آموزش الکترونیکی

E-learning یا آموزش الکترونیکی چیست و چه مزایایی دارد؟

امروزه اکثر مردم برای پیدا کردن جواب سؤالات خود یا یادگیری یک مبحث، به جای خواندن کتاب‌های مرتبط یا پرسیدن از افراد دیگر، در مرحله اول به اینترنت مراجعه می‌کنند. همین دسترسی راحت و سریع باعث شده است که اهمیت آموزش الکترونیکی نسبت به قبل بسیار بیشتر شود. کلاس‌های آنلاین، دوره‌های آموزشی تعاملی با موضوعات متنوع و امکان ارائه مدرک بعد از تکمیل برخی از دوره‌ها، باعث شده است تا افراد زیادی مشتاق شرکت در این دوره‌ها باشند.

 البته، آموزش الکترونیکی تنها در دوره‌های آنلاین خلاصه نمی‌شود. ایمیل‌ها، ارائه‌های زنده و کنفرانس‌های ویدیویی زیادی هستند که شرکت‌کنندگان می‌توانند علاوه بر آموزش، نظرات خود را در مورد یک موضوع بیان کنند و در این پروسه یادگیری، مشارکت داشته باشند. در کل، E-learning یکی از زمینه‌های پرطرفدار است، به همین خاطر در این مقاله کمی بیشتر در مورد اهمیت، مزایا، کاربرد و پلتفرم های محبوب آموزش الکترونیکی صحبت می‌کنیم. بهتر است ادامه مطلب را از دست ندهید:

E-learning یا آموزش الکترونیکی چیست؟

e-learning

E-learning یک دوره آموزشی ساختاریافته یا تجربه یادگیری است که به‌صورت الکترونیکی ارائه می‌شود. عناصر مختلفی وجود دارند که می‌توانند یک برنامه آموزش الکترونیکی را تشکیل دهند، مانند سخنرانی زنده یا ضبط شده، آزمون‌های آنلاین، بازی‌های آموزشی، فعالیت‌های آموزشی و سایر آموزش‌های تعاملی.

تعریف کلی آموزش الکترونیکی، ارائه آموزش و توسعه دانش مخاطبان (دانش‌آموزان/ کارکنان) از طریق رسانه‌های الکترونیکی مانند اینترنت، صوت، تصویر و … است. این روش، ایده خوبی برای یادگیری مهارت‌های جدید و دسترسی به دوره‌های آموزشی به‌صورت راحت‌تر و با قیمت ارزان‌تر است. شما با استفاده از این سبک آموزشی، در هر شرایطی می‌توانید به یادگیری ادامه دهید و به‌راحتی آن را با سایر فعالیت‌های زندگی خود ادغام کنید.

چه یک متخصص E-learning باشید و چه مبتدی، نمی‌توانید اهمیت و میزان محبوبیت آموزش الکترونیکی مخصوصاً در چند دهه اخیر را انکار کنید. درواقع، آموزش الکترونیکی کار را برای همه راحت‌تر کرده است. با استفاده از این تکنولوژی، هم کارفرمایان، آموزش‌های لازم را با یک روش مقرون به‌صرفه و کارآمد ارائه می‌دهند و هم کارکنان از آموزش‌های مناسبی بهره‌مند می‌شوند و مهارت و دانش لازم را به دست می‌آورند.

مخصوصاً دانش‌آموزانی که به دنبال یادگیری مهارت‌های درسی یا غیردرسی متنوع هستند، به‌راحتی می‌توانند دوره‌های آموزشی متناسب با آنها را پیدا کرده و با یک برنامه‌ریزی درست، در کنار سایر فعالیت‌های خود از آن آموزش‌ها نیز بهره‌مند شوند.

حتی برنامه‌ها و بازی‌های آموزشی که آموزش را از طریق بازی و سرگرمی انجام می‌دهند نیز عضوی از مجموعه E-learning می‌باشند. به عنوان بهترین نمونه‌ از این بازی‌ها می‌توان به بازی تاپس (آموزش مباحث درسی با استفاده از گیمیفیکیشن) و duolingo (آموزش زبان انگلیسی) اشاره کرد.

