تغذیه مناسب برای دانش آموزان

اصول تنظیم تغذیه مناسب برای دانش آموزان

تغذیه سالم در دوران کودکی و نوجوانی نقش مهمی در رشد و سلامتی و همچنین جلوگیری از انواع بیماری‌ها دارد. هدف ما از تهیه این مقاله، آشنایی با عادت‌های تغذیه مناسب برای دانش آموزان است.

داشتن تغذیه ناسالم می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی مثل بیماری، خستگی، افسردگی، اضطراب، عدم تمرکز، اختلالات مربوط به خواب و درنتیجه نمرات پایین‌تر شود. دانش‌آموزان باید سعی کنند رژیم غذایی متعادلی از غلات، پروتئین‌ها، لبنیات، میوه‌ها و سبزیجات را مصرف کنند. در ادامه، به مواد غذایی ضروری برای دانش‌آموزان اشاره می‌کنیم و بر این اساس می‌توانید وعده‌های غذایی سالم‌تر و مقوی‌تری را در نظر بگیرید. برای آشنایی بیشتر با تغذیه سالم برای دانش‌آموزان، ادامه مقاله را از دست ندهید:

تأثیر تغذیه در یادگیری

تاثیر تغذیه مناسب برای دانش آموزان

نقش تغذیه در عملکرد مغز و درنتیجه قدرت یادگیری انکارناپذیر است. محققان با بررسی داده‌های موجود به این نتیجه رسیده‌اند که دانش‌آموزان با تغذیه سالم، فرآیند یادگیری بهتر و آمادگی بیشتری برای حضور در مدرسه دارند. در ادامه، این تأثیرات را با جزئیات بیشتری موردبررسی قرار می‌دهیم:

افزایش عملکرد مغز

مطالعات متعدد نشان می‌دهد وضعیت تغذیه می‌تواند تأثیر مستقیمی روی ظرفیت ذهنی دانش‌آموزان بگذارد. به عنوان مثال، کمبود آهن می‌تواند باعث کاهش انتقال دوپامین شود، بنابراین بر روی عملکرد شناختی مغز تأثیر منفی دارد. البته، کمبود سایر ویتامین‌ها و مواد معدنی، به‌ویژه تیامین، ویتامین E، ویتامین B، ید و روی، توانایی‌های شناختی و تمرکز ذهنی را دچار مشکل می‌کند. علاوه بر این، مکمل آمینواسید و کربوهیدرات باعث تقویت ادراک، شهود و استدلال می‌شود.

آیا با فواید مدیتیشن در تقویت عملکرد مغز دانش آموزان آشنا هستید؟ این مقاله را از دست ندهید.

بهبود رفتار و قدرت یادگیری در محیط مدرسه

تغذیه مناسب برای دانش آموزان مفید است چون باعث می‌شود آمادگی بیشتری برای یادگیری در محیط مدرسه داشته باشند. بهبود تغذیه باعث افزایش سلامتی می‌شود و با این اوصاف، غیبت آنها کمتر شده و با آرامش و سلامتی بیشتر در کلاس حضور پیدا می‌کنند.  

نتایج درسی مثبت

محققان بعد از انجام مطالعات مختلف به این نتیجه رسیده‌اند که یک رژیم غذایی با کیفیت بالا، با عملکرد بهتر در امتحانات مرتبط است. بهبود کیفیت غذایی باعث افزایش مسئولیت‌پذیری دانش‌آموزان شده و تا به‌خوبی از عهده تکالیف و امتحانات خود بربیایند.

مواد مغذی موردنیاز برای دانش‌آموزان دختر و پسر بین 9 تا 18 سالگی

تغدیه مناسب برای دانش آموزان

تغذیه مناسب برای دانش آموزان نیاز اصلی رشد و تکامل بهینه و حفظ وزن سالم است. طبق گفته موسسه پزشکی، به‌جز کالری، نیازهای تغذیه کودکان 1 تا 13 ساله به طور کلی یکسان است. بعد از 14 سالگی که دوره رشد نوجوانان سریع‌تر پیش می‌رود، تفاوت‌های مشخصی در نیازهای تغذیه‌ای دانش‌آموزان دختر و پسر وجود دارد.

