بررسی تحولات ناشی از استفاده از هوش مصنوعی در بازی ها

مدتی است که نقش هوش مصنوعی در بازی ها بسیار پررنگ‌تر شده است. این بازی ها در ژانرهای مختلفی مانند استراتژیک، تیراندازی و حتی مسابقه‌ای توسعه داده می‌شوند. استفاده از هوش مصنوعی در بازی ها باعث شده است که مخاطبان با هیجان و انگیزه بیشتری از بازی ها لذت ببرند. ایده کلی استفاده از هوش مصنوعی در بازی ها این است که گیمر در حین بازی در یک پلتفرم مجازی، حس رقابت و بازی واقعی را تجربه کند. تحولاتی که هوش مصنوعی در صنعت بازی ایجاد کرده است، باعث شده است که توسعه‌دهندگان در کنار طراحی و توسعه، هزینه‌هایی را نیز برای استفاده از هوش مصنوعی صرف کنند.

 ما در این مقاله به‌طور مفصل در مورد کاربرد هوش مصنوعی در بازی ها و تحولی که در بازی ها کامپیوتری و موبایل ایجاد کرده است، صحبت می‌کنیم. اگر دوست دارید که اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید، ادامه مطلب را از دست ندهید:

دلایل استفاده از هوش مصنوعی در بازی ها

دلایل استفاده از هوش مصنوعی در بازی ها

قبل از بررسی دلایل، بهتر است در مورد نحوه استفاده از هوش مصنوعی در بازی ها صحبت کنیم. همه داده‌ها در یک محیط هوش مصنوعی ذخیره می‌شوند و تغییرات و اقدامات هر شخصیت بر اساس این داده‌ها انجام می‌شود. همچنین، می‌توان از این اطلاعات ذخیره‌شده برای ایجاد یک محیط هم استفاده کرد. این اطلاعات شامل سناریوها، اهداف، اقدامات مختلف و … می‌باشد که عملکرد شخصیت‌ها را واقعی‌تر و طبیعی‌تر نشان می‌دهد. اکنون نوبت آن است که با خواندن ادامه مقاله، اطلاعات لازم را در مورد تأثیر استفاده از هوش مصنوعی در بازی‌های موبایل و کامپیوتری کسب کنید.

بازی ها هوشمندتر می‌شوند

توسعه‌دهندگان به کمک هوش مصنوعی، تکنیک‌های جدیدی مانند یادگیری تقویتی و تشخیص الگو را ارائه می‌دهند. این تکنیک‌ها به شخصیت‌های بازی کمک می‌کنند که از طریق خودآموزی اقدامات خود را بهبود ببخشند. همین بهبود عملکرد در محیط هوش مصنوعی باعث تمایز بازی‌های هوشمند از سایر بازی ها می‌شود.

استفاده از هوش مصنوعی باعث جالب‌تر شدن بازی ها می‌شوند. یک بازیکن می‌تواند بسته به شرایط، ترتیب کارها را معین کرده و مطابق با نیازها سرعت خود را تغییر دهد. شخصیت‌های یک بازی هوشمند به‌گونه‌ای توسعه داده می‌شوند که قادر به حرف زدن یا سایر رفتارهای انسانی باشند. این رفتارهای انسانی و هوش و ظاهر بصری، تأثیر قابل‌توجهی در میزان علاقه و توجه گیمر دارد. از نمونه‌های برتر برای بازی‌های هوشمند می‌توان به FEAR و The Sims اشاره کرد.

کسب تجربه‌های متفاوت و احساسات واقعی در محیط بازی بسیار لذت‌بخش است

در طی ده سال گذشته، شاهد تحولات بزرگی در صنعت بازی بوده‌ایم. دلیل اصلی این تغییرات، حضور هوش مصنوعی در بازی‌های کامپیوتر و موبایل بوده است. توسعه بازی در محیط هوش مصنوعی نسبت به تکنیک‌های اولیه آسان‌تر است. ترکیب هوش مصنوعی با جلوه‌های سه‌بعدی و تکنیک‌های تجسم پیشرفته باعث شد که صنعت بازی وارد عصر جدیدی شود. اگر یک گیمر با انجام بازی خسته نشود و با چالش‌های غیر قابل پیش‌بینی دست و پنجه نرم کند، می‌توان گفت که آن بازی در جلب توجه مخاطبان موفق بوده است و بازی‌های هوشمند با جلوه‌های واقعی و سه‌بعدی به خوبی از عهده این کار برمی‌آیند.