اهمیت آموزش الکترونیکی

e-learning
 • آموزش الکترونیکی جهت توانمندسازی دانش‌آموزان در زمینه تحصیل و تقویت مهارت‌ها بکار می‌رود. همچنین، امکان دریافت مدرک بدون حضور در مدرسه، دانشگاه یا هر موسسه دیگر باعث جدی‌تر شدن این آموزش برای مخاطبان می‌شود.
 • E-learning یک منبع کسب درآمد عالی را برای معلمان فراهم می‌کند.
 • استفاده از آموزش الکترونیکی در تمام مقاطع تحصیلی، به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا دروس را با سرعت و دقت بیشتری درک کنند.
 • از نظر روانشناسی، تدریس صوتی و تصویری منجر به ایجاد یک محیط یادگیری منضبط می‌شود. همچنین، این نوع آموزش، برای مشارکت معلم و دانش‌آموز مؤثر واقع خواهد شد.
 • اهمیت دیگر آموزش الکترونیکی این است که مدرسان و دانش‌آموزان، هر دو می‌توانند مهارت‌های یادگیری پیشرفته را یاد بگیرند. به عنوان مثال، ایجاد و فروش کتاب‌های الکترونیکی، یکی از این پیشرفت‌ها است.
 • آموزش الکترونیکی روش خوبی برای اشتراک‌گذاری دانش از طریق پلتفرم‌های آنلاین می‌باشد. مخصوصاً در این دوره که جهان در حال رشد است و رقابت بین مردم در حال افزایش است، دسترسی سریع‌تر به دانش و اطلاعات افراد متخصص، اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

روش‌های رایج آموزش الکترونیکی

یا e-learningروش های آموزش الکترونیکی

در ادامه، برخی از روش‌های رایج آموزش الکترونیکی و تفاوت‌های بین آنها را موردبررسی قرار می‌دهیم:

فایل‌های دیجیتالی

E-learning از طریق فیلم، فایل پی دی اف، اسلاید و فایل word قابل انجام است. دسترسی سریع و راحت به هر کدام از این فایل‌ها باعث می‌شود که هر شخص برای یادگیری مهارت موردنظر یا پیدا کردن جواب سؤالات خود، دچار تأخیر نشود.

دوره‌های آنلاین

دوره‌های آنلاین اغلب توسط سیستم‌های مدیریت یادگیری یا LMS ها ارائه می‌شوند تا مطالب آموزشی در بخش‌های جداگانه و با نرخ ثابت در اختیار شرکت‌کنندگان قرار گیرند. این دوره‌ها، حالت تعاملی دارند تا یادگیرندگان نیز در این مسیر یادگیری مشارکت داشته باشند. البته، در اکثر موارد، بعد از اتمام دوره، فایل های آفلاین مربوط به این دوره ها نیز در اختیار علاقمندان قرار می گیرند. 

تدریس خصوصی به‌صورت مجازی

به لطف اینترنت، هزینه بهره‌مندی از تدریس خصوصی دیگر مثل قبل گران و سخت نیست. به عنوان مثال، دانش‌آموزان با استفاده از وب‌سایت‌هایی مانند MyTutor و TutorHub می‌توانند به معلمان آنلاین با قیمت مقرون به‌صرفه دسترسی پیدا کنند. از نمونه‌های ایرانی این سایت‌ها نیز می‌توان به ostadbank و ostadsalam اشاره کرد. تدریس خصوصی از طریق پلتفرم‌های محبوبی مانند اسکایپ، زوم و گوگل میت قابل انجام است.

