9 فایده برای بازی‌های موبایلی و کامپیوتری

تا همین چند وقت پیش خیلی از مادر پدر ها و حتی دانش‌آموزان در برابر متدهای جدید آموزشی مثل آموزش‌های مجازی مقاومت می‌کردند. اما گاهی جبر روزگار منجر به اتفاقاتی می شوند که شاید قبل از آن فکرش را هم نمیکردیم. مثل آموزش از راه دور دروس تحصیلی مدارس که این روز‌ها کم و بیش، ضعیف یا قوی؛ شاهد آن هستیم. تا حالا به این فکر کردید که اگر اینترنت، موبایل و امکان آموزش از راه دور نبود شاید امروز دانش‌آموزان امکان تحصیل خود را از دست می‌دادند؟

 مقاله ” آموزش مدارس کشور‌های مختلف دنیا، در ایام کرونا”  را از دست ندهید!  

  •  شما می‌توانید همین الان چیزی را نام ببرید که هیچ ضرری نداشته باشد؟
  • مثلا می‌دانید اگر  ورزش بیش از یک مدت معین انجام بشود ممکن است چه آسیب‌هایی به بدن ما بزند؟
  • به نظر شما منطقی می‌آید که از دسته افرادی باشیم که به فرزندانمان اجازه سوار شدن به دوچرخه را ندهیم، چون که ممکن است زمین بخورد و به خودش آسیب برساند.

هیچ چیزی به خودی خود خوب یا بد نیست. این تفکر است که به آن معنی می‌بخشد.

احتمالا بیشتر مادر پدر ها می‌توانند از فواید بازی هایی که در بچگی انجام‌ می‌دادند برای ما بگویند؛ که مثلا وقتی هفت سنگ بازی می‌کردند باید روی رفتار همه ی بازیکن ها تمرکز می‌کردند. یا اینکه موقع بازی یک قل دو قل یادگرفتند چگونه همزمان حواسشان هم به دستشان باشد و هم به حرکت سنگ ها. و یا وقتی خودمان قایم باشک بازی می‌کردیم چگونه باید مکانی را برای قایم شدن انتخاب میکردیم که هم از دید دیگر بازیکن ها نباشیم و هم مسیر دوری از جایی که دوستمان چشم گذاشته انتخاب نکرده باشیم. فواید این بازی ها شناخته شده تر هستند اما چیزی راجع بازی های کامپیوتری و بازی های موبایل میدانید؟ در این مرحله است که کوچک تر‌ها می‌توانند از تجربه‌های خود در بازی‌های اندوریدی بگویند.

بازی آموزشی موبایل و فواید آن
فایده بعضی بازی‌ها خیلی روشن است، اما تمام داستان به این بازی‌ها محدود نمی‌شوند.
  • بیایید با چند فایده این بازی‌ها آشنا شویم و بدانیم چه چیزی به ما آموزش میدهند:​

1. بالا رفتن سرعت عمل با بازی‌های موبایل

بازی سرعت عمل موبایل

بازی‌های موبایل و کامپیوتر به دلیل بالا بودن سرعت روند بازی و توالی مراحل، نیازمند سرعت عمل بالا برای گذراندن هر مرحله می‌باشند. بسیاری از بازی‌ها دارای زمان معین برای هر مرحله هستند و بازیکن طی هر بار شکست تلاش میکند تا با سرعت بیشتر به سوی هدف مشخص شده در بازی برای برد حرکت کند. و چه چیزی لذت بخش تر از تلاش در کاری که به آن علاقه دارید؟ و چه راهی آسان تر از بازی کردن برای رسیدن به این هدف؟

Christmas alertness test

شما میتونید با این بازی، سرعت عکس العمل خودتون رو بسنجید و با دیگیران مقایسه کنید.

