بهترین راه درس خواندن

9 پیشنهاد فوق العاده برای جذاب کردن دروس کسل کننده

اگر دانش‌آموز هستید و در حال خواندن این مقاله هستید به احتمال زیاد هنگامی که از سختی‌های مدرسه و درس‌خواندن و عدم جذابیت دروس برای والدین خود صحبت می‌کنید حداقل یکبار این جمله را شنیده‌اید که «ما هم این دوران را گذرانده‌ایم.»

اما امروزه نگاه‌ها به دوران تحصیل و روش درس خواندن تغییر کرده‌است؛ ما فقط به دنبال خواندن درس و گذراندن سال‌های تحصیل نیستیم. ما زمان زیادی از روزمان را در مدرسه و درحال درس خواندن می‌گذارنیم و نیاز داریم تا درس‌خواندن برایمان جذاب و کاربردی باشد. ما باید برای زمان خود ارزش قائل باشیم و یکی از مصداق‌هایی که نشان دهنده‌ی این موضوع است اهمیت دادن به علاقه داشتن به دروس و جذابیت آن‌ها برای ماست. من می توانم برایتان چندین مثال بزنم از کسانی که به دلیل جذابیت فضای یک کلاس یا سبک جذاب درس دادن معلم به یک رشته گرایش پیدا کرده و آن را تا کسب مدارک عالیه ادامه داده‌اند. حتما شما هم به یاد دارید که مثلا درس علوم را در ابتدایی به دلیل زنگ آزمایشگاه و کارهای عملی بیشتر دوست داشتید و روزهایی که آزمایشگاه نمی‌رفتید درس گیرایی قبل را نداشت . این‌ مسائل بسیار عمیق‌تر و تاثیرگزارتر از آنی هستند که فکرش را می‌کنید؛ و شما باید به احساسات و علایق خود اعتماد کنید و به آن اهمیت بدهید و در جهت یافتن استعدادتان وقت بگذارید ما به دنبال راهکارهایی هستیم که درس‌خواندن شما را برایتان جذاب‌تر کنیم.

با خود رودربایستی نداشته باشید و برای خود شرط بگذارید.

نتیجه گیری به جای بهانه درس

برای خود جای بهانه نگذارید! ما حتی برای خودمان هم بهانه می آوریم و خودمان را هم گول می زنیم؟ با این که می‌دانیم، اما خودمان را به آن راه می زنیم. مثلا اگر با خودمان قرار می گذاریم که صبح زود بیدار شویم و ساعت 11 تازه از خواب بیدار می شویم به خود می گوییم که خب از فردا این کار را می کنم دیشب  مجبور بودم تمام شب را کنار  مهمان ها بمانم و شرایط باعث شد که دیر بخوابم و نیاز داشتم بیشتر بخوابم.

اما مثلا اگر یک قرار کاری داشتید این که دوستتان باعث شده است دیرتر بخوابید دلیل منطقی ای برای خواب ماندن تان و نرسیدن تان به قرار به حساب می آمد؟

پس به دست خودتان بهانه ندهید. تمامی شرایط را برای محقق شدن با کیفیت ترین مکان و زمان برای درس خواندتان فراهم کنید. یک اتاق با نور مناسب هوای مطبوع و یک میز برای درس خواندن در نظر بگیرید  حتی اگر راحتید می توانید روی زمین بنشینید شما قرار است در راحت ترین و درست ترین حالت قرار بگیرید تا بتوانید در هنگام درس خواندن لحظات مفید و در عین حال لذت بخشی را تجربه کنی و زمانی که تمامی بهانه‌ها را از خود دور کنید اولین فایده‌ای که تجربه می‌کنید ذهن خالی از افکار مزاحم است.

آب و یک خوراکی برای مواقعی که هنگام درس خواندن ضعف می کنید کنار دستتان بگذارید تا به بهانه ی خوردن آب و خوراکی مدت طولانی از اتاق خارج نشوید. سعی کنید از خوراکی‌های مقوی مانند میوه و مغز‌ها استفاده کنید زیرا برخی خوراکی‌ها به دلیل مواد مضری که دارند می‌توانند تاثیرات منفی بسیاری بر کیفیت درس خواندن‌تان بگذارند.

از مباحثی که دوست دارید شروع کنید.