بازی‌هایی مثل فیفا حس واقعی بودن را به مخاطب منتقل می‌کنند. از طرف دیگر، ترکیب هوش مصنوعی با واقعیت مجازی یک تحول هیجان انگیز می‌شود چون گیمرها اصلاً احساس نمی‌کند که در حال بازی هستند. آنها فکر می‌کنند که این اتفاقات در زندگی واقعی رخ می‌دهد و هیجان و انگیزه آنها برای ادامه چند برابر می‌شود.

مهارت‌های توسعه‌دهندگان متحول می‌شود

با ظهور هوش مصنوعی، مهارت توسعه‌دهندگان بازی متحول شد و آنها مدام باید مهارت‌های خود را ارتقا دهند تا بازی های خود را با تکنیک‌ها و تغییرات جدید سازگار نمایند. این اقدام نیز به نوبه خود به آنها کمک می‌کند که مهارت‌های خود را تقویت کرده و خلاقیت خود را افزایش دهند.

توسعه‌دهندگان با استفاده از هوش مصنوعی می‌توانند مهارت‌های خود را به سطح کاملاً جدیدی برسانند. آنها از مزایای استفاده از فناوری‌های پیشرفته و روش‌های جدید توسعه بازی برای ارائه جنبه‌های منحصربه‌فرد بهره‌مند می‌شوند.

مسیر تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای

برنامه نویسی یکی از حوزه های مهارت محور و پردرآمد است که آشنایی با مسیر پیشرفت در آن می تواند زمینه را برای برداشتن قدم های محکمتر فراهم کند.

استفاده از هوش مصنوعی در بازی ها باعث صرفه جویی در بودجه و زمان می شود

مرحله توسعه و انتشار بازی همیشه برای بازی سازان با نگرانی‌های زیادی همراه بوده است. علاوه بر این که زمان و هزینه زیادی را صرف توسعه بازی می‌کنند، نگرانی‌های مربوط به پذیرش یا عدم پذیرش بازی از جانب کاربران همیشه وجود دارد. به همین خاطر است که قبل از ورود بازی به بازار، تمام بررسی ها و کنترل‌های لازم به‌طور دقیق انجام می‌شود.

بسته به نوع بازی، کل فرآیند توسعه و انتشار می‌تواند تا ماه‌ها یا حتی سال‌ها طول بکشد. استفاده از هوش مصنوعی باعث می‌شود که زمان لازم برای توسعه یک بازی تا حد زیادی کاهش پیدا کند. از طرف دیگر، در منابع و هزینه‌های لازم برای ایجاد بازی هم صرفه‌جویی می‌شود.

مزایا استفاده از هوش مصنوعی در بازی ها

مزایا استفاده از هوش مصنوعی در بازی ها
  • ایجاد بازی‌های بهتر و هیجان‌انگیزتر
  • کاربری آسان
  • ارائه شخصیت‌ها و عناصر متنوع برای جالب‌تر شدن بازی
  • غیرقابل پیش‌بینی بودن چالش‌ها (حتی برای توسعه‌دهندگان)
  • دریافت اطلاعات و دانش تقویتی در حین انجام بازی، ارتباطات، واکنش‌ها و پاسخ‌ها

تولید محتوا برای شخصیت‌ها و سایر عناصر بازی هوشمند

طراحی شخصیت های بازی

بازی ها بدون شخصیت‌ها معنا ندارند، فرقی نمی‌کند که شخصیت‌های قابل کنترل توسط انسان باشد یا هر شخصیت دیگر. درواقع، وجود دارایی‌ها و شخصیت‌ها باعث می شود که گیمر رقابت و بازی را به طور کامل احساس کند.

