روش های آموزش حروف الفبا

آشنایی با بهترین و مؤثرترین روش‌ های آموزش حروف الفبا

آموزش حروف الفبا پایه شروع دوره تحصیلی است که اگر به صورت درست و بهینه انجام شود، باعث می‌شود که دانش‌آموز در همان ابتدا، قدم‌های محکم‌تری در مسیر تحصیلی بردارد. وجود انواع روش های آموزش حروف الفبا باعث شده است که انتخاب بهترین و مؤثرترین راه‌حل کمی چالش برانگیز باشد. ما در این مقاله علاوه بر بررسی استراتژی‌ها در مورد تکنیک‌های جذاب و مؤثر که کمک بیشتری به دانش‌آموز می‌کند نیز صحبت می‌کنیم. درواقع، خواندن این مقاله باعث می‌شود که معلمان و والدین فرصت‌های بیشتری را برای یادگیری الفبا در اختیار دانش آموزان قرار دهند. درواقع، اگر دانش آموزان ابتدایی با استفاده از این روش‌ها دانش الفبای خود را افزایش دهند و شناسایی، نوشتن و استفاده از حروف در جاهای مناسب را تمرین کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، ادامه مطلب را از دست ندهید:

4 استراتژی جذاب برای افزایش کیفیت آموزش حروف الفبا

یادگیری حروف الفبا

آموزش حروف الفبا به کودکان پیش‌دبستانی و دبستانی بسیار ضروری است چون در این صورت است که یادگیری نحوه خواندن و نوشتن برای آنها ممکن می‌شود. قبل از اینکه کودکان بتوانند صداها را در کنار هم بچینند باید بدانند که آنها چه هستند و چه صدایی دارند. آموزش حروف الفبا می‌تواند کار بسیار سرگرم کننده و ساده‌ای باشد و در این بخش به بررسی استراتژی‌های اصلی آموزش الفبا به دانش آموزان ابتدایی می‌پردازیم:

استراتژی 1 – تکرار، تکرار، تکرار!

اگر از همان ابتدا یک روال ثابتی برای آموزش الفبا در نظر بگیرید، دانش آموزان می‌توانند الفبا را به صورت سریع و بدون زحمت یاد بگیرند. این روال ثابت می‌تواند شامل هر نوع فعالیت مرتبط با حروف باشد که باعث لذت و سرگرمی دانش‌آموز باشد. این تکرار یک روش بسیار مؤثر است و دانش‌آموز با انجام آن در طی بازه‌های زمانی یکسان می‌تواند مهارت‌های لازم در زمینه یادگیری حروف الفبا را به دست بیاورد. برخی از فعالیت‌هایی که می‌توانند به یک روال ثابت برای یادگیری حروف الفبا تبدیل شوند:

  • مرور یک نمودار حروف الفبا
  • تکمیل یک برگه مربوط به حروف الفبا
  • خواندن یک شعر مخصوص حروف الفبا

2 یا 3 مورد از فعالیت‌هایی که نظر دانش‌آموز را به خود جلب می‌کند را انتخاب کنید و با تکرار روزانه آن، کاری کنید که درگیر این پروسه یادگیری شود.

استراتژی 2 – انجام حرکات آموزشی

اگر حرکات آموزشی خاصی را برای یادگیری حروف الفبا در نظر بگیرید درواقع یک استراتژی فوق‌العاده مؤثر را برای کسب مهارت‌های جدید و افزایش قدرت یادگیری لحاظ می‌کنید. مطالعات نشان می‌دهد که وقتی دانش آموزان مهارت‌های جدید را در حین انجام حرکات بدنی تمرین کنند، قدرت حفظ آنها تا حد زیادی افزایش پیدا می‌کند. اگر دانش‌آموز بتواند قدرت تمرکز خود را افزایش دهد درواقع یادگیری حروف الفبا برای آنها بسیار راحت‌تر و لذت‌بخش‌تر خواهد شد. سعی کنید که با ارائه روش‌هایی برای استفاده از مهارت‌های حرکتی، دانش‌آموز را درگیر یادگیری حروف الفبا کنید.