2. افزایش قدرت تصمیم‌گیری

تصمیم گیری یکی از مهم ترین مهارت های هر فرد در طول زندگی است. ما در هر لحظه در حال گرفتن تصمیم های درست و غلط هستیم. هر قدر در این زمینه ماهر تر باشیم؛ در لحظات سرنوشت ساز زندگی موفق تر خواهیم بود. ما در بسیاری از بازی‌های موبایل؛ نیازمند تصمیم‌گیری درست برای مدیریت‌زمان خود می‌باشیم. به عنوان مثال در بازی‌هایی که محدودیت زمانی دارید و جمع کردن سکه به جان بازیکن اضافه می کند و ذخیره ی زمان هم به او سکه اضافه می کند. بازیکن در لحظه تصمیم می گیرد که کدام مورد در راه سریع تری برای رسیدن به جان و امتیازات بیشتر است. این شرایط باعث می‌شود که بازیکن در هر تلاش خود بیشتر از قبل جوانب را بررسی کند و تصمیمات سنجیده‌تری بگیرد.

امروزه با پیشرفت هایی که در حوزه‌ی آموزش حاصل شده است توانایی‌هایی همچون حل مسئله و تصمیم گیری از مهم ترین مباحثی است که به آن پرداخته شده و باید مورد توجه قرار گیرد.

در اینجا می‌توانید لیستی از بهترین بازی‌های سبک تصمیم گیری را مشاهده کنید.

3. بالا بردن دقت و تمرکز

تمرکز کردن و بازی

احتمالا خیلی از دانش‌آموزان و یا دانشجویان در امتحانات نمراتی از دست داده اند که به نظرشان به دلیل کم دقتی‌شان بوده‌است. به عنوان مثال ندیدن یک علامت مثبت و منفی در درس ریاضی، و یا وقتی که در صورت تست پرسیده شده، کدام گزینه غلط است، و شما آن را ندیده‌اید. 

شاید در این موارد والدین در صورت تکرار این اتفاق دچار نگرانی در میزان تمرکز فرزند خود شوند. ممکن است برای شما قابل تصور نباشد که بتوانید از طریق بازی‌های رایانه‌ای در جهت بهبود این مشکل حرکت کنید. اما بازی‌های اندرویدی که در بین نوجوانان بسیار محبوب می‌باشند؛ می توانند یکی از ساده‌ترین راه حل ها برای فرزند شما باشد.این بازی‌ها که به ظاهر فقط برای گذران اوقات بیکاری بچه ها مورد استفاده قرار می‌گیرند می توانند تبدیل به یک بازی آموزشی شوند و تاثیرات مثبتی بر ناخوداگاه آن‌ها بگذارند.

البته راه‌های دیگری نیز برای افزایش قدرت تمرکز وجود دارند:

وقتی شما بازی میکنید باید به طور همزمان و با دقت، هم حرکات تیم خود را زیر نظر داشته باشید و هم تیم مقابل. در غیر این صورت شما هر قدر هم سرعت و هوش بالایی داشته باشید وقتی نتوانید همزمان بر رفتار دو تیم تمرکز کنید، در بازی شکست خواهید خورد. جذابیت این بازی‌ها شما را تشویق می‌کنند که دقت خود را بالا ببرید تا بتوانید به مراحل بعد صعود کنید.

4. افزایش قدرت حافظه

در این گونه بازی‌ها بازیکن باید حافظه‌ای قوی داشته باشد. مثلا در گونه‌ای از بازی‌ها در هر مرحله نشانه‌هایی داده می‌شود که در مراحل بعد می‌تواند کلید حل معما باشد و یا اینکه وقتی شما در مرحله‌ای شکست بخورید سعی میکنید مکان‌های حساس‌تری که دلیل شکست شما در دست پیشین بوده را به خاطر بسپارید. تمام این‌ها تمرین‌هایی هستند که ما بدون اینکه بدانیم آن‌ها را انجام می‌دهیم و قدرت حافظه‌ی خود را افزایش می‌دهیم. و چه راهی بهتر از اینکه فرزند ما در اوقات فراغت خود آموزش ببیند؟‌

در اینجا می‌توانید لیستی از 8 بازی برتر برای تقویت حافظه را مشاهده کنید.