ایجاد شخصیت‌ها کار زمان بری است چون حین طراحی باید سناریوها و موارد زیادی در نظر گرفته شود. مطمئناً ایجاد شخصیت‌های بازی سوپر ماریو در مقایسه با شخصیت‌های انسان نمای بازی‌های ویدیویی، کار راحت‌تری است.

تحقیقات زیادی وجود دارد که نتایج آنها نشان می‌دهند، چهره‌ها، صداها و حرکات شخصیت‌های بازی نقش مهمی در سرگرمی و جلب توجه گیمر دارد. چند سال پیش، محققان انویدیا و توسعه‌دهنده بازی Remedy Entertainment یک تکنیک یادگیری عمیق برای ایجاد انیمیشن‌های سه‌بعدی چهره شخصیت‌ها از روی صدا توسعه دادند. استفاده از این تکنیک برای گفتگوهای درون بازی، آواتارهای واقعیت مجازی و دورحضوری (telepresence) باعث ارتقاء بازی‌های هوشمند می‌شود.

 یک تیم تحقیقاتی دیگر از دانشگاه ادینبورگ روی شبیه‌سازی حرکت تمرکز کرده بود. درواقع، یک سیستم یادگیری ماشین طراحی کردند که از کلیپ‌های ضبط‌شده از انواع حرکات تغذیه می­کند. یک نمونه از انیمیشن‌های تولیدی این سیستم، شبیه‌سازی دویدن یا پریدن کاراکتر از روی یک مانع کوچک است.

حرکت از روی موانع با استفاده از هوش مصنوعی

علاوه بر حرکات و چهره شخصیت‌های درون بازی، ویژگی‌های جانبی دیگر مانند سایه‌ها، روشنایی و شدت نور هم از عناصر مهم یک بازی محسوب می‌شوند چون روی ظاهر کلی هر صحنه از بازی تأثیر می‌گذارند.

ایجاد نقشه‌ها و سطوح مختلف برای محیط باز

شبکه‌های مولد تخاصمی (GAN) یکی از روش‌های جدیدی هستند که در این زمینه مورداستفاده قرار می‌گیرند. معماری این شبکه‌ها به نحوی است که دو مدل جدا در حال رقابت با یکدیگر هستند. یکی از مدل‌ها برای تولید خروجی‌های مشابه واقعیت تلاش می‌کند و مدل دیگر سعی می‌کند که واقعی بودن یا نبودن خروجی مربوط به آن مدل را تشخیص دهد. به‌این‌ترتیب، مرحله ‌به ‌مرحله کیفیت خروجی‌ها بهتر و بهتر می‌شود تا اینکه شبیه به واقعیت شود و تشخیص آن کار راحتی نباشد.

این شبکه‌ها در زمینه تولید محتوای مشابه با محتوای موجود به نتایج بسیار عالی دست یافته‌اند. همین باعث شده است که محققان از GAN ها برای تولید سطوح استفاده کنند. دلیل استفاده از این شبکه‌ها در تولید سطوح این است که سطوح و قواعد بازی از ضروری‌ترین عناصر سازنده هر بازی هستند.

در می سال 2018، دانشمندان کامپیوتر دانشگاه پلی‌تکنیک میلان ایتالیا یک هوش مصنوعی سطح بالا با استفاده از GAN ها معرفی کردند که برای ایجاد نقشه‌های جدید برای بازی doom مورد استفاده قرار می‌گرفت. تعیین اندازه سطوح، ارتفاع دیوارها، تعداد اتاق‌های موجود در یک بخش مسکونی و … را مورد هدف قرار داده بودند. نتایج حاصل قابل‌توجه بود چون سطوح ایجاد شده توسط هوش مصنوعی شبیه گرافیک‌های ساخته‌شده توسط انسان بود.

استفاده از تکنیک GAN برای ایجاد چهره های جدید

البته بهتر است به این نکته نیز اشاره کنیم که از GAN ها برای تولید چهره‌های جدید هم می‌توان استفاده کرد. درواقع، کاربرد اصلی این شبکه‌ها در حوزه عکس‌ها و تولید چهره‌ها یا اشیا جدید مشابه با تصاویر موجود بود و بعدها توسعه‌هایی که در این زمینه انجام شد، باعث شد که از این شبکه‌ها در حوزه‌های مختلف با اهداف متفاوت استفاده شود. به‌عنوان مثال، تصویر زیر مربوط به خروجی این شبکه‌ها است که چهره‌هایی موجود در آن در جهان واقعی وجود ندارند و فقط بر اساس تصاویر ورودی ایجاد شده‌اند. اگر توجه کنید، هیچ فرقی بین چهره واقعی و این چهره‌ها وجود ندارد.

