سرگرمی آموزشی

سرگرمی آموزشی چیست و چه مزایایی دارد؟

مطمئناً قرار دادن کمی سرگرمی در فعالیت‌های آموزشی و یادگیری، ایده بسیار خوبی برای افزایش علاقه دانش‌آموزان نسبت به موضوعات درسی است. هر چقدر که انگیزه و علاقه دانش‌آموزان برای یادگیری بیشتر باشد، مطمئناً بازدهی نیز بیشتر خواهد بود. به همین خاطر است که امروزه فعالیت‌های زیادی در زمینه آموزش همراه با سرگرمی انجام می‌شود. ایجاد فضای آموزشی لذت‌بخش با استفاده از گیمیفیکیشن علاوه بر سرگرمی باعث تجربه‌های آموزشی بهتر و حفظ علاقه دانش‌آموزان نسبت به یادگیری می‌شود. بازی تاپس، یکی از بهترین نمونه‌های سرگرمی آموزشی است که به خوبی از عهده حفظ علاقه و توجه دانش‌آموزان برمی‌آید. در ادامه مقاله، بیشتر در اهمیت سرگرمی آموزشی و همچنین بازی های آموزشی صحبت می‌کنیم. ادامه مقاله را از دست ندهید:

سرگرمی آموزشی (Edutainment) چیست؟

آموزش با سرگرمی

سرگرمی آموزشی به نوعی از سرگرمی و بازی گفته می شود که با تمرکز بر روی آموزش در حوزه خاصی ایجاد شده است. سرگرمی آموزشی می‌تواند شامل بازی‌های دستی و آنلاین، برنامه‌های تلویزیونی یا سایر محتوای آموزشی و همچنین سرگرم‌کننده باشد.

با توجه به اینکه نقش رسانه‌های دیجیتالی روز به روز در زندگی ما پررنگ‌تر می‌شود، استفاده از این فرصت در جهت افزایش انگیزه و علاقه دانش‌آموزان، بهترین ایده برای رشد تحصیلی آنها می‌باشد. البته، کودکان نیز قبل از اینکه به مدرسه بروند، با استفاده از سرگرمی‌های آموزشی می‌توانند آمادگی لازم برای شروع یک دوره تحصیلی موفق را به دست بیاورند.

ارزیابی‌ها نشان می‌دهند که سرگرمی آموزشی، تأثیرات ماندگارتری را روی مخاطبان می‌گذارد. به عنوان مثال، دیدن یک فیلم انگیزشی که شخصیت فیلم، رنج‌هایی را در زندگی خود تحمل می‌کند و تسلیم نمی‌شود و در نهایت به موفقیت می‌رسد، نسبت به خواندن جمله ” هرگز تسلیم نشو”، تأثیر بسیار بیشتری روی مخاطب می‌گذارد. اینجاست که اهمیت و فایده سرگرمی آموزشی قابل لمس تر می‌شود.

بازی تاپس نیز یکی از بهترین ایده‌ها را برای سرگرمی آموزشی در نظر گرفته است. دانش‌آموزی که هر روز ساعت مشخصی را برای مطالعه در نظر می‌گیرد تا برای امتحان آماده شود، امکان دارد که بعد از مدتی نسبت به این مطالعه، سست شود. اینجاست که بازی تاپس به دانش‌آموز کمک می‌کند که از آموخته‌های خود برای شرکت در چالش‌های رقابتی استفاده کند و شانس برنده شدن جوایز متنوع را داشته باشد. حس برنده شدن در این چالش‌ها نیز انگیزه‌ای برای افزایش زمان مطالعه و یادگرفتن نکات جدید می‌شود.

سرگرمی آموزشی و یادگیری

آموزش و یادگیری

آموزش نقش مهمی در زندگی هر شخص دارد و داشتن یا نداشتن سواد عملی تعیین‌کننده نوع چالش‌های زندگی است. در واقع، اگر با سرگرمی‌های آموزشی، مسیر تحصیلی باکیفیت‌تری برای دانش‌آموزان ایجاد شود، مسیر شغلی و همچنین تجربه های انسانی آنها نیز بهتر خواهد شد.