5. افزایش قدرت تحمل شکست در افراد رقابتی

بازی انگیزشی، ترس از شکست موفقیت

آیا شما جزو کسانی بوده‌اید که در مدرسه برای کسب نمره و اطلاعات بیشتر با دوستان خود رقابت می‌کردید. یا دست کم با اینجور افراد در ارتباط بوده‌اید؟ بعضی از این افراد که برای رسیدن به هدف های خود بسیار تلاش می کنند در صورتی که نتیجه ای که تصور می‌کردند را کسب نکنند بسیار آسیب می‌بینند و ممکن است این خاطرات و عدم توانایی‌شان در کنترل احساسات خود در این شرایط، آثار مخربی بر روحشان بر‌جای‌گذارد. بازی هایی‌که ما با موبایل یا تبلت انجام می دهیم تمرینی است برای پذیرفتن شکست با کمترین آسیب ممکن و تلاش بیشتر برای رسیدن به هدف.

ما با شکست در هر مرحله می‌بینیم که شانسی برای تلاش دوباره داریم و زمانی که در آن مرحله برنده شویم به یاد می آوریم که آن شکست چقدر به ما کمک کرد تا با دقت بر دلایل شکست خود در مراحل بعد حرفه‌ای تر بازی کنیم. و این بار موفق شویم.

من می‌توانم شکست را بپذیرم. همه زمانی شکست خوده‌اند. اما نمی‌توانم دوباره تلاش نکردن را بپذیرم.

6. تقویت روحیه‌ی رقابت سالم

بازی آموزش و رقابت سالم

برعکس مورد قبل برخی افراد به دلیل ترس بیش از حد از شکست حتی جرات ورود به رقابت را به خود نمی‌دهند. بازی در دنیای مجازی فرصتی در اختیار ما قرار می‌دهد که در خلوت خود و بدون ترس از قضاوت شدن توسط دیگران وارد فضای رقابت شویم و ضمن کسب مهارت، با دوستان مجازی خود به رقابت بپردازیم و کم کم آماده‌ی رقابت سالم در فضای واقعی شویم.

7. افزایش سرعت پردازش اطلاعات

تاثیر بازی بر سرعت ذهن

شما از آن دسته افرادی هستید که وقتی با کسی صحبت می کنید نمی توانید کار دیگری انجام دهید؟ بعضی معتقدند که خانم ها در انجام این کار توانا ترند اما این ادعای درستی نیست و توانا شدن در هر کاری نیارمند تلاش و تمرین است.

بازی کردن به شما کمک می‌کند تا توانایی لازم در این زمینه را به دست آورید. شما در این بازی‌ها به طور همزمان باید اطلاعات مختلفی را پردازش کنید و همزمان بین دست و چشم خود تعادل برقرار کنید. طبق آزمایش های انجام شده: افرادی که طی یک دوره ی مشخص تحت نظر قرار گرفتند؛ و در تعداد ساعات و روز های مشخص بازی کامپیوتری انجام دادند به طور چشم گیری در  این زمینه بهبود یافتند.

8. مهارت‌های اقتصادی

بازی و آموزش مهارت های مالی

در دسته‌ای از بازی‌ها بازیکن باید ذخایر و منابع خود را از شروع بازی مدیریت کند. و در هر مرحله در جهت افزایش این منابع بکوشد. مهارت مدیریت منابع در تمامی مراحل زندگی از مهم ترین مهارت‌های مورد نیاز افراد است که از زمان کودکی خانواده‌ها سعی در آموزش آن به فرزند خود دارند و آموزش غیر مستقیم از طریق بازی می‌تواند، از تاثیر گذارترین روش‌ها باشد.

در اینجا می‌توانید لیستی از 5 بازی برتر در این حوزه را مشاهده کنید.

9. افزایش اطلاعات در حوزه‌های مختلف

یادگیری با بازی

شما با انجام بازی‌های مختلف، تجربه زیستن در دنیای متفاوت آن‌ها را به دست می‌آورید. اطلاعات خود را با داستان‌های متفاوت آن‌ها به روز رسانی می‌کنید و این داستان هر بار ادامه دارد. در این بین بازی‌هایی نیز هستند که به صورت تخصصی به افزایش اطلاعات عمومی شما می‌پردازند و شما ضمن رقابت با دیگران، می‌توانید مطالب جدیدی را بیاموزید. 

