

قوانین و مقررات تاپس

تعاریف و اصطلاحات: تاپس: اپلیکیشن تاپس یک بازی می‌باشد که با تکیه بر محتوای آموزشی بستری مناسب برای رشد و تعالی دانش آموزان در زمان فراغتشان را فراهم می‌نماید. کاربر : شخص حقیقی یا حقوقی می باشد که از طریق بستر ارتباطی اینترنت و با استفاده از اپلیکیشن تاپس نسبت به دریافت خدمات اقدام می نماید. حساب کاربری (پروفایل) : حسابی است که کاربر با ثبت شماره تلفن همراه خود برای استفاده از خدمات تاپس در اپلیکیشن ایجاد کرده‌ است. اطلاعات هویتی : اطلاعاتی که به صورت مستقیم از سوی کاربران وارد تاپس می‌شود. قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران : قانون اساسی، قوانین عادی، آیین نامه های اجرایی، بخشنامه‌ها، دستورالعمل‌ها و کلیه ضوابط قانونی حاکم بر جامعه می‌یاشد. کاربران با ثبت نام در تاپس و همچنین با استفاده از خدمات تاپس می‌پذیرند که قوانین و مقررات جاری تاپس را به صورت کامل مطالعه کرده و با اطلاع کامل از شرایط و معانی، آن را پذیرفته‌اند. این قوانین و مقررات ممکن است در طول زمان تغییرکند و بنابراین استفاده مستمر کاربران از تاپس به معنی پذیرش هرگونه تغییر در قوانین و مقررات است. برای استفاده از خدمات تاپس لازم است که هر کاربر اعم از شخص حقیقی و یا حقوقی با ثبت شماره تلفن همراه، یک حساب کاربری در اپلیکیشن بسازد. کاربر مذکور باید نام، نام خانوادگی و شماره همراه خود را در اپلیکیشن تاپس ثبت کند. در صورت نقص اطلاعات امکان بروز اشکال در سرویس ها وجود داشته و مسئولیت آن با کاربر خواهد بود. در صورت استفاده از خدمات تاپس، کاربران مسئول حفظ محرمانه بودن حساب خود هستند و مسئولیت تمامی فعالیت هایی که تحت حساب کاربری آنان انجام گیرد، بر عهده خودشان است. در صورت مفقود یا سرقت اطلاعات حساب کاربری، کاربر می بایست در اسرع وقت با پشتیبانی تاپس تماس بگیرد. کاربر حق واگذاری و اجازه استفاده از حساب کاربری خود به دیگران (حقیقی یا حقوقی) را ندارد. شرایط استفاده از تاپس: کلیه اصول و رویه های تاپس منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، قانون تجارت الکترونیک و قانون حمایت از حقوق مصرف کننده است و متعاقباً کاربر نیز موظف به رعایت قوانین مرتبط با کاربران است. محتویات و سرویس های تاپس، تنها برای استفاده شخصی و غیرتجاری عرضه شده است. هرگونه استفاده غیرشخصی، قابل پیگرد بوده و هیچ فردی به هیچ عنوان مجاز به استفاده از اطلاعات تاپس برای فروش و یا تولید مجدد در هیچ بستری نمی باشد. استفاده از تاپس برای دسترسی به سرویس ها فراهم شده و لازم است کاربر صرفاً از آن در جهت اهداف و مقاصد تعریف شده استفاده نماید. استفاده از اپلیکیشن به گونه ای که باعث بروز مشکل، از کار انداختن و ... آن شود، مجاز نبوده و از طرف صاحب امتیاز نرم افزار قابل پیگیری حقوقی خواهد بود. این سند به عنوان یک توافق نامه با توجه به مقررات و قوانین کشوری مقرر گردیده و به معنای اعلام موافقت کاربر با شرایط استفاده از تاپس است. کاربر متعهد است به هیچ عنوان سوالات موجود در تست ها و کوئیزها و آزمون ها را به هیچ نحوی با دیگران به اشتراک نگذارد. کاربر می پذیرد که راه ارتباطی اپلیکیشن تاپس با وی از طریق ارسال پیامک است و امکان درخواست قطع ارسال پیامک برای وی وجود دارد، ولی ممکن است که با قطع پیامک، در استفاده از سرویس با اشکال مواجه شود. استفاده از اپلیکیشن تاپس نیازمند سخت افزار و اینترنت بر روی آن می باشد، مسئولیت تامین و همچنین پرداخت هزینه های مربوط به آنها بر عهده کاربر است. کاربر متعهد است در طول یا پس از اتمام استفاده از تاپس، هیچ یک از اطلاعات تاپس را به هیچ گونه ای استفاده نکند. طبعاً ذخیره کردن اطلاعات خارج از ساختار خود اپلیکیشن بر خلاف قوانین و مقررات تاپس خواهد بود. تاپس ممکن است به علت به روزرسانی، اقدام به حذف برخی از محتواها کند. کاربر حق ندارد هیچ گونه تلاشی در جهت استخراج Source Code نرم افزارهای RF تاپس شامل Decompile، مهندسی معکوس یا فعالیت های مشابه انجام دهد. کاربر مجاز نیست با استفاده از روش های framing یا mirroring یا روش های دیگر نسخه دیگری از اپلیکیشن تاپس را روی سرورهای دیگر ارائه کند. همچنین کاربر مجاز نیست در نرم افزار تاپس یا