روش یادداشت برداری کرنل

همه چیز در مورد روش یادداشت برداری کرنل + دانلود فایل نمونه

یادداشت برداری نقش مهمی در مرور سریع و مؤثر مطالب درسی دارد. اهمیت این موضوع در آزمون‌های مهمی مثل کنکور، چند برابر می‌شود. اگر به عنوان یک دانش‌آموز نمونه، بتوانید یادداشت برداری را به صورت هوشمندانه انجام دهید، دیگر نیازی نیست که برای مرور قبل از آزمون، کل کتاب، جزوه و … را از اول مرور کنید. ما در این مقاله، یکی از پرکاربردترین روش‌های یادداشت برداری یعنی روش یادداشت برداری کرنل را مورد بررسی قرار می‌دهیم. البته، این بستگی به سبک و متد یادگیری شما دارد که چگونه یادداشت برداری کنید ولی بهتر است با این روش نیز آشنا شوید تا در صورت امکان با پیاده‌سازی آن، یادداشت برداری مؤثرتری داشته باشید. کرنل روشی برای یادداشت برداری، سازمان‌دهی و مرور است. برای آشنایی بیشتر با فواید، نحوه انجام و سایر جزئیات مربوط به این روش، با ادامه مقاله همراه باشید:

چرا یادداشت برداری دستی؟

یادداشت برداری دستی

یادداشت برداری نقش مهمی در مرور مطالب درسی دارد. برخی از دانش‌آموزان ترجیح می‌دهند این کار را به صورت ساختاریافته انجام دهند. برخی دیگر روش‌های ترسیم نمودارها و نقشه‌های بصری را ترجیح می‌دهند. این کاملاً بستگی به سبک یادگیری دانش‌آموز دارد که چه سبکی برای یادداشت برداری داشته باشد. حتی یادداشت برداری نامرتب و بدون ساختار نیز نوعی سبک یادداشت برداری است که برخی از دانش‌آموزان ترجیح می‌دهند.

یک مطالعه جالب نشان می‌دهد دانش‌آموزانی که یادداشت برداری‌های خود را مرور می‌کنند، بازدهی بیشتری نسبت به دانش‌آموزانی دارند که جزوه‌ها و یادداشت‌های ارائه‌شده توسط معلمان را مرور می‌کنند. نوشتن دستی یادداشت‌ها نیز تأثیر مثبتی بر روی یادگیری مطالب درسی دارد. درواقع، درک مطالب درسی با نوشتن دستی در مقایسه با تایپ یادداشت‌ها، بهتر انجام می‌شود.

نتایج بررسی‌های انجام‌شده نشان می‌دهد، روش یادداشت برداری کرنل نه تنها کارآمدتر است بلکه مرور و یادآوری یادداشت‌ها را نیز آسان‌تر می‌کند.

جهت آشنایی با بهترین روش‌های درس خواندن، این مقاله را از دست ندهید.

روش یادداشت برداری کرنل چیست؟

سیستم این روش یادداشت برداری به این صورت است که صفحه خالی به دو ستون و 2 ردیف کوچک‌تر در پایین صفحه تقسیم می‌شود. آماده‌سازی این ساختار نیاز به زمان کمی دارد و به همین خاطر یادداشت برداری در کلاس درسی یا جلسه مطالعه را راحت‌تر می‌کند.

درواقع، این بخش‌ها برای جداسازی موضوع، یادداشت‌ها، خلاصه‌ها، کلمات و عبارات کلیدی است. هدف استفاده از روش یادداشت برداری کرنل این است که بخش‌های مهم مطالب درسی را به صورت جداگانه مرتب کنید تا اطلاعات به صورت سازمان‌دهی شده به حافظه بلندمدت منتقل شوند و در مواقع لازم، به صورت سازمان‌دهی شده به حافظه کوتاه‌مدت انتقال پیدا کنند.

یادداشت برداری، خلاصه‌نویسی و مرور با استفاده از این روش باعث یادگیری بهتر مطالب درسی می‌شود و همین باعث می‌شود دانش‌آموزانی که به یادداشت برداری (چه بصری، چه ساختاریافته و چه بدون ساختار) علاقه ندارند، از یک روش جایگزین استفاده کنند و بازده زمانی که برای مرور مطالب اختصاص می‌دهند را افزایش دهند.

