گیمر درس­‌خوان

نحوه ایجاد تعادل بین درس و بازی​

اینکه در کنار درس‌خواندن از بازی کردن هم لذّت می‌برید، نشان‌دهنده این است که قرار است مسیر تحصیلی لذت بخشی داشته باشید.
واقعا می‌شود هم گیمر بود و هم درس‌خوان

مخصوصاً بازی‌های رقابتی­ _ درسی مثل تاپس که در کنار آموزش و مرور مباحث درسی، دانش­‌آموزان را وارد یک فضای فوق­ العاده   هیجان­ انگیز می‌کنند تا سطح دانش خود را به چالش بکشند و با تقویت اطّلاعات خود به یکی از بهترین گیمرهای درس­‌خوان تبدیل شوند.

تأثیر بازی در انگیزه دانش‌آموزان

اکثر دانش‌­آموزان به خاطر جذابیّتی که کارهای دیگری مثل سرگرم شدن در شبکه‌های اجتماعی دارند، دچار بی‌حوصلگی می‌شوند و انگیزه لازم جهت تمرکز بر روی مطالعه درس‌های خود را ندارند. با تلنبار شدن مطالب درسی همین بی‌حوصلگی و بی انگیزگی به ترس و اضطراب تبدیل می‌شود و با این انرژی‌های منفی، شب امتحان با یک کابوس روبه‌رو خواهند بود.

کابوسی که با انجام فعالیت‌های انگیزشی، جایگزین آرامش و اعتماد به نفس می‌شود. مخصوصاً اگر بازی‌های انگیزشی را به عنوان سرگرمی خود انتخاب کرده‌­باشید؛ چون یک بازی خوب، نه تنها باعث افزایش اراده و پشتکار می‌شود، بلکه خلاقیت دانش آموز را در مقابله با چالش‌های زندگی بالا می‌برد.

بازی‌های زیادی هستند که هرکدام در حوزه خود، بهبود جنبه‌های خاصی از شخصیت را هدف قرار داده‌اند ولی در بین آنها، بازی‌هایی که مطالب درسی را بر اساس گیمیفیکیشن ارائه می‌دهند و سطح اطلاعات دانش‌­آموزان را به سلاحی در رقابت با دانش‌آموزان دیگر تبدیل می‌کنند، نقش پررنگ‌تری در افزایش تمرکز لازم در درس­‌خواندن، پیروزی در رقابت‌های بازی، درنتیجه، یک مسیر تحصیلی موفق و پرانگیزه دارند.

یک نمونه فوق‌العاده بازی‌های انگیزشی درسی، بازی تاپس است که به یک راه حل عالی برای دور­ زدن سیستم آموزشی سنتی و  خسته‌­کننده تبدیل شده‌­است. به این صورت که دانش‌­آموزان با شرکت در بازی‌های درسی به صورت تکی یا گروهی، فرصت محک زدن سطح دانش خود را پیدا می‌کنند.

اگر بتوانید از این فرصت به نحو احسن استفاده‌کنید، انگیزه لازم جهت یادگیری و پیروزی در رقابت‌های درسی بیشتر می‌شود. اینجاست که به یک گیمر درس­‌خوان تبدیل خواهید­شد که هم از درس­‌خواندن لذت می‌برید و هم به خاطر رقابت با همکلاسی‌های خود، اراده خود را تقویت می‌کنید.

بازی تاپس در بین بهترین بازی ای انگیزشی

چگونه به یک گیمر درس­‌خوان تبدیل شویم؟

اگر نمی‌خواهید علاقه زیاد شما به بازی به یک مانع برای تحصیل تبدیل شود، اول باید میان درس‌ و بازی یک تعادل ایجاد کنید. تعادلی که باعث تقویت وضعیت درسی شما شود و از یک طرف هم انگیزه شما را برای لذت بردن از تک تک لحظات زند‌گی حفظ کند.

پس اگر شرایط را تحت کنترل نگه دارید، نه تنها بازی کردن به یک عادت بد تبدیل نمی‌شود بلکه به خاطر یادگیری نحوه برنامه­‌ریزی و اولویت دادن به درس و سرگرمی، با انگیزه بیشتری در راستای به دست ­آوردن معدل دلخواه خود تلاش می‌کنید.