آموزش، یک ساختار رسمی برای یادگیری مفاهیم موردنیاز است اما سرگرمی آموزشی این یادگیری را در قالب مؤثرتر و لذت‌بخش‌تر به ارمغان می‌آورد.

مخصوصاً با توجه به این که شیوع ویروس کرونا باعث شد، دانش‌آموزان بیشتر وقت خود را در خانه بگذرانند، استفاده از اپلیکیشن ها و سایر فعالیت‌های سرگرمی آموزشی به یک فرصت طلایی برای استفاده بهینه از زمان تبدیل شده است.

از مزایای رویکرد Edutainment می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مشارکت دانش‌آموزان در فعالیت‌های یادگیری
  • لذت بهره‌مندی از گیمیفیکیشن
  • انعطاف‌پذیری بالاتر در نحوه ارائه محتوای آموزشی
  • امکان دسترسی آنلاین به بسیاری از داده‌ها
  • یادگیری مهارت‌های بیشتر
  • امکان یادگیری در هر جا و هر زمان

فواید استفاده از تکنیک های آموزشی سرگرم کننده

یادگیری با سرگرمی آموزشی

وقتی صحبت از دانش‌آموزان است، نقش سرگرمی آموزشی در اوقات فراغت نسبت به دانشجویان، بسیار پررنگ‌تر می شود. زمانی که یادگیری باعث سرگرمی شود، بچه‌ها از لحظه لحظه آموزش لذت می‌برند. در این بخش به چند مورد از بهترین فواید استفاده از سرگرمی آموزشی، اشاره می‌شود.

تشویق به یادگیری

سرگرمی آموزشی باعث درگیر شدن دانش‌آموزان می‌شوند. به بیان دیگر می توان گفت که دانش آموزان  در زمان کمتر به اطلاعات بیشتری دست پیدا می کنند و دلیل اصلی آن، انگیزه و لذتی است که هنگام بهره‌مندی از روش‌های سرگرمی آموزشی دارند. انتخاب مجموعه مناسبی از فیلم‌ها، بازی‌ها و برنامه‌های آموزشی نقش مهمی در تقویت مهارت‌ها و رشد تحصیلی دانش‌آموزان دارد.

آزادی در یادگیری

آموزش همراه با سرگرمی در بسیاری از مهدکودک‌ها و پیش‌دبستانی ها در اولویت قرار دارد، چون کودکان همیشه ترجیح می‌دهند که به جای محیط‌های یادگیری اجباری و ساختاریافته، در هنگام یادگیری از آزادی کافی برخوردار باشند.

بهبود مثبت اندیشی

شخصیت‌های مثبت فیلم‌ها و بازی‌های آموزشی یک منبع انرژی و انگیزه برای بچه‌ها هستند. این شخصیت‌ها، ارزش‌هایی مانند تلاش سخت، اراده، انسانیت و کار گروهی را ترویج می‌دهند که به‌تدریج باعث مثبت اندیشی دانش‌آموزان می‌شوند. همچنین، بازی‌های سرگرمی آموزشی که دانش‌آموز با تکمیل هر مرحله، وارد مرحله بعدی می‌شود، یادآور اهمیت صبر، تلاش و پشتکار در پیشرفت می باشند.

جنبش فکری

طبق بررسی‌های انجام شده، دانش‌آموزان به بازی‌ها و فیلم های آموزشی، پاسخ‌های مطلوب‌تری می‌دهند. به همین خاطر، استفاده از سرگرمی آموزشی و گیمیفیکیشن با هدف تقویت توانایی تفکر و حل مسئله برای بهبود محرک‌های فکری بسیار خوب است.

تقویت توجه

جلب توجه کودکان کار سختی است و با توجه به اهمیت این مسئله، استفاده از استراتژی سرگرمی آموزشی راه‌حل خوبی برای جلب توجه آنها است. در واقع، یادگیری با این استراتژی، همه دانش‌آموزان را تشویق به افزایش زمان مطالعه و یادگیری می‌کند.