موسیقی هنگام مطالعه

شما مختارید به هر روشی که دوست دارید و بهترین بازدهی را برایتان دارد درس بخوانید. از دروسی که دوست دارید شروع کنید. این یکی از بهترین راه ها برای شروع به درس خواندن است. بسیاری افراد عادت دارند اول با دروس سخت و دشوار شروع به خواندن می‌کنند تا از دست قسمت‌های پیچیده راحت شوند. اما این دیدگاه به دروس و فعالیت‌های درسی باعث می‌شود این کار هر روز برای شما دشوار تر و پیچیده‌تر به نظر ‌آید. هدف ما این است که شما از این روند لذت ببرید و درس خواندن برای شما جذاب و شیرین شود. اگر هر کتابی را با قسمت هایی از آن که به آن‌ها علاقه دارید شروع کنید در طول زمان قبل از انجام دادن تکالیف و خواندن درس‌هایتان احساس سختی نخواهید داشت.

با دوستانتان درس بخوانید.

یکی از لذت بخش ترین خاطرات دوران مدرسه و دانشجویی درس خواندن با جمع دوستان است. می توانید هر جمله ای را که می خوانید با طنز دوستانه همراه کنید تا هیچ گاه از ذهنتان بیرون نرود. درباره‌ی مطالب درسی با یکدیگر بحث و گفت وگو کنید و اطلاعاتی را که از منابع دیگر به دست آورده‌اید باهم به اشتراک بگذارید و آن‌ها را نقد و بررسی کنید. حتی درس خواندن با گروه دوستان و همسالان سبب می‌شود که شما برای رفتن به مدرسه و یا کتابخانه اشتیاق داشته باشید و در هر بخشی که در زمان‌بندی برای درس‌خواندن‌تان اختصاص داده‌اید دارای ذوق و شوقی برای رسیدن زمان استراحت و تفریح با دوستانتان هستید؛ همین اتفاق می‌تواند آرامش و تمرکز و اشتیاق‌تان را در هنگام درس خواندن بسیار بالا ببرید. البته که درس خواندن در کنار دوستان و همسالان همیشه هم اثر بخش نیست و گاهی هدف  کاملا به فراموشی سپرده می شود و زمانی که به درس خواندن اختصاص داده‌اید کاملا به بطالت می‌گذرد. پس مهم است که به هدفتان پایبند باشید و زمان خود را درست مدیریت کنید.

درباره ی مطلبی که می خوانید با دیگران بحث و گفت و گو کنید.

یکی از تاثیر گذارترین و عمیق ترین روش های درس خواندن مبادله اطلاعات و نظر ها در مورد موضوع مورد نظر است.

راجع به مطالب از خود سوال کنید و با دیگران به تبادل نظر بپردازید و طی این مسیر شما با شنیدن صحبت ها و نظر های گوناگون در حقیقت با شنیدن هر جمله مانند این است که یک دور موضوع و خلاصه ی مطلب درسی را مرور کرده اید و در طی یک گفت و گوی شیرین آن را آگاهانه به خاطر سپرده اید.

واقعا فکر کنید باید روند تبدیل آب به بخار را حفظ کنید و اسم آن را به خاطر داشته باشید اگر راجع به این موضوع باچند نفر صحبت کنید و مثال بیاورید چند درصد ممکن است این لحظات در مقایسه با حفظ کردن خط به خط کتاب درسی برای شما خسته کننده و بی ثمر باشد؟

برای خود پاداش در نظر بگیرید.

پاداش و درس خواندن

اگر دوست دارید آخر هفته به رستوران بروید و یا یک وسیله برای خود تهیه کنید آن را پاداش درس خواندن خود قرار دهید. می‌توانید با مادر یا هریک ار افراد خانواده یا دوستان‌تان قرار بگذارید تا در صورتی که به هدف تعیین شده برای روز یا هفته‌‌ی خود رسیدید غذای مورد علاقه‌یتان را بپزد و یا با آن‌ها به گردش بروید.

وقتی برای رسیدن به یک هدف دوست داشتنی تلاش کنید درس خواندن هم برای شما شیرین می‌شود.

در حوزهی درس مورد علاقه تان کتاب متفرقه بخوانید.

درس خواندن با موبایل

خواندن کتاب های غیر درسی مرتبط با درس مورد علاقه تان در مدرسه سبب می شود در مرحله ی اول راجعبه آن کنجکاو تر شوید و هر روز به منابع بهتری دست یابید ودر مرحله ی بعد دیگر دروس مدرسه برایتان جذاب و بسیار آسان می شود؛ شما خودتان به دنبال کشف حقایق جالب و جذابی خواهید بود که با خواندن کتاب‌های مختلف به آن‌ها علاقه نشان داده‌اید. یکی دیگر از فواید این کار این است که می‌توانید با خواندن مطالب مختلف حوزه و رشته‌ی مورد علاقه‌تان را پیدا کنید.

 

به دنبال مثال و مصداق در زندگی روزمره خود باشید.

این کار یکی از بهترین راه ها برای نهادینه شدن آنچه یاد میگیریم است. به عنوان مثال دروس اجتماعی یکی از ساده ترین مرتبط ترین درس ها با زندگی روزمره‌ی ماست؛ به دنبال مصداق آنچه می‌خوانید در زندگی و برخورد هایتان با اتفاقات باشید.