از آنجایی که پسران نوجوان از نظر جسمی بزرگ‌تر هستند و توده عضلانی بدون چربی بیشتری دارند، نیازمند کالری بیشتری هستند. طبق بررسی‌های انجام‌شده، کالری موردنیاز برای دانش‌آموزان به صورت زیر است:

دختران 14 تا 18 ساله: 1800 تا 2400 کالری در روز

پسران 14 تا 18 ساله: 2000 تا 3200 کالری در روز

هر چه قدر فعالیت نوجوان بیشتر باشد، کالری موردنیاز برای حفظ وزن بدن بیشتر است.

کودکان 9 تا 13 ساله، روزانه به 34 گرم پروتئین نیاز دارند. طبق بررسی‌های انجام‌شده، پروتئین موردنیاز برای دانش‌آموزان به صورت زیر است:

دختران 14 تا 18 ساله: 46 گرم در روز

پسران 14 تا 18 ساله: 52 گرم در روز

از جمله غذاهای سالم و سرشار از پروتئین برای نوجوانان می‌توان به گوشت بدون چربی، گوشت مرغ بدون پوست، غذاهای دریایی، تخم‌مرغ، لبنیات کم‌چرب، حبوبات، آجیل و غلات اشاره کرد.

عادت هایی که بهترین دوره تحصیلی را برای شما رقم خواهند زد!

به گفته موسسه پزشکی، دانش‌آموزان باید 25 تا 35 درصد کالری خود را از چربی رژیم غذایی دریافت کنند. با این حال، از آنجایی که پسران نوجوان به کالری بیشتری نیاز دارند، چربی موردنیاز بدن آنها، از جمله اسیدهای چرب امگا 3 بیشتر از دختران است. طبق بررسی‌های انجام‌شده، چربی موردنیاز برای دانش‌آموزان به صورت زیر است:

دختران 14 تا 18 ساله: 56 تا 78 گرم در روز

پسران 14 تا 18 ساله: 69 تا 97 گرم در روز

غذاهای سرشار از چربی سالم، عبارت‌اند از:

روغن‌های گیاهی، روغن ماهی خالص، آجیل، غلات، زیتون و …

به‌جز آهن، اکثر ویتامین‌ها و مواد معدنی موردنیاز برای دانش‌آموزان نوجوان تقریباً یکسان است. در واقع، طبق گزارشات، دختران نوجوان در معرض خطر ابتلا به کم‌خونی یا فقر آهن هستند. طبق بررسی‌های انجام‌شده، آهن موردنیاز برای دانش‌آموزان به صورت زیر است:

دختران 14 تا 18 ساله: 15 میلی‌گرم در روز

پسران 14 تا 18 ساله: 11 میلی‌گرم در روز

غذاهای سرشار از آهن، عبارت‌اند از:

گوشت بدون چربی، مرغ، حبوبات، اسفناج، کشمش و غلات.

صبحانه سالم به عنوان مهم‌ترین وعده غذایی برای دانش‌آموزان

نقش صبحانه در تغذی

صبحانه مهم‌ترین وعده غذایی در روز است و با خوردن صبحانه سالم، شروع روز قوی‌تری خواهید داشت. انتخاب تغذیه مناسب برای دانش آموزان در وعده صبحگاهی نیاز به حساسیت بیشتری دارد چون صبحانه، منبع انرژی است که باعث حرکت شما می‌شود تا مسیر رسیدن به خواسته‌های خود را دنبال کنید.

همانند سایر وعده‌های غذایی، سعی کنید مواد غذایی متنوعی را برای صبحانه خود مصرف کنید، از جمله:

میوه، سبزیجات، غلات، پروتئین و محصولات لبنی

چند ایده عالی برای افزایش اشتها برای صرف صبحانه

  1. ساندویچ تخم‌مرغ با پنیر چدار
  2. ماست ترکیب‌شده با میوه یا آجیل
  3. اسموتی میوه
  4. ساندویچ گوجه‌فرنگی، پنیر و کاهو
  5. انواع املت
  6. نان تست و شکلات صبحانه

برخی از دانش‌آموزان به دلیل بی‌اشتهایی، عجله یا لاغری، صبحانه را از وعده‌های غذایی خود حذف می‌کنند اما توجه داشته باشید که شما با این کار، بدن خود را از انرژی لازم برای انجام کارهای روزانه محروم می‌کنید.