گیمیفیکیشن در سرگرمی آموزشی

گیمیفیکیشن

اگر در داخل یک اپلیکیشن از عناصر گیم پلی مانند رقابت، امتیاز و ارتقاء رتبه در ازای عملکرد خوب، استفاده شود، می‌گوییم که این اپلیکیشن از تکنیک گیمیفیکیشن بهره‌مند است. امروزه گیمیفیکیشن به یک ابزار سرگرمی آموزشی پرکاربرد تبدیل شده است. به عنوان مثال، نرم‌افزارهای زیادی وجود دارند که کاربر برای رفتن به مرحله بعدی باید به یک سطح عملی مناسبی برسد.

سرگرمی آموزشی، یادگیری را ارتقاء می‌دهد، درحالی‌که گیمیفیکیشن در هر مرحله به یادگیرندگان پاداش می‌دهد. این کار باعث می‌شود که انگیزه ادامه دادن برای کاربران تازگی داشته باشد و تشویق به یادگیری شوند.

بهترین بازی‌های آموزشی

بازی های آموزشی

بازی‌های آموزشی شامل محتوای آموزشی بر اساس گیمیفیکیشن می‌باشند. رقابت‌ها، امتیازات و جوایز با اضافه شدن به این بازی‌ها، سرگرمی آموزشی را برای کاربران فراهم می‌کند. هدف اصلی این بازی‌ها، سرگرم کردن دانش‌آموزان هنگام یادگیری موضوعات آموزشی است.

از آنجایی که امروزه اکثراً دانش‌آموزان بیشتر وقت خود را با گوشی و تبلت می‌گذرانند، انتخاب بهترین بازی‌ها برای رشد ذهنی آنها مهم است. در این بخش، بهترین وب‌سایت‌ها، اپلیکیشن ها و پلتفرم‌های سرگرمی آموزشی را خدمت شما عزیزان معرفی می‌کنیم:

بازی‌های سنتی

پازل از قدیمی‌ترین بازی‌های سرگرمی آموزشی هستند که در حین آموزش باعث سرگرم شدن مخاطبان می‌شوند. پازل، مهارت‌ها، روابط فضایی و تفکر منطقی دانش‌آموزان را تقویت می‌کند. بهبود حافظه و افزایش دامنه توجه ازجمله تأثیرات مهم این بازی‌ها می‌باشد.

بازی‌های آنلاین

علاوه بر بازی‌های سنتی، تکنیک‌ها و ایده‌های بسیار جذاب‌تری برای پیاده‌سازی بازی‌هایی با محتوای سرگرمی آموزشی اجرا شده‌اند. ایجاد یک محیط آموزشی مجازی و آموزش انواع مهارت‌های درسی و غیردرسی باعث می‌شود که دانش‌آموزان دید بهتر و قشنگ‌تری نسبت به یادگیری داشته باشند. اپلیکیشن های آموزشی مانند تاپس، با استفاده از گیمیفیکیشن به خوبی از عهده انتقال مفاهیم درسی و به چالش کشیدن سطح علمی دانش‌آموزان برمی‌آید.

 وب‌سایت‌هایی مانند coolmath4kids از بازی‌های ویدیویی برای آموزش درس‌های ریاضی و حل مسئله استفاده می‌کند. همچنین، امروزه، برنامه‌نویسی نیز یکی از شاخه‌های محبوب است که دانش‌آموزان با استفاده از وب‌سایت Scratch می‌توانند یک زبان برنامه‌نویسی را به صورت رایگان یاد بگیرند و درعین‌حال، بازی‌ها و انیمیشن‌های تعاملی خود را ایجاد کنند.

وب‌سایت‌های آموزشی

PBS Kids – آموزش و سرگرمی با فیلم‌ها و بازی‌های شگفت‌انگیز

SESAME STREET – مجموعه‌ای از بازی‌های متنوع برای آموزش جذاب‌تر

PhyFun – مجموعه‌ای از بازی‌ها برای یادگیری و کشف بیشتر

National Geographic for Kids – کشف جهان با مجلات، کتاب‌ها، بازی‌ها و …

Time for Kids – آشنایی بهتر با موضوعات دنیای واقعی

BrainPOP – بازی‌های آموزشی فوق‌العاده با شخصیت‌های متحرک زیبا

Crafts by Amanda – دسترسی به ایده‌های صنایع دستی برای علاقه‌مندان به هنر و صنعت

بازی‌های آموزشی

بازی تاپس – لذت یادگیری تمامی دروس دوره تحصیلی از طریق شرکت در بازی‌های رقابتی شگفت‌انگیز و اطلاع از نقاط ضعف و قوت