موارد استفاده از این روش

 • ثبت اطلاعات از سخنرانی‌ها یا متون
 • ثبت اطلاعات، سؤالات یا محتوای متنی دیگر
 • خلاصه‌سازی ایده‌های مربوط به یادداشت‌ها
 • ادغام یادداشت‌ها
 • مطالعه و مرور یادداشت‌ها

نحوه انجام روش یادداشت برداری کرنل

نقطه قوت این روش، صفحه‌آرایی است. برای ایجاد یادداشت‌ها، ابتدا باید کل صفحه را به 4 قسمت تقسیم کنید. از سمت بالا، صفحه را به اندازه 4 سانتی‌متر جدا کنید و یک خط افقی رسم کنید. این بخش، محل نوشتن موضوع است.

البته به این نکته توجه داشته باشید که اندازه هر بخش بستگی به سبک یادگیری شما دارد. اگر اهمیت زیادی به یادداشت‌ها می‌دهید، پس بخش بزرگ‌تر را به آن اختصاص دهید. اگر خلاصه موجود در پایین صفحه، اهمیت بیشتری برای شما دارد، اندازه آن بخش را بزرگ‌تر در نظر بگیرید. مهم این است که فرمت صفحه به شکل زیر باشد:

بخش 1: موضوع

ارائه یک بخش برای نوشتن موضوع کاملاً اختیاری است ولی نوشتن موضوع کلی مبحث می‌تواند ایده خوبی برای جداسازی راحت‌تر یادداشت‌ها بر اساس موضوع باشد.

عنوان در روش یادداشت برداری کرنل

بخش 2: عبارات و سؤالات کلیدی

این بخش دربردارنده عباراتی است که یادآوری آنها باعث می‌شود بیشتر از نصف مطالب مهم را به خاطر بیاورید. به عنوان مثال، تاریخ‌های اتفاقات مربوط به درس تاریخ و نام آثار یک نویسنده در درس ادبیات باعث بالا بردن سرعت مطالعه و مرور می‌شوند.

سعی کنید این بخش را بعد از کلاس پر کنید؛ چون با مطالعه بخش یادداشت، بیشتر متوجه سؤالات و عبارت کلیدی مبحث موردنظر می‌شوید. درواقع، بخش خلاصه، چکیده بخش یادداشت و بخش عبارات کلیدی، چکیده بخش خلاصه است.

با نوشتن مطالب مناسب در این بخش، به سؤالات مهم و ضروری برای امتحان پاسخ می‌دهید که یک استراتژی مطالعاتی بسیار عالی است. اگر مطالعه یادداشت‌ها را به‌خوبی انجام دهید، درک مطالب و استخراج بخش‌های مهم را یاد می‌گیرید و با ثبت آنها، مسیر آماده شدن برای امتحان را راحت‌تر و سریع‌تر طی می‌کنید.

سرنخ‌هایی که این بخش، هنگام مطالعه و مرور مجدد ارائه می‌دهد به شما کمک می‌کند به‌راحتی متوجه ارتباط مباحث با یکدیگر شوید. بهترین زمان برای مطالعه این بخش، شب قبل از امتحان است. اگر دسته‌بندی موضوعات را به‌درستی انجام دهید و یادداشت‌های مهم و اصلی را در این بخش ثبت کنید، مرور و یادگیری در شب امتحان، بهتر و مؤثرتر انجام خواهد شد.

بخش عبارت کلیدی

جهت آشنایی با ده ها تکنیک برای مقابله با استرس هنگام درس خواندن، این مقاله را از دست ندهید.

بخش 3: یادداشت‌ها

بخش یادداشت، بخشی است که در جلسه کلاسی یا مطالعه نوشته می‌شود. سعی کنید سبک نوشتاری مناسبی را انتخاب کنید تا در نوشتن این بخش در کلاس به مشکل برنخورید. سرعت در نوشتن مطالب مهم در کلاس بسیار مهم است. اگر با نوشتن غیررسمی راحت‌تر هستید، همین سبک را ادامه دهید چون این مطالب خاص شما هستند و برای بالا بردن کیفیت مطالعه و مرور خود تهیه می‌کنید. سعی کنید جملاتی بنویسید که طول آنها بین 5 تا 10 کلمه باشد. روش یادداشت برداری کرنل، استفاده از جملات طولانی را منع می‌کند.