البته، به غیر از صبحانه، تمام وعده‌های اصلی و میان وعده‌ها تأثیر زیادی در بهبود سلامتی جسمی و روحی بدن دارند. به همین خاطر، انتخاب ترکیب مناسبی از غلات، گوشت، لبنیات و … برای تمام وعده‌های غذایی ضروری است.

تأثیرات منفی تغذیه نامناسب بر روی یادگیری دانش‌آموزان

تاثیرات منفی تغذیه

تغذیه نامناسب دلایل زیادی دارد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به عدم توانایی مالی برای تهیه مواد غذایی مناسب، افسردگی، بیماری‌های عفونی و سوءتغذیه اشاره کرد. مهم این است که در حد توان خود برای رفع این مشکلات اقدام کنید چون با بروز مشکلات ناشی از تغذیه مشکلات، وضعیت بدتر خواهد شد. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که:

دانش‌آموزان مبتلا به مشکلات تغذیه‌ای بیشتر از سایر دانش‌آموزان در معرض خطر ابتلا به اختلالات شناختی، اختلال بینایی و شب‌کوری، خستگی و تحریک‌پذیری هستند.

کم‌خونی و فقر آهن منجر به کوتاه شدن دامنه توجه، عدم تمرکز و خستگی دانش‌آموز می‌شود. دانش‌آموزان کم‌خون در تست‌زنی، حفظ مطالب و خواندن دروس ضعیف عمل می‌کنند.

تحقیق انجام‌شده در زمینه تأثیر پروتئین بر روی دانش‌آموزان چهارم ابتدایی نشان می‌دهد مصرف پروتئین کم، باعث افت نمرات و عملکرد تحصیلی می‌شود.

سوءتغذیه می‌تواند رشد مغز را محدود کند و درنتیجه یادگیری و عملکرد شناختی را مختل ‌کند.

مواد غذایی که مصرف زیاد آنها برای دانش‌آموزان خطرساز است!

نقش تنقلات در تغذیه

اسیدهای چرب امگا 3 برای سلامتی دانش‌آموزان ضروری هستند. این اسیدها با التهابات بدن مبارزه می‌کنند و در کنار کاهش خطر بیماری قلبی، نقش مهمی در رشد مغز ایفا می‌کنند.

از آنجایی که اکثر رژیم‌های غذایی دارای امگا 3 کمی هستند، استفاده از مکمل‌ها ایده خوبی برای تأمین آن می‌باشد.

با این حال، مصرف بیش‌ازحد این مکمل‌ها (13 تا 14 گرم در روز) ممکن است باعث رقیق شدن خون شود و این عوارض برای افراد مستعد خونریزی خطرساز است.

اکثر دانش‌آموزان برای افزایش سطح هوشیاری، رفع خواب‌آلودگی و خستگی، قهوه و یا سایر نوشیدنی‌های حاوی کافئین مصرف می‌کنند. توجه داشته باشید که شاید مصرف کافئین در کوتاه‌مدت اثربخش باشد اما مصرف طولانی‌مدت آن باعث افت تمرکز و بروز اختلال در یادگیری می‌شود.

برای آشنایی با محبوب ترین بازی های فکری، این مقاله را از دست ندهید.

شیرینیجات همیشه حکم بمب انرژی را دارند و مصرف نوشیدنی‌های شیرین و شکلات باعث افزایش سطح انرژی می‌شوند. البته، توجه داشته باشید اگر مقدار زیادی شیرینیجات مصرف کنید، قند خون به صورت ناگهانی بالا می‌رود و افت آن باعث افزایش خستگی، سردرد و بی‌حوصلگی می‌شود. مصرف مواد غذایی شیرین طبیعی مثل خرما یک منبع انرژی سالم محسوب می‌شود.