ایجاد حرف الفبا با خمیر بازی یا گیره‌ها، تکمیل حروف با قدم‌های پی‌درپی و … از حرکاتی هستند که می‌تواند توانایی مغز را در یادگیری الفبا تقویت کنند.

یک مقاله جذاب و کاربردی برای لذت بخش تر نمودن زمان مطالعه دروس کسل کننده

استراتژی 3 – آوازخوانی برای یادگیری حروف الفبا

دانش آموزان در اوایل دوره ابتدایی علاقه زیادی به یادگرفتن شعرها و آهنگ‌ها دارند. پس آهنگ‌هایی با قافیه‌های مطابق با حروف و الفبای فارسی یکی از راه‌های عالی دیگر برای تکرار و کمک به حفظ اطلاعات است. اگر والدین و معلمان بتوانند آهنگ‌هایی همراه با حرکات بدنی خاص را به دانش آموزان ارائه دهند درواقع با ترکیب این دو استراتژی، زمینه را برای یادگیری بهتر فراهم می‌کنند. اجرای آهنگ‌ها با حرکات جذاب باعث می‌شود که تعامل با دانش‌آموز بسیار آسان باشد چون کودکان به آواز خواندن علاقمند هستند.

استراتژی 4 – استفاده از تکنیک‌های سرگرم کننده و خلاق

فراموش نکنید که شما در حال آموزش دادن به کودکان هستید. بچه‌ها دوست دارند کارهایی را انجام دهند که برای آنها لذت‌بخش است. بسیاری از کودکان به‌طور طبیعی خلاق هستند و راه‌هایی را پیدا می‌کنند که اجازه دهند خلاقیت آنها بدرخشد. تا آنجا که می‌توانید از فعالیت‌های آموزشی خلاقانه استفاده کنید. مخصوصاً کودکان پیش‌دبستانی و اول ابتدایی علاقه زیادی به رنگ‌آمیزی، نقاشی، برش، چسباندن و چیدن رنگ‌ها و اشیا مختلف دارند پس اگر این موارد را نیز در فعالیت‌های یادگیری الفبا لحاظ کنید، بازده یادگیری چند برابر می‌شود. استفاده از بازی‌های آموزشی، کتاب‌های یادگیری الفبا و اپلیکیشن های مخصوص الفبا می‌تواند در این راه به شما کمک کند.

آشنایی با بازی‌های آموزش حروف الفبا

یادگیری دقیق و کامل حروف الفبا برای هر دانش‌آموز ضروری است. درواقع حروف الفبا و صداهای آنها به‌عنوان یکی از بلوک‌های اصلی برنامه سوادآموزی است که مدارس و والدین باید توجه ویژه‌ای نسبت به آن داشته باشند. در ادامه برخی از فرصت‌ها و سرگرمی‌هایی که برای یادگیری الفبا مفید است را موردبررسی قرار می‌دهیم:

پازل الفبای فارسی

پازل در آموزش حروف الفبا

قرار دادن هر کدام از حروف الفبا در جای مخصوص باعث می‌شود که دانش‌آموز با شکل آنها آشنا شود. البته پازل‌ها در شکل‌ها و تم‌های زیادی موجود هستند که هر کدام تکنیک‌های خاصی را برای یادگیری الفبا در نظر گرفته‌اند. حتی اپلیکیشن هایی نیز وجود دارند که نقش پازل‌های واقعی را به‌خوبی اجرا می‌کنند. به‌عنوان مثال اپلیکیشن پازل الفبا حروف الفبا را به صورت تکی می‌چیند تا نحوه‌ی نوشتن هر کدام از آنها در ذهن دانش‌آموز منعکس شود.

برش بیسکوییت

قالب برش بیسکوییت

دانش آموزان پیش‌دبستان و دبستان علاقه زیادی به بازی کردن به خوراکی‌ها دارند. استفاده از قالب‌های برش هر کدام از حروف الفبا و تهیه یک بیسکوییت، کیک یا … با شکل حروف الفبا باعث هیجان بیشتر آنها در یادگیری می‌شود. همچنین دانش‌آموزانی که به آشپزی علاقه زیادی دارند با درست کردن کلوچه‌هایی با اسم‌های مختلف روند یادگیری سریع‌تری خواهند داشت. درواقع، هدف اصلی این است که کارهای موردعلاقه دانش آموزان را انجام دهیم و آموزش حروف الفبا را نیز در آنها لحاظ کنیم.

