درس خواندن بدون فراموشی

با استفاده از این راهکارهای درس خواندن بدون فراموشی، به یک ابرقهرمان تبدیل شوید!

یکی از بزرگ‌ترین ترس‌های دانش آموزان این است که هم‌زمان با شروع آزمون، هر آنچه خوانده بودند را فراموش کنند. برای غلبه بر این ترس و کمک به یادآوری آموخته‌های خود می‌توانید از تکنیک‌های مختلفی استفاده کنید که هر کدام از آنها تجربه لذت‌بخش درس خواندن بدون فراموشی را برای شما رقم بزنند. زمانی که عادت‌های درس خواندن خوبی را در خود ایجاد کنید، یادگیری مؤثر و یادآوری سریع‌تر در مواقع لازم، کار بسیار راحتی خواهد بود. در این مقاله 10 راهکار فوق‌العاده برای درس خواندن بدون فراموشی را خدمت شما عزیزان معرفی می‌کنیم که هنگام مشاهده تأثیرات آنها، شگفت‌زده خواهید شد. با ادامه مطلب همراه باشید:

1) برنامه‌ریزی برای موفقیت

موفقیت در درس خواندن بدون فراموشی

با دید و انرژی مثبتی درس بخوانید.

اگر در حال باز کردن کتاب‌ها و جزوه‌هایتان هستید و حس بدی نسبت به این لحظه دارید، مطمئناً جلسه مطالعه شما مؤثر نخواهد شد. اگر در مورد مطالبی که یاد می‌گیرید، انگیزه داشته باشید، یادگیری و همچنین به خاطر سپردن آنها در زمان امتحان آسان‌تر خواهد بود.

هرگز به خودتان نگویید که ” من هرگز این مبحث را یاد نمی‌گیرم.”

تلاش برای یادگیری زمانی شما را به نتیجه دلخواه می‌رساند که صبور باشید و ارزش زمانی که برای درس خواندن اختصاص می‌دهید را بدانید. اگر در مورد یادگرفتن یک موضوع خاص هیجان‌زده باشید، به احتمال زیاد، آن را با کیفیت بهتری به خاطر می‌سپارید و همین درس خواندن بدون فراموشی، در جلسه امتحان باعث خوشحالی شما خواهد شد.

یک برنامه برای مطالعه خود ایجاد کنید و به آن پایبند باشید.

کمی وقت بگذارید و در مورد بهترین زمان و سبک درس خواندن و درس‌های خود فکر کنید و بر اساس آنها یک برنامه مؤثر ایجاد کنید. برنامه‌ای که درس خواندن در ساعات اوج تمرکز و هوشیاری را برای شما ممکن سازد. در کل، اگر ساعاتی از روز را برای مطالعه و مرور مطالب درسی خود اختصاص دهید، در پایان ترم و چند روز مانده به امتحانات، دچار استرس و اضطراب نمی‌شوید.

اگر به دنبال منبعی برای آشنایی با اصول برنامه‌ریزی درسی هستید، این مقاله را از دست ندهید.

به یاد داشته باشید زمانی را برای استراحت خود در نظر بگیرید. استراحت به مغز شما این فرصت را می‌دهد که آموخته‌های خود را جذب کنید. پیاده‌روی و تنفس در هوای آزاد باعث پاک‌سازی و آرامش بهتر مغز می‌شود.

یک فضای خوبی را برای درس خواندن انتخاب کنید.

فضای مطالعه شما باید آرام باشد تا بدون هیچ‌گونه حواس‌پرتی بتوانید مفاهیم مختلف را یاد بگیرید. زمانی که در محیط مناسبی مشغول به درس خواندن باشید، مغز شما به آرام بودن و جذب بهتر مطالب درسی عادت می‌کند.

سعی کنید چیدمان  فضای درس خواندن خود را طوری انجام دهید که به وسایل موردنیاز خود مانند کتاب، کاغذ، خودکار، ماشین حساب و … دسترسی راحت‌تری داشته باشید.

جهت آشنایی بیشتر با نحوه چیدمان اتاق برای درس خواندن، این مقاله فوق‌العاده را از دست ندهید.

منظم باشید.