در ادامه چند روش عالی برای ایجاد تعادل سالم بین درس و بازی معرفی می‌کنیم که به کمک آنها می‌توانید به یک گیمر درس‌­خوان تبدیل شوید:

1_ برنامه ریزی برای مطالعه دروس

اگر میزان زمانی که باید برای مطالعه و مرور دروس و همچنین انجام تکالیف اختصاص دهید را مشخص کنید، کارتان راحت‌­تر می‌شود. به این‌صورت که با انجام آنها در زمان مناسب، وقت کافی برای کارهای دیگر و همچنین بازی‌­کردن خواهید داشت. البته اگر علاقه به بازی درسی دارید، یک هیچ جلوتر هستید؛ چون این بازی‌ها نوعی مکمل درسی هستند و با قرار گرفتن در برنامه‌ریزی شما، می‌توانند به عنوان یک ابزار مناسبِ محک زدن، میزان یادگیری مطالب درسی را تا چند برابر افزایش دهند.

2_ جداسازی فضای بازی از فضای مطالعه

اگر بتوانید این دو فضا را از هم جدا کنید، در واقع حس انجام کارها در فضای مخصوص به خود را چند برابر می‌کنید. مثلاً بازی‌کردن در فضای درسی با انرژی منفی همراه خواهدشد و همین انرژی باعث می‌شود تا حواس پرتی‌ها را به حداقل برسانید. این خود شما هستید که باید شرایط را مدیریت کنید، مطمئن باشید که اگر بتوانید زمان و فضای کافی برای تمام کارهای خود داشته باشید، جایی برای پشیمانی باقی نمی‌ماند.

3_ بازی به عنوان پاداشی برای درس خواندن

اگر بتوانید از بازی به عنوان پاداش دوره‌های مطالعه خود استفاده کنید، می‌توانید تعادل لازم بین این دو را برقرار کنید. مثلاً برای هر ساعت مطالعه، 10 دقیقه بازی لحاظ کنید تا هم از مطالعه دروس عقب نمانید و هم این که هیجان و انگیزه زمان مطالعه خود را بالا ببرید. البته، توجه داشته باشید: اهمیّت دادن به نقطه عطف خیلی مهم است! به این صورت که اگر از مرور درس‌ها برای امتحان فردا عقب مانده‌اید باید بتوانید از عهده مطالعه بدون بازی بربیایید. این شما هستید که می دانید بهترین شرایط در حفظ اراده و تمرکز مداوم بر روی درس خواندن، چه زمانی است

4_ انتخاب بازی‌های انگیزشی و هوشمندانه

بعضی از بازی‌ها هیچ نقشی در روحیه و انرژی دانش آموز ندارند و فقط جهت پُر­کردن اوقات فراغت ایجاد شده‌­اند. یک گیمر درس­خوان می‌داند که یک بازی خوب باید قدرت تفکّر دانش­‌آموز را بالا ببرد تا زمینه لازم جهت تمرکز و اعتماد به نفس بیشتر را فراهم کند. بهترین راه برای انتخاب بازی مناسب این است که نگاهی به مقاله بهترین بازی‌های انگیزشی بیندازید و با مطالعه توضیحات مربوط به هر­کدام، بازی ایده­‌آل خود را انتخاب کنید و از آن لذّت ببرید.

توجّه داشته‌­باشید که یک بازی خوب نباید باعث منزوی شدن یا افت مهارت‌های اجتماعی شما شود. بهترین راه این است که یک بازی مناسب انتخاب­‌کنید و در کنار آن به تعاملات اجتماعی و وقت‌گذرانی با خانواده و دوستان خود هم اهمیت بدهید تا درک عمیق‌تری از زندگی واقعی داشته­‌باشید.

5_ توجه به زمان خواب مناسب

بسیاری از گیمرهای درس­‌خوان ترجیح می‌دهند که در طول روز بیشتر درس بخوانند تا در آخر شب، با آرامش بیشتری به بازی‌های موردعلاقه خود ادامه دهند. تحقیقات نشان می‌دهد که 24 درصد از دانش‌­آموزانی که از ساعت 9 شب به بعد بازی می‌کنند، در طول روز خواب آلودگی بیشتری را تجربه می‌کنند و در نتیجه به خاطر مشکلاتی مثل کاهش سطح حافظه و تمرکز، دچار افت تحصیلی می‌شوند.