برنامه و بازی آموزشی

برنامه‌ها و بازی‌های آموزشی زیادی وجود دارند که کاربران بر اساس نیاز خود می‌توانند آنها را به‌راحتی نصب کرده و از امکانات شگفت‌انگیز هر کدام بهره‌مند شوند. همانطورکه قبلاً نیز اشاره کردیم، بازی تاپس یکی از بهترین نمونه‌های بازی آموزشی است که با ادغام محتوای آموزشی و گیمیفیکیشن به‌راحتی از عهده جلب توجه و افزایش انگیزه دانش‌آموز برای یادگیری برمی‌آید. اگر علاقه‌مند به یادگیری زبان انگلیسی هستید و دوست دارید که این کار را با یک بازی آموزشی انجام دهید، Duolingo یک گزینه بسیار خوب برای شماست.

برای آشنایی با بازی‌های آموزشی بیشتر در زمینه یادگیری زبان انگلیسی، این مقاله را از دست ندهید.

مزایا و معایب استفاده از آموزش الکترونیکی

e-learning

E-learning یکی از روش‌های آموزشی محبوب است که مزایای بسیار ارزشمند آن، باعث افزایش این محبوبیت می‌شود. در این بخش به بررسی چند مورد از این مزایا می‌پردازیم:

 1. صرفه‌جویی در زمان و هزینه
 2. حفظ بهتر اطلاعات با یادگیری الکترونیکی
 3. سازگاری بیشتر با سبک تدریس به خاطر وجود گزینه‌های متنوع یادگیری
 4. توسعه‌پذیری بالا در آموزش الکترونیکی
 5. یادگیری آسان و مسیر پیشرفت راحت‌تر
 6. درک بهتر محتوای آموزشی به خاطر حالت تعاملی و شرایط محیطی سازگار با روحیه دانش‌آموز
 7. امکان شخصی‌سازی محتوای آموزشی و انتخاب مدرس موردعلاقه
 8. بهبود عملکرد و بهره‌وری
 9. افزایش انگیزه جهت دستیابی به اهداف
 10. اثرات زیست‌محیطی کمتر

بهتر است در ادامه چند مورد از معایب این سبک آموزشی را نیز موردبررسی قرار دهیم. اطلاع از این معایب باعث می‌شود با درک بهتری از محتوای آموزشی آنلاین استفاده کنید و با کنترل شرایط، نتیجه بهتری از آموزش‌های موردنظر خود بگیرید:

تنها خودتان مسئول حفظ انگیزه لازم برای ادامه یادگیری هستید.

برای نتیجه‌گیری بهتر، نیازِ به نظم و انضباط و همچنین خود انگیزی دارید. از آنجایی‌ که مسئولیت پیشرفت در این مسیر بر عهده خودتان است، پس باید این کار را با تمرکز و علاقه بیشتری دنبال کنید.

در مقابل، در مدارس و کلاس‌های حضوری، مدرس، دبیر یا والدین، بر روند آموزش را نظارت دارند و دانش‌آموز، مسئولیت‌ها و تکالیف خود را با تعهد بیشتری انجام می‌دهد. به یاد داشته باشید، فرقی نمی‌کند از چه نوع آموزشی استفاده می‌کنید، مهم این است که همیشه نسبت به برنامه و مسئولیت‌های خود متعهد باشید.

امکان آموزش عملی وجود ندارد.

آموزش الکترونیکی، تنها جنبه تئوری موضوعات را ارائه می‌دهد. تمرین‌ها و تکالیفی که در برخی از دوره‌های آنلاین ارائه می‌شوند، تحت نظارت مدرس نمی‌باشند ولی این امکان وجود دارد که سؤالات و اشکالات خود را از او بپرسید. دوره‌های آموزشی آنلاین همراه با مدرک، ترکیبی از روش تئوری و عملی می‌باشد.

امکان ارتباط چشمی با مدرس برای تمرکز بیشتر وجود ندارد.

برخی افراد به ارتباط چشمی با مدرس بسیار اهمیت می‌دهند و این دلیل اصلی تمرکز آنها می‌باشد. آموزش الکترونیکی این امکان را برای دانش‌آموزان فراهم نمی‌کند و همین باعث شده است تا برخی افراد برای حفظ انگیزه یادگیری، از این نوع آموزش استفاده نکنند.