میشا و کوشا – بازی‌هایی مرتبط با تمرینات کتاب‌های درسی مقاطع دبستان

iLingo – لذت یادگیری زبان انگلیسی با سبک گیمیفیکیشن

TinyTap – مجموعه‌ای بزرگ از بازی‌های آموزشی ساخته‌شده توسط معلمان برای کودکان

Spell – یک روش شگفت‌انگیز برای کار کردن روی املا همراه با صدای کلمات

FunBrain – مجموعه‌ای جذاب از بازی‌های سرگرمی آموزشی برای تمام سنین

Math Play – یک پلتفرم فوق‌العاده برای علاقه‌مندان به ریاضیات و بازی با اعداد

Educational Games 4 Kids – مجموعه از بازی‌های متنوع برای تقویت مهارت‌ها، حافظه، منطق و تمرکز

نتیجه‌گیری در مورد سرگرمی آموزشی

یادگیری با استفاده از تکنیک‌های سرگرمی آموزشی باعث می‌شود که یادگیری، معنی و مفهوم قشنگ‌تری پیدا کند. ما در این مقاله در مورد تعریف و مزایای سرگرمی آموزشی صحبت کردیم و همچنین چند مورد از بهترین نمونه‌های سرگرمی آموزشی را خدمت شما عزیزان معرفی کردیم. امیدواریم که از مطالعه این مقاله لذت برده باشید.