این اتفاق می‌تواند در همه‌ی حوزه‌ها رخ بدهد، بازی آموزشی تاپس، طراحی شده، تا دانش آموزان هر مقطع، در فضایی جذاب و رقابتی به یادگیری دروس تحصیلی خود بپردازند.

تاپس با بررسی دقیق تمامی این موارد و تاثیر شگرف بازی های آموزشی در یادگیری عمیق‌تر و کاربردی‌تر دروس تحصیلی در صدد است تا کودکان و نوجوانان ما در مسیر خواسته‌هایشان و با کمترین سختی و بیشترین بازدهی دروس تحصیلی خود را در این بازی آموزشی بیاموزند. این بازی به دانش آموزان کمک می کند که از یادگیری لذت ببرند و والدین نیز از این بابت آرامش خاطر خواهند داشت زیرا تاپس نمونه‌ای از استفاده‌ی درست و هدف مند از بازی‌ها و فضای‌مجازی است.

مطالب مرتبط
tops - screen

هنوز بازی رو دانلود نکردی؟

همین الان بازی تاپس رو دانلود کن و رقابت رو شروع کن

قوانین و مقررات تاپس

تعاریف و اصطلاحات: تاپس: اپلیکیشن تاپس یک بازی می‌باشد که با تکیه بر محتوای آموزشی بستری مناسب برای رشد و تعالی دانش آموزان در زمان فراغتشان را فراهم می‌نماید. کاربر : شخص حقیقی یا حقوقی می باشد که از طریق بستر ارتباطی اینترنت و با استفاده از اپلیکیشن تاپس نسبت به دریافت خدمات اقدام می نماید. حساب کاربری (پروفایل) : حسابی است که کاربر با ثبت شماره تلفن همراه خود برای استفاده از خدمات تاپس در اپلیکیشن ایجاد کرده‌ است. اطلاعات هویتی : اطلاعاتی که به صورت مستقیم از سوی کاربران وارد تاپس می‌شود. قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران : قانون اساسی، قوانین عادی، آیین نامه های اجرایی، بخشنامه‌ها، دستورالعمل‌ها و کلیه ضوابط قانونی حاکم بر جامعه می‌یاشد. کاربران با ثبت نام در تاپس و همچنین با استفاده از خدمات تاپس می‌پذیرند که قوانین و مقررات جاری تاپس را به صورت کامل مطالعه کرده و با اطلاع کامل از شرایط و معانی، آن را پذیرفته‌اند. این قوانین و مقررات ممکن است در طول زمان تغییرکند و بنابراین استفاده مستمر کاربران از تاپس به معنی پذیرش هرگونه تغییر در قوانین و مقررات است. برای استفاده از خدمات تاپس لازم است که هر کاربر اعم از شخص حقیقی و یا حقوقی با ثبت شماره تلفن همراه، یک حساب کاربری در اپلیکیشن بسازد. کاربر مذکور باید نام، نام خانوادگی و شماره همراه خود را در اپلیکیشن تاپس ثبت کند. در صورت نقص اطلاعات امکان بروز اشکال در سرویس ها وجود داشته و مسئولیت آن با کاربر خواهد بود. در صورت استفاده از خدمات تاپس، کاربران مسئول حفظ محرمانه بودن حساب خود هستند و مسئولیت تمامی فعالیت هایی که تحت حساب کاربری آنان انجام گیرد، بر عهده خودشان است. در صورت مفقود یا سرقت اطلاعات حساب کاربری، کاربر می بایست در اسرع وقت با پشتیبانی تاپس تماس بگیرد. کاربر حق واگذاری و اجازه استفاده از حساب کاربری خود به دیگران (حقیقی یا حقوقی) را ندارد. شرایط استفاده از تاپس: کلیه اصول و رویه های تاپس منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، قانون تجارت الکترونیک و قانون حمایت از حقوق مصرف کننده است و متعاقباً کاربر نیز موظف به رعایت قوانین مرتبط با کاربران است. محتویات و سرویس