چند نمونه از پلتفرم‌های آموزش الکترونیکی

آموزش الکترونیکی از طریق طیف گسترده‌ای از پلتفرم‌های مختلف قابل انجام است که در ادامه به معرفی چند نمونه برتر از این پلتفرم‌ها می‌پردازیم:

برای آشنایی بیشتر با ویژگی‌ها و کارایی پلتفرم های آموزش الکترونیکی محبوب، می‌توانید این مقاله جذاب را مطالعه کنید.

نتیجه‌گیری در مورد آموزش الکترونیکی

دنیای امروز با آموزش الکترونیکی مسیر پیشرفت سریع‌تر و راحت‌تری پیدا کرده است. کافی است تا در مورد سؤالات یا علایق خود مطمئن باشید، سپس به وسیله ی جستجو در اینترنت، با بسیاری از منابع آموزشی مناسب برای خود روبرو شوید. امیدواریم مطالعه این مقاله برای شما مفید واقع شود.

مطالب مرتبط
tops - screen

هنوز بازی رو دانلود نکردی؟

همین الان بازی تاپس رو دانلود کن و رقابت رو شروع کن

قوانین و مقررات تاپس

تعاریف و اصطلاحات: تاپس: اپلیکیشن تاپس یک بازی می‌باشد که با تکیه بر محتوای آموزشی بستری مناسب برای رشد و تعالی دانش آموزان در زمان فراغتشان را فراهم می‌نماید. کاربر : شخص حقیقی یا حقوقی می باشد که از طریق بستر ارتباطی اینترنت و با استفاده از اپلیکیشن تاپس نسبت به دریافت خدمات اقدام می نماید. حساب کاربری (پروفایل) : حسابی است که کاربر با ثبت شماره تلفن همراه خود برای استفاده از خدمات تاپس در اپلیکیشن ایجاد کرده‌ است. اطلاعات هویتی : اطلاعاتی که به صورت مستقیم از سوی کاربران وارد تاپس می‌شود. قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران : قانون اساسی، قوانین عادی، آیین نامه های اجرایی، بخشنامه‌ها، دستورالعمل‌ها و کلیه ضوابط قانونی حاکم بر جامعه می‌یاشد. کاربران با ثبت نام در تاپس و همچنین با استفاده از خدمات تاپس می‌پذیرند که قوانین و مقررات جاری تاپس را به صورت کامل مطالعه کرده و با اطلاع کامل از شرایط و معانی، آن را پذیرفته‌اند. این قوانین و مقررات ممکن است در طول زمان تغییرکند و بنابراین استفاده مستمر کاربران از تاپس به معنی پذیرش هرگونه تغییر در قوانین و مقررات است. برای استفاده از خدمات تاپس لازم است که هر کاربر اعم از شخص حقیقی و یا حقوقی با ثبت شماره تلفن همراه، یک حساب کاربری در اپلیکیشن بسازد. کاربر مذکور باید نام، نام خانوادگی و شماره همراه خود را در اپلیکیشن تاپس ثبت کند. در صورت نقص اطلاعات امکان بروز اشکال در سرویس ها وجود داشته و مسئولیت آن با کاربر خواهد بود. در صورت استفاده از خدمات تاپس، کاربران مسئول حفظ محرمانه بودن حساب خود هستند و مسئولیت تمامی فعالیت هایی که تحت حساب کاربری آنان انجام گیرد، بر عهده خودشان است. در صورت مفقود یا سرقت اطلاعات حساب کاربری، کاربر می بایست در اسرع وقت با پشتیبانی تاپس تماس بگیرد. کاربر حق واگذاری و اجازه استفاده از حساب کاربری خود به دیگران (حقیقی یا حقوقی) را ندارد. شرایط استفاده از تاپس: کلیه اصول و رویه های تاپس منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، قانون تجارت الکترونیک و قانون حمایت از حقوق مصرف کننده است و متعاقباً کاربر نیز موظف به رعایت قوانین مرتبط با کاربران است. محتویات