 البته، توجه داشته باشید اگر یادداشت برداری را در حین جلسه مطالعه خود انجام می‌دهید، تمامی بخش‌ها را تکمیل کرده و یک صفحه جدید باز کنید. در طول جلسه کلاسی، یادداشت برداری آموزش‌های معلم باید به صورت سریع انجام شود. بهتر است بخش یادداشت را تکمیل کرده و سایر بخش‌ها را در مرور بعد از کلاس، تکمیل کنید.

حتی ایده بهتر این است که یادداشت برداری را در یک جزوه دیگر انجام دهید و بخش‌بندی و تکمیل همه بخش‌های مربوط به روش یادداشت برداری را بعد از کلاس و بر اساس یادداشت‌های کلاسی انجام دهید. این باعث می‌شود که نظم و ترتیب هر صفحه به طور کامل حفظ شود.

این بخش باید به سؤالات موجود در بخش 2 پاسخ دهد و توضیحات بیشتری در مورد کلمات کلیدی ارائه دهد.

بخش یادداشت در روش یادداشت برداری کرنل

بخش 4: خلاصه

ثبت نتیجه‌گیری و خلاصه‌سازی یادداشت‌ها در این بخش انجام می‌شود. خلاصه‌سازی یادداشت‌های موجود در بخش 3 باعث درک بهتر و عمیق‌تر مطالب می‌شود که هدف اصلی روش یادداشت برداری کرنل محسوب می‌شود.

خلاصه‌سازی که بعد از کلاس انجام می‌شود، به شناسایی شکاف‌هایی که نیاز به مطالعه و تحلیل بیشتر دارند، کمک می‌کند. یادداشت برداری مؤثر، زمانی عملی می‌شود که شامل خلاصه‌سازی اطلاعات باشد. اطلاعاتی که دانش‌آموز با ویرایش، حذف و جایگزین اطلاعات بهتر، معنای بهتری به آنها می‌دهد.

مراحل روش یادداشت برداری کرنل

ضبط: در طول جلسه کلاسی یا سخنرانی از ستون یادداشت برداری برای ثبت مطالب مهم با جملات کوتاه استفاده کنید.

سؤالات و عبارات کلیدی: تا حد امکان پس از اتمام جلسه، سؤالات و عبارات کلیدی مربوط به بخش 2 را ثبت کنید. تکمیل این بخش باعث روشن شدن معانی و مفاهیم کلی، آشکارسازی روابط و تقویت حافظه می‌شود. علاوه بر این، نوشتن سؤالات به صورت تکمیلی یک مرحله عالی برای تجزیه و تحلیل مطالب است.

مرور مفاهیم: بخش یادداشت‌ها را با یک کاغذ بپوشانید و سپس، به سؤالات بخش 1 پاسخ دهید. عبارات کلیدی مربوط به این بخش را بخوانید و حقایق و ایده‌های مربوط به آن عبارت را به زبان خود تحلیل کنید.

این کار باعث تقویت یادگیری، درک بهتر و بازیابی راحت‌تر اطلاعات در آینده می‌شود.

تفکر: در مورد مطالب موردنظر فکر کنید و از خود سؤال بپرسید. به عنوان مثال:

 • اهمیت این اطلاعات چیست؟
 • اصول مربوط به آن کدامند؟

خلاصه‌سازی: خلاصه‌ای از ایده‌های اصلی مطالب را در بخش خلاصه بنویسید. این بهترین راه برای درک و تست بهتر اطلاعات است.

مرور یادداشت‌ها: یادداشت‌های قبلی را مرور کنید. اگر این کار را به طور مرتب انجام دهید، آنها را به‌خوبی حفظ می‌کنید و حتی در صورت لزوم، بهبودهایی نیز حاصل می‌شود که در بالا بردن کیفیت یادگیری شما مؤثر هستند.