تصاویر تولید شده توسط مدل gan

نتیجه‌گیری در مورد هوش مصنوعی در بازی ها

حضور هوش مصنوعی در بازی ها باعث شده است که توجه کاربران بیشتری به سمت این بازی‌های هیجانی جلب شود. ساختار بازی‌ها به‌گونه‌ای است که زمینه برای پیاده‌سازی تکنیک‌های هوش مصنوعی مختلف مخصوصاً یادگیری عمیق و یادگیری تقویتی فراهم می‌شود. هرچقدر که الگوبرداری از گیمر انسانی بیشتر باشد و احساسات او بیشتر درک شود، تجربه‌های لازم برای نحوه تعامل با گیمر ها به دست می‌آید و این قدرت هوش مصنوعی است که توسعه‌دهندگان با استفاده تکنیک‌های یادگیری ماشین از عهده آن برمی‌آیند. امیدواریم که از مطالعه این مقاله لذت برده باشید.

مطالب مرتبط
tops - screen

هنوز بازی رو دانلود نکردی؟

همین الان بازی تاپس رو دانلود کن و رقابت رو شروع کن

قوانین و مقررات تاپس

تعاریف و اصطلاحات: تاپس: اپلیکیشن تاپس یک بازی می‌باشد که با تکیه بر محتوای آموزشی بستری مناسب برای رشد و تعالی دانش آموزان در زمان فراغتشان را فراهم می‌نماید. کاربر : شخص حقیقی یا حقوقی می باشد که از طریق بستر ارتباطی اینترنت و با استفاده از اپلیکیشن تاپس نسبت به دریافت خدمات اقدام می نماید. حساب کاربری (پروفایل) : حسابی است که کاربر با ثبت شماره تلفن همراه خود برای استفاده از خدمات تاپس در اپلیکیشن ایجاد کرده‌ است. اطلاعات هویتی : اطلاعاتی که به صورت مستقیم از سوی کاربران وارد تاپس می‌شود. قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران : قانون اساسی، قوانین عادی، آیین نامه های اجرایی، بخشنامه‌ها، دستورالعمل‌ها و کلیه ضوابط قانونی حاکم بر جامعه می‌یاشد. کاربران با ثبت نام در تاپس و همچنین با استفاده از خدمات تاپس می‌پذیرند که قوانین و مقررات جاری تاپس را به صورت کامل مطالعه کرده و با اطلاع کامل از شرایط و معانی، آن را پذیرفته‌اند. این قوانین و مقررات ممکن است در طول زمان تغییرکند و بنابراین استفاده مستمر کاربران از تاپس به معنی پذیرش هرگونه تغییر در قوانین و مقررات است. برای استفاده از خدمات تاپس لازم است که هر کاربر اعم از شخص حقیقی و یا حقوقی با ثبت شماره تلفن همراه، یک حساب کاربری در اپلیکیشن بسازد. کاربر مذکور باید نام، نام خانوادگی و شماره همراه خود را در اپلیکیشن تاپس ثبت کند. در صورت نقص اطلاعات امکان بروز اشکال در سرویس ها وجود داشته و مسئولیت آن با کاربر خواهد بود. در صورت استفاده از خدمات تاپس، کاربران مسئول حفظ محرمانه بودن حساب خود هستند و مسئولیت تمامی فعالیت هایی که تحت حساب کاربری آنان انجام گیرد، بر عهده خودشان است. در صورت مفقود یا سرقت اطلاعات حساب کاربری، کاربر می بایست در اسرع وقت با پشتیبانی تاپس تماس بگیرد. کاربر حق واگذاری و اجازه استفاده از حساب کاربری خود به دیگران (حقیقی یا حقوقی) را ندارد. شرایط استفاده از تاپس: کلیه اصول و رویه های تاپس منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، قانون تجارت الکترونیک و قانون حمایت از حقوق مصرف کننده است و متعاقباً کاربر نیز موظف به رعایت قوانین مرتبط با کاربران است. محتویات و سرویس