مثلا برای یادگیری درس ریاضی به اتفاقاتی که پیرامون شما رخ می‌دهد دقت کنید.

کیک تولد امسالم را چگونه تقسیم کردیم که به همه برسد؟

بهترین راه موبایل اندروید درس

یا چگونه پولی که ماهانه برای خرج کردن دریافت می‌کنم را مدیریت کنم تا بتوانم در انتهای ماه بازی مورد علاقه‌ام را بخرم؟

در حقیقت محیط پیرامون ما همانند محیط آزمایشگاه است و در اصل ما تمام این علوم و مهارت‌ها را می‌آموزیم تا بتوانیم در جامعه و در ارتباط با افراد مختلف آگاهانه و درست عمل کنیم؛ پس چه محیطی می‌تواند بهتر و آموزنده‌تر از خانواده و جامعه برای آزمون و خطا و آزمایش دانسته‌هایمان باشد ؟  ما شبانه‌روز می‌توانیم به اتفاقات زندگی خودمان و دیگران دقت کرده و نکات بسیاری از آن بیاموزیم.

فیلم و برنامه‌های مختلف و مرتبط ببینید

دیدن فیلم و برنامه‌های تلوزیونی یکی از آسان‌ترین و جذاب‌ترین‌ راه‌ها برای یادگیری مستقیم و غیر‌مستقیم است. بسیاری از دانسته‌های ما از کودکی تا کنون از رسانه‌هایی همچون تلوزیون به دست‌آمده‌اند. ما با دیدن نوع برقراری ارتباط، صحبت کردن،رفتار‌کردن و …. ناخودآگاه بسیاری از آن‌ها را فرا‌می‌گیریم.

 یکی از دلایلی که ما راه‌هایی متفاوت از خواندن کتاب را شما مطالب را از چندین منبع مختلف و چندین بار دریافت کنید. دلیل دیگر این است که شما وقتی در حال خواندن کتاب هستید به صورت آگاهانه بخشی از زمان روزانه‌تان را برای خواندن کتاب و یادگیری مطالب جدید اختصاص داده‌اید؛ در صورتی که مطالب کتاب مورد نظرتان برای شما جذاب باشد شما تمام حواس خود را با دل و جان به خواندن می‌دهید اما در غیر این صورت با شرایط سختی رو به رو می‌شوید. اما در هنگام فیلم دیدن بسیاری از مطالب ناخودآگاه و در میان انبوهی ا اطلاعات بصری وارد ذهن ما می‌شوند که این موضوع سبب می‌شود تا این مطالب در ذهن ما عمیق‌تر ثبت شوند.

واقعیت را بپذیرید.

ما قرار نیست به همه‌ی دروس علاقه داشته‌باشیم و در تمامی حوزه‌ها بهترین باشیم. بهترین راه این است که شما علاقه و استعدادتان را پیدا کنید و در راه و رشته‌ای که دوست دارید تلاش کنید؛ و در این صورت می‌توانید دروس دیگر را در مسیر هدف مورد علاقه‌یتان با احساس بهتری دنبال کنید.

واقعیت درس خواندن

همراه کردن دروس با بازی یا برنامه‌های طنز و راه‌هایی اینچنینی می‌تواند روند درس‌آموزی را لذت‌بخش‌تر کند اما بهتر است این واقعیت را نیز بپذیریم که اگر ما رشته‌ی مورد‌ علاقه‌مان را نیز پیدا کنیم امکان دارد به تمام دروس و مباحث خرد آن علاقه نداشته‌باشیم اما در راه رسیدن به هدف ارزشمندی که در نظر داریم با راهکار‌های فوق می‌توانیم این روند را برای خود تسهیل کنیم. صد‌ها عامل وجود دارد که بر میزان تمرکز شما در هنگام درس‌خواندن تاثیر می‌گذارد؛ و نداشتن تمرکز کافی یکی از عواملی است که حتی خواندن دروسی را که به آن علاقه دارید را برای شما سخت و دشوار می‌کند پس بهتر است به تمامی عوامل موثر توجه کنید و سلامت جسمی و روحی خود را حفظ کنید تا با تمرکز درس بخوانید و درس خواندن در این روز‌های کرونایی برایتان جذاب‌تر شود.

Share on telegram
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
مطالب مرتبط

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

هنوز بازی رو دانلود نکردی؟

همین الان بازی تاپس رو دانلود کن و رقابت رو شروع کن

small_c_popup.png

ثبت نام رایگان

در خبرنامه تاپس ثبت نام کنید تا مقالات جدید هم برای شما ارسال شود