ساخت اکسسوری

ساخت اکسسوری

آموزش الفبا در رده سنی الف (پیش‌دبستان) و ب (اول، دوم و سوم ابتدایی) باید به نحوی انجام شود که دانش‌آموز علاوه بر یادگیری از روش‌های آموزشی نیز لذت ببرد. چه چیزی هیجان‌انگیز تر از درست کردن دستبند و گردنبندهای زیبا با اسم‌های مختلف است؟ دانش‌آموزانی که با استفاده از این روش سعی می‌کنند اسم خودشان، دوستان و … را روی اکسسوری ها قرار دهند، حس مفید بودن می‌کنند و نتایج یادگیری خود را به‌طور مستقیم مشاهده می‌کنند و همین یادگیری را برای آنها لذت‌بخش‌تر می‌نماید.

فلش کارت‌ آموزشی

فلش کارت

منظور از فلش کارت‌های آموزشی تعداد کارت در ابعاد کوچک است که هر کدام شامل شکل اول و آخر هر کدام از حروف الفبا همراه با تصویر مرتبط با آن حروف است. درواقع، دانش‌آموز در طول یک روز نمی‌تواند تمام حروف الفبا را یاد بگیرد بلکه این آموزش تک‌تک و بخش ­بخش حروف است که باعث افزایش توانایی یادگیری دانش‌آموز می‌شود. دسترسی به این فلش کارت‌ها کار بسیار راحتی است که به‌عنوان یکی از بهترین آنها می‌توان به فلش کارت انتشارات عصر اندیشه اشاره کرد. البته هنگام خرید گروه سنی دانش‌آموز را در نظر بگیرید چون رده سنی این فلش کارت‌ها متفاوت است.

استفاده از حروف الفبایی آهنربایی

چیدن حروف الفبای آهنربایی روی یک وایت برد مغناطیسی، یکی از بهترین متدهای آموزشی است. کودکانی که به‌تازگی با حروف و اعداد آشنا می‌شوند و خواندن و نوشتن را یاد می‌گیرند، با استفاده از این تکنیک علاوه بر بازی و سرگرمی، مراحل یادگیری حروف الفبا را نیز به‌راحتی طی می‌کنند. کنار هم قرار دادن کلمات و ساخت کلمات مختلف باعث می‌شود که دانش آموزان با شکل کلمات و کاربرد حروف مختلف آشنا شوند.

نوشتن حروف روی سطوح

هدف اصلی در آموزش حروف الفبا در رده سنی الف و ب این است که لذت یادگیری باعث تشویق بیشتر دانش آموزان به ادامه آموزش شود. اگر بتوانید مقداری آرد، نمک، پودر رنگی یا … را روی سینی یا میز بریزید و اجازه دهید که دانش‌آموز حرف و کلمات را روی آنها تمرین کند، یکنواختی آموزش و بی‌حوصلگی دانش‌آموز را کاهش خواهید داد. یک ایده دیگر این است که حروف الفبا و کلمات فارسی را به صورت توخالی روی کاغذ رسم کنید تا دانش‌آموز جاهای خالی را با استفاده از پودرها یا مداد رنگی پر کند.

6 روش بالا تنها چند مورد از محبوب‌ترین روش‌ های آموزش حروف الفبا به دانش آموزان پیش‌دبستان و دبستان هستند. مطمئناً اگر بتوانید مطابق با علایق دانش‌آموز، روش‌های مناسبی را برای آموزش این حروف در نظر بگیرید، فرآیند یادگیری آنها سریع و بهتر پیش خواهد رفت.

درست به‌اندازه شکل حروف، صدای حروف نیز نقش مهمی در یادگیری کامل حروف الفبا دارند. به همین دلیل هم‌زمان با انجام هر کدام از روش‌ها، تلفظ درست حروف نیز باید تمرین و تکرار شوند. این فیلم 4 دقیقه ای نیز می‌تواند در راستای آموزش تلفظ صحیح به دانش آموزان مفید باشد.

 

اگر به دنبال بهترین کتاب‌های آموزش حروف الفبا هستید، روی این لینک کلیک کنید.