تنقلات و فست فودها از نظر تغذیه، ضعیف هستند چون فاقد مواد مغذی لازم برای تمرکز، وضوح ذهنی و سلامت عمومی کودکان هستند. بدتر از آن، تنقلات با کالری زیاد و فرآوری شده سرشار از سدیم و چربی‌ها اشباع‌شده هستند باعث به هم خوردن تعادل غذایی دانش‌آموزان می‌شود.

به‌جای این مواد غذایی سعی کنید میان وعده‌های سالمی را در رژیم غذایی خود قرار دهید:

سبزیجات: هویج، کلم بروکلی، کرفس، گل‌کلم و …

میوه: توت، موز، سیب، هندوانه، زغال‌اخته و …

سالاد: ترکیب کاهو، کلم، خیار، گوجه‌فرنگی، هویج و روغن ‌زیتون

تنقلات گیاهی: میوه خشک و آجیل

نتیجه‌گیری در مورد تغذیه مناسب برای دانش‌ آموزان

تغذیه سالم نقش مهمی در بهبود سلامتی دانش‌آموزان دارد. در واقع، با مصرف مقدار مناسبی از مواد غذایی لازم برای بدن، می‌توان توانایی یادگیری را افزایش داد. ما در این مقاله، اطلاعات لازم جهت داشتن یک رژیم غذایی سالم را ارائه دادیم. امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. از اینکه تا انتهای مقاله با ما همراه بودید، از شما متشکریم.