های تاپس، تنها برای استفاده شخصی و غیرتجاری عرضه شده است. هرگونه استفاده غیرشخصی، قابل پیگرد بوده و هیچ فردی به هیچ عنوان مجاز به استفاده از اطلاعات تاپس برای فروش و یا تولید مجدد در هیچ بستری نمی باشد. استفاده از تاپس برای دسترسی به سرویس ها فراهم شده و لازم است کاربر صرفاً از آن در جهت اهداف و مقاصد تعریف شده استفاده نماید. استفاده از اپلیکیشن به گونه ای که باعث بروز مشکل، از کار انداختن و ... آن شود، مجاز نبوده و از طرف صاحب امتیاز نرم افزار قابل پیگیری حقوقی خواهد بود. این سند به عنوان یک توافق نامه با توجه به مقررات و قوانین کشوری مقرر گردیده و به معنای اعلام موافقت کاربر با شرایط استفاده از تاپس است. کاربر متعهد است به هیچ عنوان سوالات موجود در تست ها و کوئیزها و آزمون ها را به هیچ نحوی با دیگران به اشتراک نگذارد. کاربر می پذیرد که راه ارتباطی اپلیکیشن تاپس با وی از طریق ارسال پیامک است و امکان درخواست قطع ارسال پیامک برای وی وجود دارد، ولی ممکن است که با قطع پیامک، در استفاده از سرویس با اشکال مواجه شود. استفاده از اپلیکیشن تاپس نیازمند سخت افزار و اینترنت بر روی آن می باشد، مسئولیت تامین و همچنین پرداخت هزینه های مربوط به آنها بر عهده کاربر است. کاربر متعهد است در طول یا پس از اتمام استفاده از تاپس، هیچ یک از اطلاعات تاپس را به هیچ گونه ای استفاده نکند. طبعاً ذخیره کردن اطلاعات خارج از ساختار خود اپلیکیشن بر خلاف قوانین و مقررات تاپس خواهد بود. تاپس ممکن است به علت به روزرسانی، اقدام به حذف برخی از محتواها کند. کاربر حق ندارد هیچ گونه تلاشی در جهت استخراج Source Code نرم افزارهای RF تاپس شامل Decompile، مهندسی معکوس یا فعالیت های مشابه انجام دهد. کاربر مجاز نیست با استفاده از روش های framing یا mirroring یا روش های دیگر نسخه دیگری از اپلیکیشن تاپس را روی سرورهای دیگر ارائه کند. همچنین کاربر مجاز نیست در نرم افزار تاپس یا در روش ارائه سرویس تاپس تغییر یا خللی ایجاد کند. کاربر حق ندارد برنامه یا اسکریپتی با هدف ایندکس گذاری، مطالعه یا هرگونه فعالیت داده کاوی روی سرویس اجرا کند. کاربر حق ندارد هیچ فعالیتی در راستای دسترسی غیرقانونی و غیرمتداول به هیچ یک از بخش های سرویس تاپس یا سرویس های مرتبط با تاپس انجام دهد. هزینه ها و پرداخت: خرید اشتراک از تاپس صرفاً از طریق درگاه اینترنتی صورت می پذیرد. امکان عودت هزینه اشتراک و خدمات خریداری شده تنها تا 72 ساعت پس از پرداخت امکان پذیر است. این امکان تنها از طریق ارسال درخواست از طریق "تماس با ما" در صفحه "پروفایل" امکان پذیر است. اگر تراکنش پرداخت هزینه توسط درگاه بانکی (که خارج از کنترل مجموعه ما است) برگشت بخورد، یا دچار مشکلی شود و همچنین اگر تحت شرایط ذکر شده در این توافقنامه هزینه شما عودت داده شود، ما دسترسی شما به محتوای خریداری‌شده را معلق یا ملغی خواهیم کرد. همچنین اگر به هر دلیلی تراکنش مشکوک و غیرقانونی اتفاق بیافتد، تراکنش‌های انجام‌شده لغو و باطل و دسترسی شما به محتوای خریداری‌شده معلق یا ملغی خواهد شد. ما این حق