راهکارهای رفع حواس پرتی هنگام درس خواندن

مزایای استفاده از روش یادداشت برداری کرنل

 • جلوگیری از فراموش کردن مطالب
 • تشویق به تمرکز
 • ثبت ساختاریافته اطلاعات
 • تفکر عمیق‌تر در مورد نکات کلیدی و جزئیات مطالب درسی
 • تقویت مهارت‌های یادداشت برداری
 • آمادگی مؤثرتر برای امتحانات
 • صرفه‌جویی در زمان و انرژی
 • تشخیص سریع‌تر موضوعات و مفاهیم

نتیجه‌گیری در مورد روش یادداشت برداری کرنل

این روش یادداشت برداری به دانش‌آموزان کمک می‌کند مطالب درسی مهم خود را به صورت سازمان‌یافته ثبت کنند و در زمان امتحانات، یادگیری و مرور سریع‌تری داشته باشند. استفاده از روش کرنل نه تنها به شما کمک می‌کند مهارت‌های گوش دادن و نوشتن پویا را تقویت کنید و اطلاعات بیشتری را جذب کنید، بلکه در آمادگی برای امتحانات نیز مؤثر است. ما در این مقاله تمام اطلاعات مربوط به روش یادداشت برداری کرنل را خدمت شما عزیزان ارائه دادیم. امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید.