مطالب مرتبط
tops - screen

هنوز بازی رو دانلود نکردی؟

همین الان بازی تاپس رو دانلود کن و رقابت رو شروع کن

قوانین و مقررات تاپس

تعاریف و اصطلاحات: تاپس: اپلیکیشن تاپس یک بازی می‌باشد که با تکیه بر محتوای آموزشی بستری مناسب برای رشد و تعالی دانش آموزان در زمان فراغتشان را فراهم می‌نماید. کاربر : شخص حقیقی یا حقوقی می باشد که از طریق بستر ارتباطی اینترنت و با استفاده از اپلیکیشن تاپس نسبت به دریافت خدمات اقدام می نماید. حساب کاربری (پروفایل) : حسابی است که کاربر با ثبت شماره تلفن همراه خود برای استفاده از خدمات تاپس در اپلیکیشن ایجاد کرده‌ است. اطلاعات هویتی : اطلاعاتی که به صورت مستقیم از سوی کاربران وارد تاپس می‌شود. قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران : قانون اساسی، قوانین عادی، آیین نامه های اجرایی، بخشنامه‌ها، دستورالعمل‌ها و کلیه ضوابط قانونی حاکم بر جامعه می‌یاشد. کاربران با ثبت نام در تاپس و همچنین با استفاده از خدمات تاپس می‌پذیرند که قوانین و مقررات جاری تاپس را به صورت کامل مطالعه کرده و با اطلاع کامل از شرایط و معانی، آن را پذیرفته‌اند. این قوانین و مقررات ممکن است در طول زمان تغییرکند و بنابراین استفاده مستمر کاربران از تاپس به معنی پذیرش هرگونه تغییر در قوانین و مقررات است. برای استفاده از خدمات تاپس لازم است که هر کاربر اعم از شخص حقیقی و یا حقوقی با ثبت شماره تلفن همراه، یک حساب کاربری در اپلیکیشن بسازد. کاربر مذکور باید نام، نام خانوادگی و شماره همراه خود را در اپلیکیشن تاپس ثبت کند. در صورت نقص اطلاعات امکان بروز اشکال در سرویس ها وجود داشته و مسئولیت آن با کاربر خواهد بود. در صورت استفاده از خدمات تاپس، کاربران مسئول حفظ محرمانه بودن حساب خود هستند و مسئولیت تمامی فعالیت هایی که تحت حساب کاربری آنان انجام گیرد، بر عهده خودشان است. در صورت مفقود یا سرقت اطلاعات حساب کاربری، کاربر می بایست در اسرع وقت با پشتیبانی تاپس تماس بگیرد. کاربر حق واگذاری و اجازه استفاده از حساب کاربری خود به دیگران (حقیقی یا حقوقی) را ندارد. شرایط استفاده از تاپس: کلیه اصول و رویه های تاپس منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، قانون تجارت الکترونیک و قانون حمایت از حقوق مصرف کننده است و متعاقباً کاربر نیز موظف به رعایت قوانین مرتبط با کاربران است. محتویات و سرویس های تاپس، تنها برای استفاده شخصی و غیرتجاری عرضه شده است. هرگونه استفاده غیرشخصی، قابل پیگرد بوده و هیچ فردی به هیچ عنوان مجاز به استفاده از اطلاعات تاپس برای فروش و یا تولید مجدد در هیچ بستری نمی باشد. استفاده از تاپس برای دسترسی به سرویس ها فراهم شده و لازم است کاربر صرفاً از آن در جهت اهداف و مقاصد تعریف شده استفاده نماید. استفاده از اپلیکیشن به گونه ای که باعث بروز مشکل، از کار انداختن و ... آن شود، مجاز نبوده و از طرف صاحب امتیاز نرم افزار قابل پیگیری حقوقی خواهد بود. این سند به عنوان یک توافق نامه با توجه به مقررات و قوانین کشوری مقرر گردیده و به معنای اعلام موافقت کاربر با شرایط استفاده از تاپس است. کاربر متعهد است به هیچ عنوان سوالات موجود در تست ها و کوئیزها و آزمون ها را به هیچ نحوی با دیگران به اشتراک نگذارد. کاربر می پذیرد که راه ارتباطی اپلیکیشن تاپس با وی از طریق ارسال پیامک است و امکان درخواست قطع ارسال پیامک برای وی وجود دارد، ولی ممکن است که با قطع پیامک، در استفاده از سرویس با اشکال مواجه شود. استفاده از اپلیکیشن تاپس نیازمند سخت افزار و اینترنت بر روی آن می باشد، مسئولیت تامین و همچنین پرداخت هزینه های مربوط به آنها بر عهده کاربر است. کاربر متعهد است در طول یا پس از اتمام استفاده از تاپس، هیچ یک از اطلاعات تاپس را به هیچ گونه ای استفاده نکند. طبعاً ذخیره کردن اطلاعات خارج از ساختار خود اپلیکیشن بر خلاف قوانین و مقررات تاپس خواهد بود. تاپس ممکن است به علت به روزرسانی، اقدام به حذف برخی از محتواها کند. کاربر حق ندارد هیچ گونه تلاشی در جهت استخراج Source Code نرم افزارهای RF تاپس شامل Decompile، مهندسی معکوس یا فعالیت های مشابه انجام دهد. کاربر مجاز نیست با استفاده از روش های framing یا mirroring یا روش های دیگر نسخه دیگری از اپلیکیشن تاپس را روی سرورهای دیگر