6_ اراده برای توقف بازی

در اکثر مواقع، بازی کردن، لذّت بخش تر از درس خواندن است و وقتی مشغول رقابت هستید نمی­‌توانید آن را رها کرده و درس خواندن را آغاز کنید. تنظیم زنگ هشدار بهترین راه برای مقابله با وسوسه‌­های دانش‌­آموز گیمر است و اگر با پایبندی به برنامه خود به راحتی قید بازی را بزنید، مطمئن باشید که در ایجاد تعادل بین درس و بازی، موفق خواهید بود. حتی اگر مغز شما بگوید که این بازی باید تمام شود، صدای زنگ هشدار واقعیت را به شما یادآوری می‌کند و با این جرقه، متوجّه می‌شوید که زمان توقف بازی و تمرکز کردن روی کارهای دیگر فرا رسیده است.

پس از بازی کردن نترسیم!

بازی‌ها دشمن دانش­‌آموزان نیستند و اگر درست عمل کنید می‌توانید از بازی‌ها به عنوان ابزاری برای افزایش انگیزه و آموزش نحوه مدیریت زمان بهره‌ببرید.

یک بازی خوب باعث می‌شود:

  • دانش ­آموز نسبت به جزئیات زندگی پاسخگوتر شود.
  • با کنترل زمان بازی، نحوه مدیریت سایر کارهای زندگی راحت­‌تر شود.
  • خلاقیت و انگیزه دانش‌­آموز تقویت شود.
  • خستگی ناشی از مطالعه زیاد با چند دقیقه بازی، رفع شود.
  • اضطراب و افسردگی دانش­‌آموز کمتر شود.

نتیجه گیری

این خیلی مهم است که دانش‌آموزان به کمک استراتژی‌های مناسب، تعادل بین درس و بازی را حفظ کنند و زمان لازم برای هر­کدام از آنها را داشته ­باشند. در واقع، زمانی می‌توانید به یک گیمر درس‌خوان تبدیل شوید که شرایط را تحت کنترل خود نگه دارید و به جای تبدیل­‌کردن بازی به یک عادت بد، از آن به عنوان راهی برای حفظ انگیزه و هیجان خود در درس­ خواندن یا سایر کارها استفاده ­کنید.

 از اینکه تا انتهای مقاله با ما همراه بودید متشکّریم. امیدواریم با استفاده از مطالب این مقاله، ترس‌های خود را کنار بگذارید و به جای اینکه دوره تحصیلی خود را بدون انگیزه و هیجان سپری کنید، راهکار‌هایی مثل بازی تاپس را برای داشتن یک مسیر تحصیلی هیجان ­انگیز انتخاب­ کنید.