های تاپس، تنها برای استفاده شخصی و غیرتجاری عرضه شده است. هرگونه استفاده غیرشخصی، قابل پیگرد بوده و هیچ فردی به هیچ عنوان مجاز به استفاده از اطلاعات تاپس برای فروش و یا تولید مجدد در هیچ بستری نمی باشد. استفاده از تاپس برای دسترسی به سرویس ها فراهم شده و لازم است کاربر صرفاً از آن در جهت اهداف و مقاصد تعریف شده استفاده نماید. استفاده از اپلیکیشن به گونه ای که باعث بروز مشکل، از کار انداختن و ... آن شود، مجاز نبوده و از طرف صاحب امتیاز نرم افزار قابل پیگیری حقوقی خواهد بود. این سند به عنوان یک توافق نامه با توجه به مقررات و قوانین کشوری مقرر گردیده و به معنای اعلام موافقت کاربر با شرایط استفاده از تاپس است. کاربر متعهد است به هیچ عنوان سوالات موجود در تست ها و کوئیزها و آزمون ها را به هیچ نحوی با دیگران به اشتراک نگذارد. کاربر می پذیرد که راه ارتباطی اپلیکیشن تاپس با وی از طریق ارسال پیامک است و امکان درخواست قطع ارسال پیامک برای وی وجود دارد، ولی ممکن است که با قطع پیامک، در استفاده از سرویس با اشکال مواجه شود. استفاده از اپلیکیشن تاپس نیازمند سخت افزار و اینترنت بر روی آن می باشد، مسئولیت تامین و همچنین پرداخت هزینه های مربوط به آنها بر عهده کاربر است. کاربر متعهد است در طول یا پس از اتمام استفاده از تاپس، هیچ یک از اطلاعات تاپس را به هیچ گونه ای استفاده نکند. طبعاً ذخیره کردن اطلاعات خارج از ساختار خود اپلیکیشن بر خلاف قوانین و مقررات تاپس خواهد بود. تاپس ممکن است به علت به روزرسانی، اقدام به حذف برخی از محتواها کند. کاربر حق ندارد هیچ گونه تلاشی در جهت استخراج Source Code نرم افزارهای RF تاپس شامل Decompile، مهندسی معکوس یا فعالیت های مشابه انجام دهد. کاربر مجاز نیست با استفاده از روش های framing یا mirroring یا روش های دیگر نسخه دیگری از اپلیکیشن تاپس را روی سرورهای دیگر ارائه کند. همچنین کاربر مجاز نیست در نرم افزار تاپس یا در روش ارائه سرویس تاپس تغییر یا خللی ایجاد کند. کاربر حق ندارد برنامه یا اسکریپتی با هدف ایندکس گذاری، مطالعه یا هرگونه فعالیت داده کاوی روی سرویس اجرا کند. کاربر حق ندارد هیچ فعالیتی در راستای دسترسی غیرقانونی و غیرمتداول به هیچ یک از بخش های سرویس تاپس یا سرویس های مرتبط با تاپس انجام دهد. هزینه ها و پرداخت: خرید اشتراک از تاپس صرفاً از طریق درگاه اینترنتی صورت می پذیرد. امکان عودت هزینه اشتراک و خدمات خریداری شده تنها تا 72 ساعت پس از پرداخت امکان پذیر است. این امکان تنها از طریق ارسال درخواست از طریق "تماس با ما" در صفحه "پروفایل" امکان پذیر است. اگر تراکنش پرداخت هزینه توسط درگاه بانکی (که خارج از کنترل مجموعه ما است) برگشت بخورد، یا دچار مشکلی شود و همچنین اگر تحت شرایط ذکر شده در این توافقنامه هزینه شما عودت داده شود، ما دسترسی شما به محتوای خریداری‌شده را معلق یا ملغی خواهیم کرد. همچنین اگر به هر دلیلی تراکنش مشکوک و غیرقانونی اتفاق بیافتد، تراکنش‌های انجام‌شده لغو و باطل و دسترسی شما به محتوای خریداری‌شده معلق یا ملغی خواهد شد. ما این حق