ارائه کند. همچنین کاربر مجاز نیست در نرم افزار تاپس یا در روش ارائه سرویس تاپس تغییر یا خللی ایجاد کند. کاربر حق ندارد برنامه یا اسکریپتی با هدف ایندکس گذاری، مطالعه یا هرگونه فعالیت داده کاوی روی سرویس اجرا کند. کاربر حق ندارد هیچ فعالیتی در راستای دسترسی غیرقانونی و غیرمتداول به هیچ یک از بخش های سرویس تاپس یا سرویس های مرتبط با تاپس انجام دهد. هزینه ها و پرداخت: خرید اشتراک از تاپس صرفاً از طریق درگاه اینترنتی صورت می پذیرد. امکان عودت هزینه اشتراک و خدمات خریداری شده تنها تا 72 ساعت پس از پرداخت امکان پذیر است. این امکان تنها از طریق ارسال درخواست از طریق "تماس با ما" در صفحه "پروفایل" امکان پذیر است. اگر تراکنش پرداخت هزینه توسط درگاه بانکی (که خارج از کنترل مجموعه ما است) برگشت بخورد، یا دچار مشکلی شود و همچنین اگر تحت شرایط ذکر شده در این توافقنامه هزینه شما عودت داده شود، ما دسترسی شما به محتوای خریداری‌شده را معلق یا ملغی خواهیم کرد. همچنین اگر به هر دلیلی تراکنش مشکوک و غیرقانونی اتفاق بیافتد، تراکنش‌های انجام‌شده لغو و باطل و دسترسی شما به محتوای خریداری‌شده معلق یا ملغی خواهد شد. ما این حق را برای خود محفوظ می‌داریم که به صلاحدید خودمان حساب شما را با خبر قبلی معلق یا مسدود کنیم. امکان استفاده از محتوای غیر رایگان اپلیکیشن، با پرداخت درون برنامه ای، اعتبار دارد. مسئولیت تاپس: تاپس تمامی تلاش خود را جهت استفاده کاربر از اپلیکیشن تاپس به کار می گیرد اما تضمینی در مورد اجرای آن بر روی همه دستگاه ها یا شبکه های ارتباطی (اینترنت، شبکه تلفن همراه و ...) نخواهد داد. در صورت بروز مشکل در زمان استفاده از تاپس کاربران می توانند از طریق سرویس "ارتباط با ما" در صفحه پروفایل مشکل خود را مطرح کرده و تاپس پیگیری لازم و تلاش خود را جهت حل و فصل مشکلات به عمل خواهد آورد. اطلاعات و محتوای موجود در تاپس از منابع معتبر و مرتبط و با رعایت مقررات و توجه به حقوق مولفان جمع آوری شده است. ممکن است اطلاعات، نرم افزار، سرویس های موجود یا ارائه شده در اپ در مواردی غیر دقیق و یا دارای اشکالات جزئی باشد. تاپس به طور مداوم اطلاعات و محتویات اپ را کنترل و بروز خواهد نمود. تاپس سهولت چگونگی استفاده، دقت اطلاعات، تضمین عملکرد نرم افزار و سرویس ها را بدون قید و یا تضمین، "آنگونه که هست" ارائه می کند. تاپس تحت هیچ شرایطی مسئولیت های ناشی از مهارت کم کاربر در استفاده از اپلیکیشن و یا ابراز اینکه در مورد سرویس و محصولات اطلاعی نداشته است را برعهده نخواهد گرفت. تاپس مسئولیتی در قبال مشکلات ناشی از قطع و یا سرعت اینترنت، مشکلات کاربری، خرابی تجهیزات شما و یا آلودگی آن به ویروس نداشته و مسئولیت تأخیر یا عدم کارکرد اپلیکیشن ناشی از این موارد بر عهده استفاده کننده خواهد بود. تاپس سعی می‌کند که کاربران دسترسی شبانه‌روزی در تمامی ۷ روز هفته را داشته باشند و سعی می‌کند هرگونه زمان ازکارافتادگی را به حداقل برساند. تاپس ممکن است با اطلاع قبلی، به منظور تعمیر و نگهداری اپلیکیشن، دسترسی کاربران یا ارائه خدمات را موقتاً و در حداقل زمان ممکن متوقف یا معلق کند. قطع سرویس: تاپس در شرایطی که به هر دلیل به این نتیجه برسد که حضور یک کاربر می تواند برای تاپس یا سایر کاربران نامطلوب باشد حق حذف دسترسی کاربر به اپلیکیشن را دارد. اگر تاپس به این باور برسد که کاربر از سیاست عودت وجه سوءاستفاده می‌کند، این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که حساب کاربری کاربر را معلق یا مسدود یا ملغی کند و استفاده کنونی یا آتی وی از خدمات و محصولات تاپس را محدود یا مسدود کند. اعتبار قوانین: توجه داشته باشید کلیه اصول و رویه‏‌های تاپس منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران و سازمان آموزش و پرورش جمهوری اسلامی است. تاپس حق تغییرات آتی در قوانین را بر خود محفوظ می‌داند و در صورتی که تغییراتی در قوانین مندرج، رویه‏‌ها و سرویس‏‌ها ایجاد شود، در همین صفحه منتشر و به روز رسانی می شود و شما توافق می‏‌کنید که استفاده مستمر شما به معنی پذیرش هرگونه تغییر است.

small_c_popup.png

ثبت نام رایگان

در خبرنامه تاپس ثبت نام کنید تا مقالات جدید هم برای شما ارسال شود
لوگو اندروید

برای یک شروع هیجان انگیز آماده ای؟