مطالب مرتبط
tops - screen

هنوز بازی رو دانلود نکردی؟

همین الان بازی تاپس رو دانلود کن و رقابت رو شروع کن

قوانین و مقررات تاپس

تعاریف و اصطلاحات: تاپس: اپلیکیشن تاپس یک بازی می‌باشد که با تکیه بر محتوای آموزشی بستری مناسب برای رشد و تعالی دانش آموزان در زمان فراغتشان را فراهم می‌نماید. کاربر : شخص حقیقی یا حقوقی می باشد که از طریق بستر ارتباطی اینترنت و با استفاده از اپلیکیشن تاپس نسبت به دریافت خدمات اقدام می نماید. حساب کاربری (پروفایل) : حسابی است که کاربر با ثبت شماره تلفن همراه خود برای استفاده از خدمات تاپس در اپلیکیشن ایجاد کرده‌ است. اطلاعات هویتی : اطلاعاتی که به صورت مستقیم از سوی کاربران وارد تاپس می‌شود. قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران : قانون اساسی، قوانین عادی، آیین نامه های اجرایی، بخشنامه‌ها، دستورالعمل‌ها و کلیه ضوابط قانونی حاکم بر جامعه می‌یاشد. کاربران با ثبت نام در تاپس و همچنین با استفاده از خدمات تاپس می‌پذیرند که قوانین و مقررات جاری تاپس را به صورت کامل مطالعه کرده و با اطلاع کامل از شرایط و معانی، آن را پذیرفته‌اند. این قوانین و مقررات ممکن است در طول زمان تغییرکند و بنابراین استفاده مستمر کاربران از تاپس به معنی پذیرش هرگونه تغییر در قوانین و مقررات است. برای استفاده از خدمات تاپس لازم است که هر کاربر اعم از شخص حقیقی و یا حقوقی با ثبت شماره تلفن همراه، یک حساب کاربری در اپلیکیشن بسازد. کاربر مذکور باید نام، نام خانوادگی و شماره همراه خود را در اپلیکیشن تاپس ثبت کند. در صورت نقص اطلاعات امکان بروز اشکال در سرویس ها وجود داشته و مسئولیت آن با کاربر خواهد بود. در صورت استفاده از خدمات تاپس، کاربران مسئول حفظ محرمانه بودن حساب خود هستند و مسئولیت تمامی فعالیت هایی که تحت حساب کاربری آنان انجام گیرد، بر عهده خودشان است. در صورت مفقود یا سرقت اطلاعات حساب کاربری، کاربر می بایست در اسرع وقت با پشتیبانی تاپس تماس بگیرد. کاربر حق واگذاری و اجازه استفاده از حساب کاربری خود به دیگران (حقیقی یا حقوقی) را ندارد. شرایط استفاده از تاپس: کلیه اصول و رویه های تاپس منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، قانون تجارت الکترونیک و قانون حمایت از حقوق مصرف کننده است و متعاقباً کاربر نیز موظف به رعایت قوانین مرتبط با کاربران است. محتویات و سرویس های تاپس، تنها برای استفاده شخصی و غیرتجاری عرضه شده است. هرگونه استفاده غیرشخصی، قابل پیگرد بوده و هیچ فردی به هیچ عنوان مجاز به استفاده از اطلاعات تاپس برای فروش و یا تولید مجدد در هیچ بستری نمی باشد. استفاده از تاپس برای دسترسی به سرویس ها فراهم شده و لازم است کاربر صرفاً از آن در جهت اهداف و مقاصد تعریف شده استفاده نماید. استفاده از اپلیکیشن به گونه ای که باعث بروز مشکل، از کار انداختن و ... آن شود، مجاز نبوده و از طرف صاحب امتیاز نرم افزار قابل پیگیری حقوقی خواهد بود. این سند به عنوان یک توافق نامه با توجه به مقررات و قوانین کشوری مقرر گردیده و به معنای اعلام موافقت کاربر با شرایط استفاده از تاپس است. کاربر متعهد است به هیچ عنوان سوالات موجود در تست ها و کوئیزها و آزمون ها را به هیچ نحوی با دیگران به اشتراک نگذارد. کاربر می پذیرد که راه ارتباطی اپلیکیشن تاپس با وی از طریق ارسال پیامک است و امکان درخواست قطع ارسال پیامک برای وی وجود دارد، ولی ممکن است که با قطع پیامک، در استفاده از سرویس با اشکال مواجه شود. استفاده از اپلیکیشن تاپس نیازمند سخت افزار و اینترنت بر روی آن می باشد، مسئولیت تامین و همچنین پرداخت هزینه های مربوط به آنها بر عهده کاربر است. کاربر متعهد است در طول یا پس از اتمام استفاده از تاپس، هیچ یک از اطلاعات تاپس را به هیچ گونه ای استفاده نکند. طبعاً ذخیره کردن اطلاعات خارج از ساختار خود اپلیکیشن بر خلاف قوانین و مقررات تاپس خواهد بود. تاپس ممکن است به علت به روزرسانی، اقدام به حذف برخی از محتواها کند. کاربر حق ندارد هیچ گونه تلاشی در جهت استخراج Source Code نرم افزارهای RF تاپس شامل Decompile، مهندسی معکوس یا فعالیت های مشابه انجام دهد. کاربر مجاز نیست با استفاده از روش های framing یا mirroring یا روش های دیگر نسخه دیگری از اپلیکیشن تاپس را روی سرورهای دیگر