مطالب مرتبط
tops - screen

هنوز بازی رو دانلود نکردی؟

همین الان بازی تاپس رو دانلود کن و رقابت رو شروع کن

قوانین و مقررات تاپس

تعاریف و اصطلاحات: تاپس: اپلیکیشن تاپس یک بازی می‌باشد که با تکیه بر محتوای آموزشی بستری مناسب برای رشد و تعالی دانش آموزان در زمان فراغتشان را فراهم می‌نماید. کاربر : شخص حقیقی یا حقوقی می باشد که از طریق بستر ارتباطی اینترنت و با استفاده از اپلیکیشن تاپس نسبت به دریافت خدمات اقدام می نماید. حساب کاربری (پروفایل) : حسابی است که کاربر با ثبت شماره تلفن همراه خود برای استفاده از خدمات تاپس در اپلیکیشن ایجاد کرده‌ است. اطلاعات هویتی : اطلاعاتی که به صورت مستقیم از سوی کاربران وارد تاپس می‌شود. قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران : قانون اساسی، قوانین عادی، آیین نامه های اجرایی، بخشنامه‌ها، دستورالعمل‌ها و کلیه ضوابط قانونی حاکم بر جامعه می‌یاشد. کاربران با ثبت نام در تاپس و همچنین با استفاده از خدمات تاپس می‌پذیرند که قوانین و مقررات جاری تاپس را به صورت کامل مطالعه کرده و با اطلاع کامل از شرایط و معانی، آن را پذیرفته‌اند. این قوانین و مقررات ممکن است در طول زمان تغییرکند و بنابراین استفاده مستمر کاربران از تاپس به معنی پذیرش هرگونه تغییر در قوانین و مقررات است. برای استفاده از خدمات تاپس لازم است که هر کاربر اعم از شخص حقیقی و یا حقوقی با ثبت شماره تلفن همراه، یک حساب کاربری در اپلیکیشن بسازد. کاربر مذکور باید نام، نام خانوادگی و شماره همراه خود را در اپلیکیشن تاپس ثبت کند. در صورت نقص اطلاعات امکان بروز اشکال در سرویس ها وجود داشته و مسئولیت آن با کاربر خواهد بود. در صورت استفاده از خدمات تاپس، کاربران مسئول حفظ محرمانه بودن حساب خود هستند و مسئولیت تمامی فعالیت هایی که تحت حساب کاربری آنان انجام گیرد، بر عهده خودشان است. در صورت مفقود یا سرقت اطلاعات حساب کاربری، کاربر می بایست در اسرع وقت با پشتیبانی تاپس تماس بگیرد. کاربر حق واگذاری و اجازه استفاده از حساب کاربری خود به دیگران (حقیقی یا حقوقی) را ندارد. شرایط استفاده از تاپس: کلیه اصول و رویه های تاپس منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، قانون تجارت الکترونیک و قانون حمایت از حقوق مصرف کننده است و متعاقباً کاربر نیز موظف به رعایت قوانین مرتبط با کاربران است. محتویات و سرویس های تاپس، تنها برای استفاده شخصی و غیرتجاری عرضه شده است. هرگونه استفاده غیرشخصی، قابل پیگرد بوده و هیچ فردی به هیچ عنوان مجاز به استفاده از اطلاعات تاپس برای فروش و یا تولید مجدد در هیچ بستری نمی باشد. استفاده از تاپس برای دسترسی به سرویس ها فراهم شده و لازم است کاربر صرفاً از آن در جهت اهداف و مقاصد تعریف شده استفاده نماید. استفاده از اپلیکیشن به گونه ای که باعث بروز مشکل، از کار انداختن و ... آن شود، مجاز نبوده و از طرف صاحب امتیاز نرم افزار قابل پیگیری حقوقی خواهد بود. این سند به عنوان یک توافق نامه با توجه به مقررات و قوانین کشوری مقرر گردیده و به معنای اعلام موافقت کاربر با شرایط استفاده از تاپس است. کاربر متعهد است به هیچ عنوان سوالات موجود در تست ها و کوئیزها و آزمون ها را به هیچ نحوی با دیگران به اشتراک نگذارد. کاربر می پذیرد که راه ارتباطی اپلیکیشن تاپس با وی از طریق ارسال پیامک است و امکان درخواست قطع ارسال پیامک برای وی وجود دارد، ولی ممکن است که با قطع پیامک، در استفاده از سرویس با اشکال مواجه شود. استفاده از اپلیکیشن تاپس نیازمند سخت افزار و اینترنت بر روی آن می باشد، مسئولیت تامین و همچنین پرداخت هزینه های مربوط به آنها بر عهده کاربر است. کاربر متعهد است در طول یا پس از اتمام استفاده از تاپس، هیچ یک از اطلاعات تاپس را به هیچ گونه ای استفاده نکند. طبعاً ذخیره کردن اطلاعات خارج از ساختار خود اپلیکیشن بر خلاف قوانین و مقررات تاپس خواهد بود. تاپس ممکن است به علت به روزرسانی، اقدام به حذف برخی از محتواها کند. کاربر حق ندارد هیچ گونه تلاشی در جهت استخراج Source Code نرم افزارهای RF تاپس شامل Decompile، مهندسی معکوس یا فعالیت های مشابه انجام دهد. کاربر مجاز نیست با استفاده از روش های framing یا mirroring یا روش های دیگر نسخه دیگری از اپلیکیشن تاپس را روی سرورهای دیگر