را برای خود محفوظ می‌داریم که به صلاحدید خودمان حساب شما را با خبر قبلی معلق یا مسدود کنیم. امکان استفاده از محتوای غیر رایگان اپلیکیشن، با پرداخت درون برنامه ای، اعتبار دارد. مسئولیت تاپس: تاپس تمامی تلاش خود را جهت استفاده کاربر از اپلیکیشن تاپس به کار می گیرد اما تضمینی در مورد اجرای آن بر روی همه دستگاه ها یا شبکه های ارتباطی (اینترنت، شبکه تلفن همراه و ...) نخواهد داد. در صورت بروز مشکل در زمان استفاده از تاپس کاربران می توانند از طریق سرویس "ارتباط با ما" در صفحه پروفایل مشکل خود را مطرح کرده و تاپس پیگیری لازم و تلاش خود را جهت حل و فصل مشکلات به عمل خواهد آورد. اطلاعات و محتوای موجود در تاپس از منابع معتبر و مرتبط و با رعایت مقررات و توجه به حقوق مولفان جمع آوری شده است. ممکن است اطلاعات، نرم افزار، سرویس های موجود یا ارائه شده در اپ در مواردی غیر دقیق و یا دارای اشکالات جزئی باشد. تاپس به طور مداوم اطلاعات و محتویات اپ را کنترل و بروز خواهد نمود. تاپس سهولت چگونگی استفاده، دقت اطلاعات، تضمین عملکرد نرم افزار و سرویس ها را بدون قید و یا تضمین، "آنگونه که هست" ارائه می کند. تاپس تحت هیچ شرایطی مسئولیت های ناشی از مهارت کم کاربر در استفاده از اپلیکیشن و یا ابراز اینکه در مورد سرویس و محصولات اطلاعی نداشته است را برعهده نخواهد گرفت. تاپس مسئولیتی در قبال مشکلات ناشی از قطع و یا سرعت اینترنت، مشکلات کاربری، خرابی تجهیزات شما و یا آلودگی آن به ویروس نداشته و مسئولیت تأخیر یا عدم کارکرد اپلیکیشن ناشی از این موارد بر عهده استفاده کننده خواهد بود. تاپس سعی می‌کند که کاربران دسترسی شبانه‌روزی در تمامی ۷ روز هفته را داشته باشند و سعی می‌کند هرگونه زمان ازکارافتادگی را به حداقل برساند. تاپس ممکن است با اطلاع قبلی، به منظور تعمیر و نگهداری اپلیکیشن، دسترسی کاربران یا ارائه خدمات را موقتاً و در حداقل زمان ممکن متوقف یا معلق کند. قطع سرویس: تاپس در شرایطی که به هر دلیل به این نتیجه برسد که حضور یک کاربر می تواند برای تاپس یا سایر کاربران نامطلوب باشد حق حذف دسترسی کاربر به اپلیکیشن را دارد. اگر تاپس به این باور برسد که کاربر از سیاست عودت وجه سوءاستفاده می‌کند، این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که حساب کاربری کاربر را معلق یا مسدود یا ملغی کند و استفاده کنونی یا آتی وی از خدمات و محصولات تاپس را محدود یا مسدود کند. اعتبار قوانین: توجه داشته باشید کلیه اصول و رویه‏‌های تاپس منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران و سازمان آموزش و پرورش جمهوری اسلامی است. تاپس حق تغییرات آتی در قوانین را بر خود محفوظ می‌داند و در صورتی که تغییراتی در قوانین مندرج، رویه‏‌ها و سرویس‏‌ها ایجاد شود، در همین صفحه منتشر و به روز رسانی می شود و شما توافق می‏‌کنید که استفاده مستمر شما به معنی پذیرش هرگونه تغییر است.

small_c_popup.png

ثبت نام رایگان

در خبرنامه تاپس ثبت نام کنید تا مقالات جدید هم برای شما ارسال شود
لوگو اندروید

برای یک شروع هیجان انگیز آماده ای؟