اگر به دنبال بهترین اپلیکیشن های آموزش حروف الفبا هستید، روی این لینک کلیک کنید.

7 اشتباه رایجی که باید هنگام آموزش حروف الفبا از آنها پرهیز کنید.

  1. استفاده از روش‌ های آموزش حروف الفبای گیج‌کننده
  2. تمرکز روی فعالیت‌های تئوری و نادیده گرفتن علاقه و انگیزه دانش‌آموز
  3. یکنواختی و نداشتن تنوع در متدهای یادگیری
  4. اجبار دانش آموزان به نوشتن حروف و کلمات بدون داشتن آمادگی لازم
  5. اصرار زیاد به تمام کردن فعالیت‌های آموزشی به خاطر ترس
  6. استفاده از روش‌ های آموزش حروف الفبای تکراری و خسته‌کننده
  7. فراموش کردن تقویت مهارت تلفظ و خواندن حروف الفبا و کلمات

نتیجه‌گیری در مورد آموزش حروف الفبا

یادگیری حروف الفبا بخش اصلی دوره تحصیلی دانش‌آموز است. اگر این آموزش با استفاده از روش‌ها و منابع درست انجام شود، مطمئناً دانش‌آموز در همان ابتدای تحصیل خود قدم‌های قوی‌تری برمی‌دارد. امیدواریم که از مطالعه این مقاله لذت برده باشید و با استفاده از این مطالب، فرآِیند آموزش مؤثرتر و بهینه‌تری داشته باشید.