ارائه کند. همچنین کاربر مجاز نیست در نرم افزار تاپس یا در روش ارائه سرویس تاپس تغییر یا خللی ایجاد کند. کاربر حق ندارد برنامه یا اسکریپتی با هدف ایندکس گذاری، مطالعه یا هرگونه فعالیت داده کاوی روی سرویس اجرا کند. کاربر حق ندارد هیچ فعالیتی در راستای دسترسی غیرقانونی و غیرمتداول به هیچ یک از بخش های سرویس تاپس یا سرویس های مرتبط با تاپس انجام دهد. هزینه ها و پرداخت: خرید اشتراک از تاپس صرفاً از طریق درگاه اینترنتی صورت می پذیرد. امکان عودت هزینه اشتراک و خدمات خریداری شده تنها تا 72 ساعت پس از پرداخت امکان پذیر است. این امکان تنها از طریق ارسال درخواست از طریق "تماس با ما" در صفحه "پروفایل" امکان پذیر است. اگر تراکنش پرداخت هزینه توسط درگاه بانکی (که خارج از کنترل مجموعه ما است) برگشت بخورد، یا دچار مشکلی شود و همچنین اگر تحت شرایط ذکر شده در این توافقنامه هزینه شما عودت داده شود، ما دسترسی شما به محتوای خریداری‌شده را معلق یا ملغی خواهیم کرد. همچنین اگر به هر دلیلی تراکنش مشکوک و غیرقانونی اتفاق بیافتد، تراکنش‌های انجام‌شده لغو و باطل و دسترسی شما به محتوای خریداری‌شده معلق یا ملغی خواهد شد. ما این حق را برای خود محفوظ می‌داریم که به صلاحدید خودمان حساب شما را با خبر قبلی معلق یا مسدود کنیم. امکان استفاده از محتوای غیر رایگان اپلیکیشن، با پرداخت درون برنامه ای، اعتبار دارد. مسئولیت تاپس: تاپس تمامی تلاش خود را جهت استفاده کاربر از اپلیکیشن تاپس به کار می گیرد اما تضمینی در مورد اجرای آن بر روی همه دستگاه ها یا شبکه های ارتباطی (اینترنت، شبکه تلفن همراه و ...) نخواهد داد. در صورت بروز مشکل در زمان استفاده از تاپس کاربران می توانند از طریق سرویس "ارتباط با ما" در صفحه پروفایل مشکل خود را مطرح کرده و تاپس پیگیری لازم و تلاش خود را جهت حل و فصل مشکلات به عمل خواهد آورد. اطلاعات و محتوای موجود در تاپس از منابع معتبر و مرتبط و با رعایت مقررات و توجه به حقوق مولفان جمع آوری شده است. ممکن است اطلاعات، نرم افزار، سرویس های موجود یا ارائه شده در اپ در مواردی غیر دقیق و یا دارای اشکالات جزئی باشد. تاپس به طور مداوم اطلاعات و محتویات اپ را کنترل و بروز خواهد نمود. تاپس سهولت چگونگی استفاده، دقت اطلاعات، تضمین عملکرد نرم افزار و سرویس ها را بدون قید و یا تضمین، "آنگونه که هست" ارائه می کند. تاپس تحت هیچ شرایطی مسئولیت های ناشی از مهارت کم کاربر در استفاده از اپلیکیشن و یا ابراز اینکه در مورد سرویس و محصولات اطلاعی نداشته است را برعهده نخواهد گرفت. تاپس مسئولیتی در قبال مشکلات ناشی از قطع و یا سرعت اینترنت، مشکلات کاربری، خرابی تجهیزات شما و یا آلودگی آن به ویروس نداشته و مسئولیت تأخیر یا عدم کارکرد اپلیکیشن ناشی از این موارد بر عهده استفاده کننده خواهد بود. تاپس سعی می‌کند که کاربران دسترسی شبانه‌روزی در تمامی ۷ روز هفته را داشته باشند و سعی می‌کند هرگونه زمان ازکارافتادگی را به حداقل برساند. تاپس ممکن است با اطلاع قبلی، به منظور تعمیر و نگهداری اپلیکیشن، دسترسی کاربران یا ارائه خدمات را موقتاً و در حداقل زمان ممکن متوقف یا معلق کند. قطع سرویس: تاپس در شرایطی که به هر دلیل به این نتیجه برسد که حضور یک کاربر می تواند برای تاپس یا سایر کاربران نامطلوب باشد حق حذف دسترسی کاربر به اپلیکیشن را دارد. اگر تاپس به این باور برسد که کاربر از سیاست عودت وجه سوءاستفاده می‌کند، این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که حساب کاربری کاربر را معلق یا مسدود یا ملغی کند و استفاده کنونی یا آتی وی از خدمات و محصولات تاپس را محدود یا مسدود کند. اعتبار قوانین: توجه داشته باشید کلیه اصول و رویه‏‌های تاپس منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران و سازمان آموزش و پرورش جمهوری اسلامی است. تاپس حق تغییرات آتی در قوانین را بر خود محفوظ می‌داند و در صورتی که تغییراتی در قوانین مندرج، رویه‏‌ها و سرویس‏‌ها ایجاد شود، در همین صفحه منتشر و به روز رسانی می شود و شما توافق می‏‌کنید که استفاده مستمر شما به معنی پذیرش هرگونه تغییر است.

small_c_popup.png

ثبت نام رایگان

در خبرنامه تاپس ثبت نام کنید تا مقالات جدید هم برای شما ارسال شود
لوگو اندروید

برای یک شروع هیجان انگیز آماده ای؟