بی‌نظم و نامرتب بودن، یکی از تهدیدات اصلی برای داشتن حافظه خوب است. شما باید یادداشت‌های درسی خود را به‌صورت مرتب ثبت کنید و اتاق مطالعه منظمی داشته باشید. مطمئناً در چنین شرایطی، هم تصمیم‌گیری در مورد برنامه درسی راحت‌تر می‌شود و هم اینکه درس خواندن بدون فراموشی باعث افزایش انگیزه و اعتمادبه‌نفس شما خواهد شد. اگر نظم را در ذهن خود تقویت کنید، قدرت به خاطر سپردن و یادآوری مطالب بسیار راحت‌تر خواهد بود.

خواب کافی داشته باشید.

مغز هنگام خواب، اطلاعات را از حافظه کوتاه‌مدت به حافظه بلندمدت منتقل می‌کند. حتی یک خواب کوتاه نیز می‌تواند به این روند کمک کند.

برخی از دانش آموزان اهمیتی به خواب نمی‌دهند چون می‌خواهند کارهای جالب‌تری نسبت به درس خواندن یا خوابیدن انجام دهند. بهتر است بدانید که کمبود خواب، عملکرد شناختی شما را مختل می‌کند. علاوه بر این، هر چقدر که بیشتر بیدار بمانید، قدرت پردازش ذهنی شما نیز به اندازه کافی قوی نخواهد بود.

خواب کافی، علاوه بر افزایش انرژی و تمرکز، به حفظ بهتر اطلاعات کمک می‌کند. یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید برای درس خواندن بدون فراموشی انجام دهید، این است که یادداشت‌هایی که در طول روز حین درس خواندن نوشته‌اید را شب‌ها قبل از خوابیدن مرور کنید. این کار باعث می‌شود تا مغز، اطلاعات را در طول خواب به‌خوبی پردازش و تثبیت کند. بهترین محدوده خواب شبانه برای دانش آموزان 7 تا 9 ساعت است. با این میزان خواب، مغز می‌تواند استراحت کند و اطلاعات را به درستی ذخیره کند.

2) تمرین یادگیری فعال

یادگیری فعال

مطالب درسی را با صدای بلند بخوانید.

استفاده از حواس پنج‌گانه می‌تواند در حفظ بهتر اطلاعات به شما کمک کند. با این اوصاف، گفتن کلمات با صدای بلند و سپس شنیدن آنها می‌تواند مفید باشد. این روش به شما کمک می‌کند تا سریع‌تر یاد بگیرید و مفاهیم را فراموش نکنید.

اگر در کتابخانه یا جای دیگری هستید که نمی‌توانید با صدای بلند درس بخوانید، سعی کنید مطالب درسی را به‌آرامی به زبان بیاورید و از این طریق، تسلط بیشتری بر روی آموخته‌های خود داشته باشید.

همچنین، فرآیند یادگیری مطالب درسی به‌صورت تصویری می‌تواند به مغز شما کمک کند تا اطلاعات را به شیوه سیستماتیک به خاطر بیاورد و این یکی از مهارت‌های تقویت حافظه مؤثر است.

مطالب را به دیگران آموزش دهید.

هر بار که با توضیح دادن مطالب موردنظر به شخص دیگر، آموخته‌های خود را مرور می‌کنید، درواقع متوجه می‌شوید که آیا آن مطالب را به‌خوبی درک کرده‌اید یا نه. به این ترتیب قادر خواهید بود از میزان تسلط خود بر مطالب درسی برای افزایش بازده یادگیری و انتقال اطلاعات از حافظه کوتاه‌مدت به بلندمدت استفاده کنید.

علاوه بر این، این روش به شما کمک می‌کند با اطلاعات جدیدی که ممکن است در حین مطالعه نادیده گرفته‌اید، روبرو شوید.

بخش‌های مهم مطالب درسی را یادداشت کنید.

نوشتن یکی از بهترین راه‌ها برای ماندگار کردن اطلاعات موردنظر است. هر نکته مهمی که با آن برخورد می‌کنید را یادداشت کنید چون این کار به تقویت اطلاعات در مغز شما کمک می‌کند. به عنوان مثال، در پایان هر فصل، چند نکته کلی به عنوان خلاصه‌هایی از آموخته‌های خود بنویسید.