و سرویس های تاپس، تنها برای استفاده شخصی و غیرتجاری عرضه شده است. هرگونه استفاده غیرشخصی، قابل پیگرد بوده و هیچ فردی به هیچ عنوان مجاز به استفاده از اطلاعات تاپس برای فروش و یا تولید مجدد در هیچ بستری نمی باشد. استفاده از تاپس برای دسترسی به سرویس ها فراهم شده و لازم است کاربر صرفاً از آن در جهت اهداف و مقاصد تعریف شده استفاده نماید. استفاده از اپلیکیشن به گونه ای که باعث بروز مشکل، از کار انداختن و ... آن شود، مجاز نبوده و از طرف صاحب امتیاز نرم افزار قابل پیگیری حقوقی خواهد بود. این سند به عنوان یک توافق نامه با توجه به مقررات و قوانین کشوری مقرر گردیده و به معنای اعلام موافقت کاربر با شرایط استفاده از تاپس است. کاربر متعهد است به هیچ عنوان سوالات موجود در تست ها و کوئیزها و آزمون ها را به هیچ نحوی با دیگران به اشتراک نگذارد. کاربر می پذیرد که راه ارتباطی اپلیکیشن تاپس با وی از طریق ارسال پیامک است و امکان درخواست قطع ارسال پیامک برای وی وجود دارد، ولی ممکن است که با قطع پیامک، در استفاده از سرویس با اشکال مواجه شود. استفاده از اپلیکیشن تاپس نیازمند سخت افزار و اینترنت بر روی آن می باشد، مسئولیت تامین و همچنین پرداخت هزینه های مربوط به آنها بر عهده کاربر است. کاربر متعهد است در طول یا پس از اتمام استفاده از تاپس، هیچ یک از اطلاعات تاپس را به هیچ گونه ای استفاده نکند. طبعاً ذخیره کردن اطلاعات خارج از ساختار خود اپلیکیشن بر خلاف قوانین و مقررات تاپس خواهد بود. تاپس ممکن است به علت به روزرسانی، اقدام به حذف برخی از محتواها کند. کاربر حق ندارد هیچ گونه تلاشی در جهت استخراج Source Code نرم افزارهای RF تاپس شامل Decompile، مهندسی معکوس یا فعالیت های مشابه انجام دهد. کاربر مجاز نیست با استفاده از روش های framing یا mirroring یا روش های دیگر نسخه دیگری از اپلیکیشن تاپس را روی سرورهای دیگر ارائه کند. همچنین کاربر مجاز نیست در نرم افزار تاپس یا در روش ارائه سرویس تاپس تغییر یا خللی ایجاد کند. کاربر حق ندارد برنامه یا اسکریپتی با هدف ایندکس گذاری، مطالعه یا هرگونه فعالیت داده کاوی روی سرویس اجرا کند. کاربر حق ندارد هیچ فعالیتی در راستای دسترسی غیرقانونی و غیرمتداول به هیچ یک از بخش های سرویس تاپس یا سرویس های مرتبط با تاپس انجام دهد. هزینه ها و پرداخت: خرید اشتراک از تاپس صرفاً از طریق درگاه اینترنتی صورت می پذیرد. امکان عودت هزینه اشتراک و خدمات خریداری شده تنها تا 72 ساعت پس از پرداخت امکان پذیر است. این امکان تنها از طریق ارسال درخواست از طریق "تماس با ما" در صفحه "پروفایل" امکان پذیر است. اگر تراکنش پرداخت هزینه توسط درگاه بانکی (که خارج از کنترل مجموعه ما است) برگشت بخورد، یا دچار مشکلی شود و همچنین اگر تحت شرایط ذکر شده در این توافقنامه هزینه شما عودت داده شود، ما دسترسی شما به محتوای خریداری‌شده را معلق یا ملغی خواهیم کرد. همچنین اگر به هر دلیلی تراکنش مشکوک و غیرقانونی اتفاق بیافتد، تراکنش‌های انجام‌شده لغو و باطل و دسترسی شما به محتوای خریداری‌شده معلق یا ملغی خواهد شد. ما