مطالب مرتبط
tops - screen

هنوز بازی رو دانلود نکردی؟

همین الان بازی تاپس رو دانلود کن و رقابت رو شروع کن

قوانین و مقررات تاپس

تعاریف و اصطلاحات: تاپس: اپلیکیشن تاپس یک بازی می‌باشد که با تکیه بر محتوای آموزشی بستری مناسب برای رشد و تعالی دانش آموزان در زمان فراغتشان را فراهم می‌نماید. کاربر : شخص حقیقی یا حقوقی می باشد که از طریق بستر ارتباطی اینترنت و با استفاده از اپلیکیشن تاپس نسبت به دریافت خدمات اقدام می نماید. حساب کاربری (پروفایل) : حسابی است که کاربر با ثبت شماره تلفن همراه خود برای استفاده از خدمات تاپس در اپلیکیشن ایجاد کرده‌ است. اطلاعات هویتی : اطلاعاتی که به صورت مستقیم از سوی کاربران وارد تاپس می‌شود. قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران : قانون اساسی، قوانین عادی، آیین نامه های اجرایی، بخشنامه‌ها، دستورالعمل‌ها و کلیه ضوابط قانونی حاکم بر جامعه می‌یاشد. کاربران با ثبت نام در تاپس و همچنین با استفاده از خدمات تاپس می‌پذیرند که قوانین و مقررات جاری تاپس را به صورت کامل مطالعه کرده و با اطلاع کامل از شرایط و معانی، آن را پذیرفته‌اند. این قوانین و مقررات ممکن است در طول زمان تغییرکند و بنابراین استفاده مستمر کاربران از تاپس به معنی پذیرش هرگونه تغییر در قوانین و مقررات است. برای استفاده از خدمات تاپس لازم است که هر کاربر اعم از شخص حقیقی و یا حقوقی با ثبت شماره تلفن همراه، یک حساب کاربری در اپلیکیشن بسازد. کاربر مذکور باید نام، نام خانوادگی و شماره همراه خود را در اپلیکیشن تاپس ثبت کند. در صورت نقص اطلاعات امکان بروز اشکال در سرویس ها وجود داشته و مسئولیت آن با کاربر خواهد بود. در صورت استفاده از خدمات تاپس، کاربران مسئول حفظ محرمانه بودن حساب خود هستند و مسئولیت تمامی فعالیت هایی که تحت حساب کاربری آنان انجام گیرد، بر عهده خودشان است. در صورت مفقود یا سرقت اطلاعات حساب کاربری، کاربر می بایست در اسرع وقت با پشتیبانی تاپس تماس بگیرد. کاربر حق واگذاری و اجازه استفاده از حساب کاربری خود به دیگران (حقیقی یا حقوقی) را ندارد. شرایط استفاده از تاپس: کلیه اصول و رویه های تاپس منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، قانون تجارت الکترونیک و قانون حمایت از حقوق مصرف کننده است و متعاقباً کاربر نیز موظف به رعایت قوانین مرتبط با کاربران است. محتویات و سرویس های تاپس، تنها برای استفاده شخصی و غیرتجاری عرضه شده است. هرگونه استفاده غیرشخصی، قابل پیگرد بوده و هیچ فردی به هیچ عنوان مجاز به استفاده از اطلاعات تاپس برای فروش و یا تولید مجدد در هیچ بستری نمی باشد. استفاده از تاپس برای دسترسی به سرویس ها فراهم شده و لازم است کاربر صرفاً از آن در جهت اهداف و مقاصد تعریف شده استفاده نماید. استفاده از اپلیکیشن به گونه ای که باعث بروز مشکل، از کار انداختن و ... آن شود، مجاز نبوده و از طرف صاحب امتیاز نرم افزار قابل پیگیری حقوقی خواهد بود. این سند به عنوان یک توافق نامه با توجه به مقررات و قوانین کشوری مقرر گردیده و به معنای اعلام موافقت کاربر با شرایط استفاده از تاپس است. کاربر متعهد است به هیچ عنوان سوالات موجود در تست ها و کوئیزها و آزمون ها را به هیچ نحوی با دیگران به اشتراک نگذارد. کاربر می پذیرد که راه ارتباطی اپلیکیشن تاپس با وی از طریق ارسال پیامک است و امکان درخواست قطع ارسال پیامک برای وی وجود دارد، ولی ممکن است که با قطع پیامک، در استفاده از سرویس با اشکال مواجه شود. استفاده از اپلیکیشن تاپس نیازمند سخت افزار و اینترنت بر روی آن می باشد، مسئولیت تامین و همچنین پرداخت هزینه های مربوط به آنها بر عهده کاربر است. کاربر متعهد است در طول یا پس از اتمام استفاده از تاپس، هیچ یک از اطلاعات تاپس را به هیچ گونه ای استفاده نکند. طبعاً ذخیره کردن اطلاعات خارج از ساختار خود اپلیکیشن بر خلاف قوانین و مقررات تاپس خواهد بود. تاپس ممکن است به علت به روزرسانی، اقدام به حذف برخی از محتواها کند. کاربر حق ندارد هیچ گونه تلاشی در جهت استخراج Source Code نرم افزارهای RF تاپس شامل Decompile، مهندسی معکوس یا فعالیت های مشابه انجام دهد. کاربر مجاز نیست با استفاده از روش های framing یا mirroring یا روش های دیگر نسخه دیگری از اپلیکیشن تاپس را روی سرورهای دیگر