هر چقدر سازمان‌دهی یادداشت‌های خود را به‌صورت بهینه‌تر انجام دهید، درواقع به مغز خود کمک می‌کنید که اطلاعات را به‌صورت سازمان‌یافته‌تر به خاطر بیاورد. همچنین، نوشتن بخش‌های مهم، تاریخ‌ها و فرمول‌ها می‌تواند پروسه مرور و یادگیری را به‌مراتب راحت‌تر کند.

اگر در حال مطالعه کتاب یا جزوه خود هستید، چکیده هر پاراگراف را در حاشیه بنویسید. با این تجزیه و تحلیل، درواقع پاراگراف موردنظر را به خود آموزش می‌دهید.

10 مورد از بهترین فواید مدیتیشن – هر آنچه که باید در مورد مدیتیشن بدانید.

مرور دوره‌ای را فراموش نکنید.

معلوم است که اگر مطلبی را یک‌بار بخوانید، روز بعد بخشی از آن را فراموش خواهید کرد. در کل، برای مغز کار دشواری است که همه اطلاعات را بدون مرور مجدد حفظ کند. بهترین کار این است که به مرور اطلاعات ادامه دهید تا در ذهن شما تثبیت شود.

هر چقدر که آشنایی بیشتری با مطالب داشته باشید، یادآوری آنها در طول امتحان کار راحت‌تری خواهد بود. به عنوان مثال، اگر امروز موضوع خاصی را مطالعه کردید، روز بعد دوباره آن را مرور کنید. تا روز امتحان، چند وقت یک‌بار این بررسی و مرور را ادامه دهید. در این صورت، یادآوری آنها نیاز به انرژی یا زمان زیادی ندارد چون از قبل، درک دقیقی از آن پیدا کرده‌اید.

به عنوان تمرین بیشتر، از خود امتحان بگیرید.

اگر کمی در اینترنت جستجو کنید، سؤالات امتحانی زیادی وجود دارند که می‌توانید از آنها برای محک زدن خود استفاده کنید. حتی خودتان نیز می‌توانید سؤالات متنوعی را طرح کرده و آنها را حل کنید. این کار یک ابزار خوب برای فهمیدن نقاط ضعف و قوت شما است.

با استفاده از این روش، درس خواندن بدون فراموشی را تجربه خواهید کرد چون مغز شما مجبور می‌شود اطلاعات را به‌صورت یکپارچه حفظ کند و بعداً در صورت لزوم به خاطر بیاورد.

3) استفاده از راهکارهای تقویت حافظه

تقویت حافظه

از روش‌های کمکی استفاده کنید.

نام‌ها، تاریخ‌ها و فرمول‌ها با استفاده از تکنیک رمزگذاری می‌تواند ایده خوبی برای درس خواندن بدون فراموشی باشد. به عنوان مثال، حروف صدادار (a، e، i، u و o) در الفبای انگلیسی با شکلک زیر قابل حفظ است:

برای حفظ مطلب موردنظر از قافیه سازی استفاده کنید.

قافیه سازی یک تکنیک یادگیری دیگر است که از صوت برای کمک به یادآوری مطالب استفاده می‌کند؛ به عبارت دیگر، اگر بتوانید جملاتی که قصد یادگیری آنها را دارید را با صوت و قافیه‌بندی خاصی حفظ کنید، به یاد آوردن آن کار راحتی خواهد بود.

یک نقشه ذهنی ایجاد کنید.

اگر بتوانید بخش‌های مختلف مطالب را در قالب بخش‌های مرتبط با همدیگر تصور کنید و با سازمان‌دهی تصویری آنها، روابط بین آنها را درک کنید، مطمئناً یادآوری آنها راحت‌تر خواهد بود.

برای درس خواندن بدون فراموشی می‌توانید از آدامس استفاده کنید.

برخی از محققان بر این باورند که جوییدن آدامس باعث اکسیژن‌رسانی بهتر به مغز می‌شود که تمرکز بهتر را به همراه دارد. اگر در حین مطالعه، آدامسی با طعم خاص مثل نعنا را بجویید و در جلسه آزمون هم آدامسی با همان طعم را بجویید، قدرت یادآوری آن اطلاعات بیشتر خواهد بود. البته، همان‌طور که قبلاً نیز اشاره شد، این موضوع، باور برخی از محققان است و برای اطمینان از صحت این تکنیک، می‌توانید امتحان کنید.