این حق را برای خود محفوظ می‌داریم که به صلاحدید خودمان حساب شما را با خبر قبلی معلق یا مسدود کنیم. امکان استفاده از محتوای غیر رایگان اپلیکیشن، با پرداخت درون برنامه ای، اعتبار دارد. مسئولیت تاپس: تاپس تمامی تلاش خود را جهت استفاده کاربر از اپلیکیشن تاپس به کار می گیرد اما تضمینی در مورد اجرای آن بر روی همه دستگاه ها یا شبکه های ارتباطی (اینترنت، شبکه تلفن همراه و ...) نخواهد داد. در صورت بروز مشکل در زمان استفاده از تاپس کاربران می توانند از طریق سرویس "ارتباط با ما" در صفحه پروفایل مشکل خود را مطرح کرده و تاپس پیگیری لازم و تلاش خود را جهت حل و فصل مشکلات به عمل خواهد آورد. اطلاعات و محتوای موجود در تاپس از منابع معتبر و مرتبط و با رعایت مقررات و توجه به حقوق مولفان جمع آوری شده است. ممکن است اطلاعات، نرم افزار، سرویس های موجود یا ارائه شده در اپ در مواردی غیر دقیق و یا دارای اشکالات جزئی باشد. تاپس به طور مداوم اطلاعات و محتویات اپ را کنترل و بروز خواهد نمود. تاپس سهولت چگونگی استفاده، دقت اطلاعات، تضمین عملکرد نرم افزار و سرویس ها را بدون قید و یا تضمین، "آنگونه که هست" ارائه می کند. تاپس تحت هیچ شرایطی مسئولیت های ناشی از مهارت کم کاربر در استفاده از اپلیکیشن و یا ابراز اینکه در مورد سرویس و محصولات اطلاعی نداشته است را برعهده نخواهد گرفت. تاپس مسئولیتی در قبال مشکلات ناشی از قطع و یا سرعت اینترنت، مشکلات کاربری، خرابی تجهیزات شما و یا آلودگی آن به ویروس نداشته و مسئولیت تأخیر یا عدم کارکرد اپلیکیشن ناشی از این موارد بر عهده استفاده کننده خواهد بود. تاپس سعی می‌کند که کاربران دسترسی شبانه‌روزی در تمامی ۷ روز هفته را داشته باشند و سعی می‌کند هرگونه زمان ازکارافتادگی را به حداقل برساند. تاپس ممکن است با اطلاع قبلی، به منظور تعمیر و نگهداری اپلیکیشن، دسترسی کاربران یا ارائه خدمات را موقتاً و در حداقل زمان ممکن متوقف یا معلق کند. قطع سرویس: تاپس در شرایطی که به هر دلیل به این نتیجه برسد که حضور یک کاربر می تواند برای تاپس یا سایر کاربران نامطلوب باشد حق حذف دسترسی کاربر به اپلیکیشن را دارد. اگر تاپس به این باور برسد که کاربر از سیاست عودت وجه سوءاستفاده می‌کند، این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که حساب کاربری کاربر را معلق یا مسدود یا ملغی کند و استفاده کنونی یا آتی وی از خدمات و محصولات تاپس را محدود یا مسدود کند. اعتبار قوانین: توجه داشته باشید کلیه اصول و رویه‏‌های تاپس منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران و سازمان آموزش و پرورش جمهوری اسلامی است. تاپس حق تغییرات آتی در قوانین را بر خود محفوظ می‌داند و در صورتی که تغییراتی در قوانین مندرج، رویه‏‌ها و سرویس‏‌ها ایجاد شود، در همین صفحه منتشر و به روز رسانی می شود و شما توافق می‏‌کنید که استفاده مستمر شما به معنی پذیرش هرگونه تغییر است.

small_c_popup.png

ثبت نام رایگان

در خبرنامه تاپس ثبت نام کنید تا مقالات جدید هم برای شما ارسال شود
لوگو اندروید

برای یک شروع هیجان انگیز آماده ای؟