را برای خود محفوظ می‌داریم که به صلاحدید خودمان حساب شما را با خبر قبلی معلق یا مسدود کنیم. امکان استفاده از محتوای غیر رایگان اپلیکیشن، با پرداخت درون برنامه ای، اعتبار دارد. مسئولیت تاپس: تاپس تمامی تلاش خود را جهت استفاده کاربر از اپلیکیشن تاپس به کار می گیرد اما تضمینی در مورد اجرای آن بر روی همه دستگاه ها یا شبکه های ارتباطی (اینترنت، شبکه تلفن همراه و ...) نخواهد داد. در صورت بروز مشکل در زمان استفاده از تاپس کاربران می توانند از طریق سرویس "ارتباط با ما" در صفحه پروفایل مشکل خود را مطرح کرده و تاپس پیگیری لازم و تلاش خود را جهت حل و فصل مشکلات به عمل خواهد آورد. اطلاعات و محتوای موجود در تاپس از منابع معتبر و مرتبط و با رعایت مقررات و توجه به حقوق مولفان جمع آوری شده است. ممکن است اطلاعات، نرم افزار، سرویس های موجود یا ارائه شده در اپ در مواردی غیر دقیق و یا دارای اشکالات جزئی باشد. تاپس به طور مداوم اطلاعات و محتویات اپ را کنترل و بروز خواهد نمود. تاپس سهولت چگونگی استفاده، دقت اطلاعات، تضمین عملکرد نرم افزار و سرویس ها را بدون قید و یا تضمین، "آنگونه که هست" ارائه می کند. تاپس تحت هیچ شرایطی مسئولیت های ناشی از مهارت کم کاربر در استفاده از اپلیکیشن و یا ابراز اینکه در مورد سرویس و محصولات اطلاعی نداشته است را برعهده نخواهد گرفت. تاپس مسئولیتی در قبال مشکلات ناشی از قطع و یا سرعت اینترنت، مشکلات کاربری، خرابی تجهیزات شما و یا آلودگی آن به ویروس نداشته و مسئولیت تأخیر یا عدم کارکرد اپلیکیشن ناشی از این موارد بر عهده استفاده کننده خواهد بود. تاپس سعی می‌کند که کاربران دسترسی شبانه‌روزی در تمامی ۷ روز هفته را داشته باشند و سعی می‌کند هرگونه زمان ازکارافتادگی را به حداقل برساند. تاپس ممکن است با اطلاع قبلی، به منظور تعمیر و نگهداری اپلیکیشن، دسترسی کاربران یا ارائه خدمات را موقتاً و در حداقل زمان ممکن متوقف یا معلق کند. قطع سرویس: تاپس در شرایطی که به هر دلیل به این نتیجه برسد که حضور یک کاربر می تواند برای تاپس یا سایر کاربران نامطلوب باشد حق حذف دسترسی کاربر به اپلیکیشن را دارد. اگر تاپس به این باور برسد که کاربر از سیاست عودت وجه سوءاستفاده می‌کند، این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که حساب کاربری کاربر را معلق یا مسدود یا ملغی کند و استفاده کنونی یا آتی وی از خدمات و محصولات تاپس را محدود یا مسدود کند. اعتبار قوانین: توجه داشته باشید کلیه اصول و رویه‏‌های تاپس منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران و سازمان آموزش و پرورش جمهوری اسلامی است. تاپس حق تغییرات آتی در قوانین را بر خود محفوظ می‌داند و در صورتی که تغییراتی در قوانین مندرج، رویه‏‌ها و سرویس‏‌ها ایجاد شود، در همین صفحه منتشر و به روز رسانی می شود و شما توافق می‏‌کنید که استفاده مستمر شما به معنی پذیرش هرگونه تغییر است.

small_c_popup.png

ثبت نام رایگان

در خبرنامه تاپس ثبت نام کنید تا مقالات جدید هم برای شما ارسال شود
لوگو اندروید

برای یک شروع هیجان انگیز آماده ای؟