از حس بویایی خود استفاده کنید.

بوها اغلب با خاطرات همراه هستند، بنابراین می‌توانید از آن برای درس خواندن بدون فراموشی استفاده کنید. به عنوان مثال، هنگام مطالعه یک عطر یا رایحه خاص را استشمام کنید، سپس همان رایحه را درست قبل از امتحان استشمام کنید. ممکن است این تکنیک به شما کمک کند که مطالب درسی که خوانده بودید را به خاطر بیاورید.

نتیجه‌گیری در مورد روش‌های درس خواندن بدون فراموشی

به‌طورکلی تا الآن باید متوجه این موضوع شده باشید که خواندن همه مطالب درسی، درست یک روز قبل از امتحان، هیچ سودی برای شما نخواهد داشت. مطالعه درست نیاز به زمان و انرژی دارد و مانند هر هدف دیگر، اگر به اندازه کافی وقت بگذارید و سخت ‌روی آن کار کنید، موفق خواهید شد. امیدواریم با انجام این تکنیک‌ها، تلاش‌هایی که برای موفقیت در دوره تحصیلی خود انجام می‌دهید، با نتیجه بهتری همراه باشد. از اینکه تا انتهای مقاله با ما همراه بودید از شما متشکریم.

برگرفته از سایت wikihow

مطالب مرتبط
tops - screen

هنوز بازی رو دانلود نکردی؟

همین الان بازی تاپس رو دانلود کن و رقابت رو شروع کن

قوانین و مقررات تاپس

تعاریف و اصطلاحات: تاپس: اپلیکیشن تاپس یک بازی می‌باشد که با تکیه بر محتوای آموزشی بستری مناسب برای رشد و تعالی دانش آموزان در زمان فراغتشان را فراهم می‌نماید. کاربر : شخص حقیقی یا حقوقی می باشد که از طریق بستر ارتباطی اینترنت و با استفاده از اپلیکیشن تاپس نسبت به دریافت خدمات اقدام می نماید. حساب کاربری (پروفایل) : حسابی است که کاربر با ثبت شماره تلفن همراه خود برای استفاده از خدمات تاپس در اپلیکیشن ایجاد کرده‌ است. اطلاعات هویتی : اطلاعاتی که به صورت مستقیم از سوی کاربران وارد تاپس می‌شود. قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران : قانون اساسی، قوانین عادی، آیین نامه های اجرایی، بخشنامه‌ها، دستورالعمل‌ها و کلیه ضوابط قانونی حاکم بر جامعه می‌یاشد. کاربران با ثبت نام در تاپس و همچنین با استفاده از خدمات تاپس می‌پذیرند که قوانین و مقررات جاری تاپس را به صورت کامل مطالعه کرده و با اطلاع کامل از شرایط و معانی، آن را پذیرفته‌اند. این قوانین و مقررات ممکن است در طول زمان تغییرکند و بنابراین استفاده مستمر کاربران از تاپس به معنی پذیرش هرگونه تغییر در قوانین و مقررات است. برای استفاده از خدمات تاپس لازم است که هر کاربر اعم از شخص حقیقی و یا حقوقی با ثبت شماره تلفن همراه، یک حساب کاربری در اپلیکیشن بسازد. کاربر مذکور باید نام، نام خانوادگی و شماره همراه خود را در اپلیکیشن تاپس ثبت کند. در صورت نقص اطلاعات امکان بروز اشکال در سرویس ها وجود داشته و مسئولیت آن با کاربر خواهد بود. در صورت استفاده از خدمات تاپس، کاربران مسئول حفظ محرمانه بودن حساب خود هستند و مسئولیت تمامی فعالیت هایی که تحت حساب کاربری آنان انجام گیرد، بر عهده خودشان است. در صورت مفقود یا سرقت اطلاعات حساب کاربری، کاربر می بایست در اسرع وقت با پشتیبانی تاپس تماس بگیرد. کاربر حق واگذاری و اجازه استفاده از حساب کاربری خود به دیگران (حقیقی یا حقوقی) را ندارد. شرایط استفاده از تاپس: کلیه اصول و رویه های تاپس منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، قانون تجارت الکترونیک و قانون حمایت از حقوق مصرف کننده است و متعاقباً کاربر نیز موظف به رعایت قوانین مرتبط با کاربران است. محتویات و سرویس های تاپس، تنها برای استفاده شخصی و غیرتجاری عرضه شده است. هرگونه استفاده غیرشخصی، قابل پیگرد بوده و هیچ فردی به هیچ عنوان مجاز به استفاده از اطلاعات تاپس برای فروش و یا تولید مجدد در هیچ بستری نمی باشد. استفاده از تاپس برای دسترسی به سرویس ها فراهم شده و لازم است کاربر صرفاً از آن در جهت اهداف و مقاصد تعریف شده استفاده نماید. استفاده از اپلیکیشن به گونه ای که باعث بروز مشکل، از کار انداختن و ... آن شود، مجاز نبوده و از طرف صاحب امتیاز نرم افزار قابل پیگیری حقوقی خواهد بود. این سند به عنوان یک توافق نامه با توجه به مقررات و قوانین کشوری مقرر گردیده و به معنای اعلام موافقت کاربر با شرایط استفاده از تاپس است. کاربر متعهد است به هیچ عنوان سوالات موجود در تست ها و کوئیزها و آزمون ها را به هیچ نحوی با دیگران به اشتراک نگذارد. کاربر می پذیرد که راه ارتباطی اپلیکیشن تاپس با وی از طریق ارسال پیامک است و امکان درخواست قطع ارسال پیامک برای وی وجود دارد، ولی ممکن است که با قطع پیامک، در استفاده از سرویس با اشکال مواجه شود. استفاده از اپلیکیشن تاپس نیازمند سخت افزار و اینترنت بر روی آن می باشد، مسئولیت تامین و همچنین پرداخت هزینه های مربوط به آنها بر عهده کاربر است. کاربر متعهد است در طول یا پس از اتمام استفاده از تاپس، هیچ یک از اطلاعات تاپس را به هیچ گونه ای استفاده نکند. طبعاً ذخیره کردن اطلاعات خارج از ساختار خود اپلیکیشن بر خلاف قوانین و مقررات تاپس خواهد بود. تاپس ممکن است به علت به روزرسانی، اقدام به حذف برخی از محتواها کند. کاربر حق ندارد هیچ گونه تلاشی در جهت استخراج Source Code نرم افزارهای RF تاپس شامل Decompile، مهندسی معکوس یا فعالیت های مشابه انجام دهد. کاربر مجاز نیست با استفاده از روش های framing یا mirroring یا روش های دیگر نسخه دیگری از اپلیکیشن تاپس را روی سرورهای دیگر ارائه کند. همچنین کاربر مجاز نیست در نرم افزار تاپس یا در روش ارائه سرویس تاپس تغییر یا خللی ایجاد کند. کاربر حق ندارد برنامه یا اسکریپتی با هدف ایندکس گذاری، مطالعه یا هرگونه فعالیت داده کاوی روی سرویس اجرا کند. کاربر حق ندارد هیچ فعالیتی در راستای دسترسی غیرقانونی و غیرمتداول به هیچ یک از بخش های سرویس تاپس یا سرویس های مرتبط با تاپس انجام دهد. هزینه ها و پرداخت: خرید اشتراک از تاپس صرفاً از طریق درگاه اینترنتی صورت می پذیرد. امکان عودت هزینه اشتراک و خدمات خریداری شده تنها تا 72 ساعت پس از پرداخت امکان پذیر است. این امکان تنها از طریق ارسال درخواست از طریق "تماس با ما" در صفحه "پروفایل" امکان پذیر است. اگر تراکنش پرداخت هزینه توسط درگاه بانکی (که خارج از کنترل مجموعه ما است) برگشت بخورد، یا دچار مشکلی شود و همچنین اگر تحت شرایط ذکر شده در این توافقنامه هزینه شما عودت داده شود، ما دسترسی شما به محتوای خریداری‌شده را معلق یا ملغی خواهیم کرد. همچنین اگر به هر دلیلی تراکنش مشکوک و غیرقانونی اتفاق بیافتد، تراکنش‌های