ارائه کند. همچنین کاربر مجاز نیست در نرم افزار تاپس یا در روش ارائه سرویس تاپس تغییر یا خللی ایجاد کند. کاربر حق ندارد برنامه یا اسکریپتی با هدف ایندکس گذاری، مطالعه یا هرگونه فعالیت داده کاوی روی سرویس اجرا کند. کاربر حق ندارد هیچ فعالیتی در راستای دسترسی غیرقانونی و غیرمتداول به هیچ یک از بخش های سرویس تاپس یا سرویس های مرتبط با تاپس انجام دهد. هزینه ها و پرداخت: خرید اشتراک از تاپس صرفاً از طریق درگاه اینترنتی صورت می پذیرد. امکان عودت هزینه اشتراک و خدمات خریداری شده تنها تا 72 ساعت پس از پرداخت امکان پذیر است. این امکان تنها از طریق ارسال درخواست از طریق "تماس با ما" در صفحه "پروفایل" امکان پذیر است. اگر تراکنش پرداخت هزینه توسط درگاه بانکی (که خارج از کنترل مجموعه ما است) برگشت بخورد، یا دچار مشکلی شود و همچنین اگر تحت شرایط ذکر شده در این توافقنامه هزینه شما عودت داده شود، ما دسترسی شما به محتوای خریداری‌شده را معلق یا ملغی خواهیم کرد. همچنین اگر به هر دلیلی تراکنش مشکوک و غیرقانونی اتفاق بیافتد، تراکنش‌های انجام‌شده لغو و باطل و دسترسی شما به محتوای خریداری‌شده معلق یا ملغی خواهد شد. ما این حق را برای خود محفوظ می‌داریم که به صلاحدید خودمان حساب شما را با خبر قبلی معلق یا مسدود کنیم. امکان استفاده از محتوای غیر رایگان اپلیکیشن، با پرداخت درون برنامه ای، اعتبار دارد. مسئولیت تاپس: تاپس تمامی تلاش خود را جهت استفاده کاربر از اپلیکیشن تاپس به کار می گیرد اما تضمینی در مورد اجرای آن بر روی همه دستگاه ها یا شبکه های ارتباطی (اینترنت، شبکه تلفن همراه و ...) نخواهد داد. در صورت بروز مشکل در زمان استفاده از تاپس کاربران می توانند از طریق سرویس "ارتباط با ما" در صفحه پروفایل مشکل خود را مطرح کرده و تاپس پیگیری لازم و تلاش خود را جهت حل و فصل مشکلات به عمل خواهد آورد. اطلاعات و محتوای موجود در تاپس از منابع معتبر و مرتبط و با رعایت مقررات و توجه به حقوق مولفان جمع آوری شده است. ممکن است اطلاعات، نرم افزار، سرویس های موجود یا ارائه شده در اپ در مواردی غیر دقیق و یا دارای اشکالات جزئی باشد. تاپس به طور مداوم اطلاعات و محتویات اپ را کنترل و بروز خواهد نمود. تاپس سهولت چگونگی استفاده، دقت اطلاعات، تضمین عملکرد نرم افزار و سرویس ها را بدون قید و یا تضمین، "آنگونه که هست" ارائه می کند. تاپس تحت هیچ شرایطی مسئولیت های ناشی از مهارت کم کاربر در استفاده از اپلیکیشن و یا ابراز اینکه در مورد سرویس و محصولات اطلاعی نداشته است را برعهده نخواهد گرفت. تاپس مسئولیتی در قبال مشکلات ناشی از قطع و یا سرعت اینترنت، مشکلات کاربری، خرابی تجهیزات شما و یا آلودگی آن به ویروس نداشته و مسئولیت تأخیر یا عدم کارکرد اپلیکیشن ناشی از این موارد بر عهده استفاده کننده خواهد بود. تاپس سعی می‌کند که کاربران دسترسی شبانه‌روزی در تمامی ۷ روز هفته را داشته باشند و سعی می‌کند هرگونه زمان ازکارافتادگی را به حداقل برساند. تاپس ممکن است با اطلاع قبلی، به منظور تعمیر و نگهداری اپلیکیشن، دسترسی کاربران یا ارائه خدمات را موقتاً و در حداقل زمان ممکن متوقف یا معلق کند. قطع سرویس: تاپس در شرایطی که به هر دلیل به این نتیجه برسد که حضور یک کاربر می تواند برای تاپس یا سایر کاربران نامطلوب باشد حق حذف دسترسی کاربر به اپلیکیشن را دارد. اگر تاپس به این باور برسد که کاربر از سیاست عودت وجه سوءاستفاده می‌کند، این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که حساب کاربری کاربر را معلق یا مسدود یا ملغی کند و استفاده کنونی یا آتی وی از خدمات و محصولات تاپس را محدود یا مسدود کند. اعتبار قوانین: توجه داشته باشید کلیه اصول و رویه‏‌های تاپس منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران و سازمان آموزش و پرورش جمهوری اسلامی است. تاپس حق تغییرات آتی در قوانین را بر خود محفوظ می‌داند و در صورتی که تغییراتی در قوانین مندرج، رویه‏‌ها و سرویس‏‌ها ایجاد شود، در همین صفحه منتشر و به روز رسانی می شود و شما توافق می‏‌کنید که استفاده مستمر شما به معنی پذیرش هرگونه تغییر است.

small_c_popup.png

ثبت نام رایگان

در خبرنامه تاپس ثبت نام کنید تا مقالات جدید هم برای شما ارسال شود
لوگو اندروید

برای یک شروع هیجان انگیز آماده ای؟