مطالب مرتبط
tops - screen

هنوز بازی رو دانلود نکردی؟

همین الان بازی تاپس رو دانلود کن و رقابت رو شروع کن

قوانین و مقررات تاپس

تعاریف و اصطلاحات: تاپس: اپلیکیشن تاپس یک بازی می‌باشد که با تکیه بر محتوای آموزشی بستری مناسب برای رشد و تعالی دانش آموزان در زمان فراغتشان را فراهم می‌نماید. کاربر : شخص حقیقی یا حقوقی می باشد که از طریق بستر ارتباطی اینترنت و با استفاده از اپلیکیشن تاپس نسبت به دریافت خدمات اقدام می نماید. حساب کاربری (پروفایل) : حسابی است که کاربر با ثبت شماره تلفن همراه خود برای استفاده از خدمات تاپس در اپلیکیشن ایجاد کرده‌ است. اطلاعات هویتی : اطلاعاتی که به صورت مستقیم از سوی کاربران وارد تاپس می‌شود. قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران : قانون اساسی، قوانین عادی، آیین نامه های اجرایی، بخشنامه‌ها، دستورالعمل‌ها و کلیه ضوابط قانونی حاکم بر جامعه می‌یاشد. کاربران با ثبت نام در تاپس و همچنین با استفاده از خدمات تاپس می‌پذیرند که قوانین و مقررات جاری تاپس را به صورت کامل مطالعه کرده و با اطلاع کامل از شرایط و معانی، آن را پذیرفته‌اند. این قوانین و مقررات ممکن است در طول زمان تغییرکند و بنابراین استفاده مستمر کاربران از تاپس به معنی پذیرش هرگونه تغییر در قوانین و مقررات است. برای استفاده از خدمات تاپس لازم است که هر کاربر اعم از شخص حقیقی و یا حقوقی با ثبت شماره تلفن همراه، یک حساب کاربری در اپلیکیشن بسازد. کاربر مذکور باید نام، نام خانوادگی و شماره همراه خود را در اپلیکیشن تاپس ثبت کند. در صورت نقص اطلاعات امکان بروز اشکال در سرویس ها وجود داشته و مسئولیت آن با کاربر خواهد بود. در صورت استفاده از خدمات تاپس، کاربران مسئول حفظ محرمانه بودن حساب خود هستند و مسئولیت تمامی فعالیت هایی که تحت حساب کاربری آنان انجام گیرد، بر عهده خودشان است. در صورت مفقود یا سرقت اطلاعات حساب کاربری، کاربر می بایست در اسرع وقت با پشتیبانی تاپس تماس بگیرد. کاربر حق واگذاری و اجازه استفاده از حساب کاربری خود به دیگران (حقیقی یا حقوقی) را ندارد. شرایط استفاده از تاپس: کلیه اصول و رویه های تاپس منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، قانون تجارت الکترونیک و قانون حمایت از حقوق مصرف کننده است و متعاقباً کاربر نیز موظف به رعایت قوانین مرتبط با کاربران است. محتویات و سرویس های تاپس، تنها برای استفاده شخصی و غیرتجاری عرضه شده است. هرگونه استفاده غیرشخصی، قابل پیگرد بوده و هیچ فردی به هیچ عنوان مجاز به استفاده از اطلاعات تاپس برای فروش و یا تولید مجدد در هیچ بستری نمی باشد. استفاده از تاپس برای دسترسی به سرویس ها فراهم شده و لازم است کاربر صرفاً از آن در جهت اهداف و مقاصد تعریف شده استفاده نماید. استفاده از اپلیکیشن به گونه ای که باعث بروز مشکل، از کار انداختن و ... آن شود، مجاز نبوده و از طرف صاحب امتیاز نرم افزار قابل پیگیری حقوقی خواهد بود. این سند به عنوان یک توافق نامه با توجه به مقررات و قوانین کشوری مقرر گردیده و به معنای اعلام موافقت کاربر با شرایط استفاده از تاپس است. کاربر متعهد است به هیچ عنوان سوالات موجود در تست ها و کوئیزها و آزمون ها را به هیچ نحوی با دیگران به اشتراک نگذارد. کاربر می پذیرد که راه ارتباطی اپلیکیشن تاپس با وی از طریق ارسال پیامک است و امکان درخواست قطع ارسال پیامک برای وی وجود دارد، ولی ممکن است که با قطع پیامک، در استفاده از سرویس با اشکال مواجه شود. استفاده از اپلیکیشن تاپس نیازمند سخت افزار و اینترنت بر روی آن می باشد، مسئولیت تامین و همچنین پرداخت هزینه های مربوط به آنها بر عهده کاربر است. کاربر متعهد است در طول یا پس از اتمام استفاده از تاپس، هیچ یک از اطلاعات تاپس را به هیچ گونه ای استفاده نکند. طبعاً ذخیره کردن اطلاعات خارج از ساختار خود اپلیکیشن بر خلاف قوانین و مقررات تاپس خواهد بود. تاپس ممکن است به علت به روزرسانی، اقدام به حذف برخی از محتواها کند. کاربر حق ندارد هیچ گونه تلاشی در جهت استخراج Source Code نرم افزارهای RF تاپس شامل Decompile، مهندسی معکوس یا فعالیت های مشابه انجام دهد. کاربر مجاز نیست با استفاده از روش های framing یا mirroring یا روش های دیگر نسخه دیگری از اپلیکیشن تاپس را روی سرورهای دیگر