انجام‌شده لغو و باطل و دسترسی شما به محتوای خریداری‌شده معلق یا ملغی خواهد شد. ما این حق را برای خود محفوظ می‌داریم که به صلاحدید خودمان حساب شما را با خبر قبلی معلق یا مسدود کنیم. امکان استفاده از محتوای غیر رایگان اپلیکیشن، با پرداخت درون برنامه ای، اعتبار دارد. مسئولیت تاپس: تاپس تمامی تلاش خود را جهت استفاده کاربر از اپلیکیشن تاپس به کار می گیرد اما تضمینی در مورد اجرای آن بر روی همه دستگاه ها یا شبکه های ارتباطی (اینترنت، شبکه تلفن همراه و ...) نخواهد داد. در صورت بروز مشکل در زمان استفاده از تاپس کاربران می توانند از طریق سرویس "ارتباط با ما" در صفحه پروفایل مشکل خود را مطرح کرده و تاپس پیگیری لازم و تلاش خود را جهت حل و فصل مشکلات به عمل خواهد آورد. اطلاعات و محتوای موجود در تاپس از منابع معتبر و مرتبط و با رعایت مقررات و توجه به حقوق مولفان جمع آوری شده است. ممکن است اطلاعات، نرم افزار، سرویس های موجود یا ارائه شده در اپ در مواردی غیر دقیق و یا دارای اشکالات جزئی باشد. تاپس به طور مداوم اطلاعات و محتویات اپ را کنترل و بروز خواهد نمود. تاپس سهولت چگونگی استفاده، دقت اطلاعات، تضمین عملکرد نرم افزار و سرویس ها را بدون قید و یا تضمین، "آنگونه که هست" ارائه می کند. تاپس تحت هیچ شرایطی مسئولیت های ناشی از مهارت کم کاربر در استفاده از اپلیکیشن و یا ابراز اینکه در مورد سرویس و محصولات اطلاعی نداشته است را برعهده نخواهد گرفت. تاپس مسئولیتی در قبال مشکلات ناشی از قطع و یا سرعت اینترنت، مشکلات کاربری، خرابی تجهیزات شما و یا آلودگی آن به ویروس نداشته و مسئولیت تأخیر یا عدم کارکرد اپلیکیشن ناشی از این موارد بر عهده استفاده کننده خواهد بود. تاپس سعی می‌کند که کاربران دسترسی شبانه‌روزی در تمامی ۷ روز هفته را داشته باشند و سعی می‌کند هرگونه زمان ازکارافتادگی را به حداقل برساند. تاپس ممکن است با اطلاع قبلی، به منظور تعمیر و نگهداری اپلیکیشن، دسترسی کاربران یا ارائه خدمات را موقتاً و در حداقل زمان ممکن متوقف یا معلق کند. قطع سرویس: تاپس در شرایطی که به هر دلیل به این نتیجه برسد که حضور یک کاربر می تواند برای تاپس یا سایر کاربران نامطلوب باشد حق حذف دسترسی کاربر به اپلیکیشن را دارد. اگر تاپس به این باور برسد که کاربر از سیاست عودت وجه سوءاستفاده می‌کند، این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که حساب کاربری کاربر را معلق یا مسدود یا ملغی کند و استفاده کنونی یا آتی وی از خدمات و محصولات تاپس را محدود یا مسدود کند. اعتبار قوانین: توجه داشته باشید کلیه اصول و رویه‏‌های تاپس منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران و سازمان آموزش و پرورش جمهوری اسلامی است. تاپس حق تغییرات آتی در قوانین را بر خود محفوظ می‌داند و در صورتی که تغییراتی در قوانین مندرج، رویه‏‌ها و سرویس‏‌ها ایجاد شود، در همین صفحه منتشر و به روز رسانی می شود و شما توافق می‏‌کنید که استفاده مستمر شما به معنی پذیرش هرگونه تغییر است.

small_c_popup.png

ثبت نام رایگان

در خبرنامه تاپس ثبت نام کنید تا مقالات جدید هم برای شما ارسال شود
لوگو اندروید

برای یک شروع هیجان انگیز آماده ای؟