در روش ارائه سرویس تاپس تغییر یا خللی ایجاد کند. کاربر حق ندارد برنامه یا اسکریپتی با هدف ایندکس گذاری، مطالعه یا هرگونه فعالیت داده کاوی روی سرویس اجرا کند. کاربر حق ندارد هیچ فعالیتی در راستای دسترسی غیرقانونی و غیرمتداول به هیچ یک از بخش های سرویس تاپس یا سرویس های مرتبط با تاپس انجام دهد. هزینه ها و پرداخت: خرید اشتراک از تاپس صرفاً از طریق درگاه اینترنتی صورت می پذیرد. امکان عودت هزینه اشتراک و خدمات خریداری شده تنها تا 72 ساعت پس از پرداخت امکان پذیر است. این امکان تنها از طریق ارسال درخواست از طریق "تماس با ما" در صفحه "پروفایل" امکان پذیر است. اگر تراکنش پرداخت هزینه توسط درگاه بانکی (که خارج از کنترل مجموعه ما است) برگشت بخورد، یا دچار مشکلی شود و همچنین اگر تحت شرایط ذکر شده در این توافقنامه هزینه شما عودت داده شود، ما دسترسی شما به محتوای خریداری‌شده را معلق یا ملغی خواهیم کرد. همچنین اگر به هر دلیلی تراکنش مشکوک و غیرقانونی اتفاق بیافتد، تراکنش‌های انجام‌شده لغو و باطل و دسترسی شما به محتوای خریداری‌شده معلق یا ملغی خواهد شد. ما این حق را برای خود محفوظ می‌داریم که به صلاحدید خودمان حساب شما را با خبر قبلی معلق یا مسدود کنیم. امکان استفاده از محتوای غیر رایگان اپلیکیشن، با پرداخت درون برنامه ای، اعتبار دارد. مسئولیت تاپس: تاپس تمامی تلاش خود را جهت استفاده کاربر از اپلیکیشن تاپس به کار می گیرد اما تضمینی در مورد اجرای آن بر روی همه دستگاه ها یا شبکه های ارتباطی (اینترنت، شبکه تلفن همراه و ...) نخواهد داد. در صورت بروز مشکل در زمان استفاده از تاپس کاربران می توانند از طریق سرویس "ارتباط با ما" در صفحه پروفایل مشکل خود را مطرح کرده و تاپس پیگیری لازم و تلاش خود را جهت حل و فصل مشکلات به عمل خواهد آورد. اطلاعات و محتوای موجود در تاپس از منابع معتبر و مرتبط و با رعایت مقررات و توجه به حقوق مولفان جمع آوری شده است. ممکن است اطلاعات، نرم افزار، سرویس های موجود یا ارائه شده در اپ در مواردی غیر دقیق و یا دارای اشکالات جزئی باشد. تاپس به طور مداوم اطلاعات و محتویات اپ را کنترل و بروز خواهد نمود. تاپس سهولت چگونگی استفاده، دقت اطلاعات، تضمین عملکرد نرم افزار و سرویس ها را بدون قید و یا تضمین، "آنگونه که هست" ارائه می کند. تاپس تحت هیچ شرایطی مسئولیت های ناشی از مهارت کم کاربر در استفاده از اپلیکیشن و یا ابراز اینکه در مورد سرویس و محصولات اطلاعی نداشته است را برعهده نخواهد گرفت. تاپس مسئولیتی در قبال مشکلات ناشی از قطع و یا سرعت اینترنت، مشکلات کاربری، خرابی تجهیزات شما و یا آلودگی آن به ویروس نداشته و مسئولیت تأخیر یا عدم کارکرد اپلیکیشن ناشی از این موارد بر عهده استفاده کننده خواهد بود. تاپس سعی می‌کند که کاربران دسترسی شبانه‌روزی در تمامی ۷ روز هفته را داشته باشند و سعی می‌کند هرگونه زمان ازکارافتادگی را به حداقل برساند. تاپس ممکن است با اطلاع قبلی، به منظور تعمیر و نگهداری اپلیکیشن، دسترسی کاربران یا ارائه خدمات را موقتاً و در حداقل زمان ممکن متوقف یا معلق کند. قطع سرویس: تاپس در شرایطی که به هر دلیل به این نتیجه برسد که حضور یک کاربر می تواند برای تاپس یا سایر کاربران نامطلوب باشد حق حذف دسترسی کاربر به اپلیکیشن را دارد. اگر تاپس به این باور برسد که کاربر از سیاست عودت وجه سوءاستفاده می‌کند، این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که حساب کاربری کاربر را معلق یا مسدود یا ملغی کند و استفاده کنونی یا آتی وی از خدمات و محصولات تاپس را محدود یا مسدود کند. اعتبار قوانین: توجه داشته باشید کلیه اصول و رویه‏‌های تاپس منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران و سازمان آموزش و پرورش جمهوری اسلامی است. تاپس حق تغییرات آتی در قوانین را بر خود محفوظ می‌داند و در صورتی که تغییراتی در قوانین مندرج، رویه‏‌ها و سرویس‏‌ها ایجاد شود، در همین صفحه منتشر و به روز رسانی می شود و شما توافق می‏‌کنید که استفاده مستمر شما به معنی پذیرش هرگونه تغییر است.

small_c_popup.png

ثبت نام رایگان

در خبرنامه تاپس ثبت نام کنید تا مقالات جدید هم برای شما ارسال شود
لوگو اندروید

برای یک شروع هیجان انگیز آماده ای؟