ارائه کند. همچنین کاربر مجاز نیست در نرم افزار تاپس یا در روش ارائه سرویس تاپس تغییر یا خللی ایجاد کند. کاربر حق ندارد برنامه یا اسکریپتی با هدف ایندکس گذاری، مطالعه یا هرگونه فعالیت داده کاوی روی سرویس اجرا کند. کاربر حق ندارد هیچ فعالیتی در راستای دسترسی غیرقانونی و غیرمتداول به هیچ یک از بخش های سرویس تاپس یا سرویس های مرتبط با تاپس انجام دهد. هزینه ها و پرداخت: خرید اشتراک از تاپس صرفاً از طریق درگاه اینترنتی صورت می پذیرد. امکان عودت هزینه اشتراک و خدمات خریداری شده تنها تا 72 ساعت پس از پرداخت امکان پذیر است. این امکان تنها از طریق ارسال درخواست از طریق "تماس با ما" در صفحه "پروفایل" امکان پذیر است. اگر تراکنش پرداخت هزینه توسط درگاه بانکی (که خارج از کنترل مجموعه ما است) برگشت بخورد، یا دچار مشکلی شود و همچنین اگر تحت شرایط ذکر شده در این توافقنامه هزینه شما عودت داده شود، ما دسترسی شما به محتوای خریداری‌شده را معلق یا ملغی خواهیم کرد. همچنین اگر به هر دلیلی تراکنش مشکوک و غیرقانونی اتفاق بیافتد، تراکنش‌های انجام‌شده لغو و باطل و دسترسی شما به محتوای خریداری‌شده معلق یا ملغی خواهد شد. ما این حق را برای خود محفوظ می‌داریم که به صلاحدید خودمان حساب شما را با خبر قبلی معلق یا مسدود کنیم. امکان استفاده از محتوای غیر رایگان اپلیکیشن، با پرداخت درون برنامه ای، اعتبار دارد. مسئولیت تاپس: تاپس تمامی تلاش خود را جهت استفاده کاربر از اپلیکیشن تاپس به کار می گیرد اما تضمینی در مورد اجرای آن بر روی همه دستگاه ها یا شبکه های ارتباطی (اینترنت، شبکه تلفن همراه و ...) نخواهد داد. در صورت بروز مشکل در زمان استفاده از تاپس کاربران می توانند از طریق سرویس "ارتباط با ما" در صفحه پروفایل مشکل خود را مطرح کرده و تاپس پیگیری لازم و تلاش خود را جهت حل و فصل مشکلات به عمل خواهد آورد. اطلاعات و محتوای موجود در تاپس از منابع معتبر و مرتبط و با رعایت مقررات و توجه به حقوق مولفان جمع آوری شده است. ممکن است اطلاعات، نرم افزار، سرویس های موجود یا ارائه شده در اپ در مواردی غیر دقیق و یا دارای اشکالات جزئی باشد. تاپس به طور مداوم اطلاعات و محتویات اپ را کنترل و بروز خواهد نمود. تاپس سهولت چگونگی استفاده، دقت اطلاعات، تضمین عملکرد نرم افزار و سرویس ها را بدون قید و یا تضمین، "آنگونه که هست" ارائه می کند. تاپس تحت هیچ شرایطی مسئولیت های ناشی از مهارت کم کاربر در استفاده از اپلیکیشن و یا ابراز اینکه در مورد سرویس و محصولات اطلاعی نداشته است را برعهده نخواهد گرفت. تاپس مسئولیتی در قبال مشکلات ناشی از قطع و یا سرعت اینترنت، مشکلات کاربری، خرابی تجهیزات شما و یا آلودگی آن به ویروس نداشته و مسئولیت تأخیر یا عدم کارکرد اپلیکیشن ناشی از این موارد بر عهده استفاده کننده خواهد بود. تاپس سعی می‌کند که کاربران دسترسی شبانه‌روزی در تمامی ۷ روز هفته را داشته باشند و سعی می‌کند هرگونه زمان ازکارافتادگی را به حداقل برساند. تاپس ممکن است با اطلاع قبلی، به منظور تعمیر و نگهداری اپلیکیشن، دسترسی کاربران یا ارائه خدمات را موقتاً و در حداقل زمان ممکن متوقف یا معلق کند. قطع سرویس: تاپس در شرایطی که به هر دلیل به این نتیجه برسد که حضور یک کاربر می تواند برای تاپس یا سایر کاربران نامطلوب باشد حق حذف دسترسی کاربر به اپلیکیشن را دارد. اگر تاپس به این باور برسد که کاربر از سیاست عودت وجه سوءاستفاده می‌کند، این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که حساب کاربری کاربر را معلق یا مسدود یا ملغی کند و استفاده کنونی یا آتی وی از خدمات و محصولات تاپس را محدود یا مسدود کند. اعتبار قوانین: توجه داشته باشید کلیه اصول و رویه‏‌های تاپس منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران و سازمان آموزش و پرورش جمهوری اسلامی است. تاپس حق تغییرات آتی در قوانین را بر خود محفوظ می‌داند و در صورتی که تغییراتی در قوانین مندرج، رویه‏‌ها و سرویس‏‌ها ایجاد شود، در همین صفحه منتشر و به روز رسانی می شود و شما توافق می‏‌کنید که استفاده مستمر شما به معنی پذیرش هرگونه تغییر است.

small_c_popup.png

ثبت نام رایگان

در خبرنامه تاپس ثبت نام کنید تا مقالات جدید هم برای شما ارسال شود
لوگو اندروید

برای یک شروع هیجان انگیز آماده ای؟