ارائه کند. همچنین کاربر مجاز نیست در نرم افزار تاپس یا در روش ارائه سرویس تاپس تغییر یا خللی ایجاد کند. کاربر حق ندارد برنامه یا اسکریپتی با هدف ایندکس گذاری، مطالعه یا هرگونه فعالیت داده کاوی روی سرویس اجرا کند. کاربر حق ندارد هیچ فعالیتی در راستای دسترسی غیرقانونی و غیرمتداول به هیچ یک از بخش های سرویس تاپس یا سرویس های مرتبط با تاپس انجام دهد. هزینه ها و پرداخت: خرید اشتراک از تاپس صرفاً از طریق درگاه اینترنتی صورت می پذیرد. امکان عودت هزینه اشتراک و خدمات خریداری شده تنها تا 72 ساعت پس از پرداخت امکان پذیر است. این امکان تنها از طریق ارسال درخواست از طریق "تماس با ما" در صفحه "پروفایل" امکان پذیر است. اگر تراکنش پرداخت هزینه توسط درگاه بانکی (که خارج از کنترل مجموعه ما است) برگشت بخورد، یا دچار مشکلی شود و همچنین اگر تحت شرایط ذکر شده در این توافقنامه هزینه شما عودت داده شود، ما دسترسی شما به محتوای خریداری‌شده را معلق یا ملغی خواهیم کرد. همچنین اگر به هر دلیلی تراکنش مشکوک و غیرقانونی اتفاق بیافتد، تراکنش‌های انجام‌شده لغو و باطل و دسترسی شما به محتوای خریداری‌شده معلق یا ملغی خواهد شد. ما این حق را برای خود محفوظ می‌داریم که به صلاحدید خودمان حساب شما را با خبر قبلی معلق یا مسدود کنیم. امکان استفاده از محتوای غیر رایگان اپلیکیشن، با پرداخت درون برنامه ای، اعتبار دارد. مسئولیت تاپس: تاپس تمامی تلاش خود را جهت استفاده کاربر از اپلیکیشن تاپس به کار می گیرد اما تضمینی در مورد اجرای آن بر روی همه دستگاه ها یا شبکه های ارتباطی (اینترنت، شبکه تلفن همراه و ...) نخواهد داد. در صورت بروز مشکل در زمان استفاده از تاپس کاربران می توانند از طریق سرویس "ارتباط با ما" در صفحه پروفایل مشکل خود را مطرح کرده و تاپس پیگیری لازم و تلاش خود را جهت حل و فصل مشکلات به عمل خواهد آورد. اطلاعات و محتوای موجود در تاپس از منابع معتبر و مرتبط و با رعایت مقررات و توجه به حقوق مولفان جمع آوری شده است. ممکن است اطلاعات، نرم افزار، سرویس های موجود یا ارائه شده در اپ در مواردی غیر دقیق و یا دارای اشکالات جزئی باشد. تاپس به طور مداوم اطلاعات و محتویات اپ را کنترل و بروز خواهد نمود. تاپس سهولت چگونگی استفاده، دقت اطلاعات، تضمین عملکرد نرم افزار و سرویس ها را بدون قید و یا تضمین، "آنگونه که هست" ارائه می کند. تاپس تحت هیچ شرایطی مسئولیت های ناشی از مهارت کم کاربر در استفاده از اپلیکیشن و یا ابراز اینکه در مورد سرویس و محصولات اطلاعی نداشته است را برعهده نخواهد گرفت. تاپس مسئولیتی در قبال مشکلات ناشی از قطع و یا سرعت اینترنت، مشکلات کاربری، خرابی تجهیزات شما و یا آلودگی آن به ویروس نداشته و مسئولیت تأخیر یا عدم کارکرد اپلیکیشن ناشی از این موارد بر عهده استفاده کننده خواهد بود. تاپس سعی می‌کند که کاربران دسترسی شبانه‌روزی در تمامی ۷ روز هفته را داشته باشند و سعی می‌کند هرگونه زمان ازکارافتادگی را به حداقل برساند. تاپس ممکن است با اطلاع قبلی، به منظور تعمیر و نگهداری اپلیکیشن، دسترسی کاربران یا ارائه خدمات را موقتاً و در حداقل زمان ممکن متوقف یا معلق کند. قطع سرویس: تاپس در شرایطی که به هر دلیل به این نتیجه برسد که حضور یک کاربر می تواند برای تاپس یا سایر کاربران نامطلوب باشد حق حذف دسترسی کاربر به اپلیکیشن را دارد. اگر تاپس به این باور برسد که کاربر از سیاست عودت وجه سوءاستفاده می‌کند، این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که حساب کاربری کاربر را معلق یا مسدود یا ملغی کند و استفاده کنونی یا آتی وی از خدمات و محصولات تاپس را محدود یا مسدود کند. اعتبار قوانین: توجه داشته باشید کلیه اصول و رویه‏‌های تاپس منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران و سازمان آموزش و پرورش جمهوری اسلامی است. تاپس حق تغییرات آتی در قوانین را بر خود محفوظ می‌داند و در صورتی که تغییراتی در قوانین مندرج، رویه‏‌ها و سرویس‏‌ها ایجاد شود، در همین صفحه منتشر و به روز رسانی می شود و شما توافق می‏‌کنید که استفاده مستمر شما به معنی پذیرش هرگونه تغییر است.

small_c_popup.png

ثبت نام رایگان

در خبرنامه تاپس ثبت نام کنید تا مقالات جدید هم برای شما ارسال شود
لوگو اندروید

برای یک شروع هیجان انگیز آماده ای؟