تاثیر رنگ ها در یادگیری

تاثیر رنگ ها در یادگیری دانش آموزان

آیا فکر می‌کنید که رنگ ها اصلاً مهم نیستند؟ کافی است که به اهمیت رنگ های چراغ راهنمایی و علائم هشداردهنده توجه داشته باشید. رنگ ها اهمیت زیادی دارند و زمان آن رسیده است که از این موضوع برای تقویت عملکرد دانش‌آموزان در یادگیری استفاده کنیم. با توجه به این‌که یادگیری، یک زمینه سخت و دشوار در درک مطالب درسی است، استفاده از رنگ‌های مناسب برای ایجاد یک محیط آرامش‌بخش برای درس خواندن یک تکنیک فوق‌العاده برای افزایش بازدهی می باشد. رنگ‌های مناسب این قدرت را دارند که هنگام یادگیری، احساسات، توجه و رفتار را تحت تاثیر قرار دهند. چه ایده‌ای بهتر از این‌که از این ویژگی فوق‌العاده به نفع خود استفاده کنیم؟ اگر به دنبال تغییری هستید که تاثیر مثبتی روی کیفیت درس خواندن شما داشته باشد، ادامه مطلب را از دست ندهید:

رنگ ها چگونه روی یادگیری تاثیر می‌گذارند؟

مطالعات علمی اخیر نشان می‌دهند که رنگ ها روی احساسات، بهره‌وری و یادگیری تاثیر می‌گذارند. هر آنچه در اطرافمان می‌بینیم دارای یک رنگ مشخص است و به همین خاطر رنگ ها جزء جدایی‌ناپذیر زندگی ما هستند. از تأثیرات رنگ ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

رنگ ها و حافظه

تاثیر رنگ ها در یادگیری و حافظه

به طور کلی سه نوع حافظه داریم: حافظه کوتاه مدت، بلند مدت و حسی. با توجه به این‌که اطلاعات توسط حافظه حسی پردازش می‌شوند، تحلیل ویژگی‌های حسی و فیزیکی قبل از انتقال به حافظه کوتاه مدت راحت‌تر می‌شود. پس از تجزیه و تحلیل بیشتر، اطلاعات به حافظه بلند مدت منتقل می‌شوند. توجه زمانی ضروری است که ذهن جزئیات را اسکن می‌کند و رنگ ها نیز تاثیر زیادی در افزایش سطح توجه خواهند داشت.

در این صورت، اطلاعات بیشتری توسط حافظه کوتاه مدت و بلند مدت پردازش می‌شوند؛ و همچنین احتمال به خاطر سپرده شدن اطلاعات نیز بهبود می‌یابد.

رنگ ها می‌توانند تاثیر مستقیمی روی توانایی یادآوری ما داشته باشند. به عنوان مثال، استفاده از رنگ آبی در رنگ‌آمیزی دیوارهای کلاس، احتمال یادگیری و همچنین به خاطر سپردن مطالب را افزایش می‌دهد.

طبق تحقیقات، دانش‌آموزانی که در کلاس‌هایی با دیوارهای آبی آموزش داده می‌شوند در مقایسه با دانش‌آموزانی که مطالب را در کلاس‌هایی با دیوارهایی با رنگ های دیگر یاد می‌گیرند، توانایی بیشتری در یادآوری مطالب درسی دارند.

تاثیر رنگ ها در راحتی چشم و ذهن

راحتی چشم و ذهن

پلک زدن مداوم چشم‌ها و بزرگ شدن عنبیه چشم، از نشانه‌های خستگی چشم‌ها هستند. این خستگی می‌تواند باعث کاهش توانایی تمرکز شود.

انتخاب رنگ‌هایی که خستگی چشم‌ها را از بین می ­برد باعث آرامش و بهبود تمرکز لازم برای یادگیری مطالب درسی می شود.

طبق مطالعات، هرگز نباید از یک رنگ بسیار تیره برای دیوارهای کلاس یا اتاق مطالعه استفاده کنید چون دانش‌آموزان معمولاً به آن رنگ خیره می‌شوند. همچنین استفاده از یک رنگ مناسب و تحریک ذهن دانش‌آموزان باعث بهبود توانایی یادگیری آنها می‌شود.

علاوه بر این، معلمان نیز در یک محیطی با رنگ مناسب قدرت بالاتری برای ارائه مطالب درسی پیدا می‌کنند. پس در کل، با انتخاب یک رنگ مناسب برای محیط یادگیری، زمانی که برای مطالعه و آموزش اختصاص داده می‌شود با بازده بالاتری همراه خواهد بود.

تقویت توجه

تاثیر رنگ ها در یادگیری و توجه

رنگ ها برای تقویت عملکرد حافظه ما مهم هستند. با استفاده از رنگ‌های مناسب می‌توان دامنه توجه هر دانش‌آموزی را تقویت کرد. همچنین ثابت شده است که خستگی و حواس‌پرتی دانش‌آموزان در کلاسی با رنگ مناسب به حداقل می‌رسد. با این حال، استفاده از رنگ‌های عجیب و خاص در اتاق یا کلاس نه تنها باعث جلب‌توجه دانش‌آموز نمی‌شود بلکه می‌تواند ذهن او را بیش از حد تحریک کند.

رنگ‌های گرم می‌توانند توجه دانش‌آموز را جلب کنند و از طرف دیگر، رنگ‌های سردتر نیز قدرت تمرکز و تفکر دانش‌آموز را تقویت می‌کنند.

نیازهای ویژه

نیازهای ویژه

رنگ‌ها تأثیرات متفاوتی روی کودکان می‌گذارند. بینایی ضعیف، حساسیت نسبت به رنگ ها از جمله مشکلاتی هستند که برخی از کودکان با آن مواجه هستند. کودکان مبتلا به بیماری ADS هنگام روبرو شدن با الگوها و رنگ ها دچار استرس و اضطراب می‌شوند. پس بهتر است هنگام انتخاب رنگ، نیازهای خاص دانش‌آموزان را نیز در نظر بگیرید.

نوع تاثیر رنگ ها در یادگیری

استفاده از یک رنگ مناسب می‌تواند احساسات، توجه و رفتار اشخاص را هنگام یادگیری تحت تاثیر قرار دهد. زمان آن رسیده است که از این موضوع به نفع خود استفاده کنیم. با ادامه مقاله همراه باشید تا تأثیرات رنگ‌های مختلف را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم:

سبز: افزایش تمرکز

رنگ سبز همانند سایر رنگ‌هایی که طول موج کمتری دارند، باعث آرامش، تمرکز و بهبود کارایی مغز می‌شوند. این رنگ علاوه بر این‌که یکی از ساده‌ترین و طبیعی‌ترین رنگ ها برای چشم است، زیبایی طبیعت را نیز به ما یادآوری می‌کند.

جالب است بدانید شواهد علمی نشان می‌دهند، افرادی که در دفترهای کاری با رنگ سبز کار می‌کنند، رضایت شغلی بالاتری دارند و مصرف‌کنندگان نیز زمان بیشتری را صرف خرید از فروشگاهی می‌کنند که رنگ غالب آنها سبز است.

با این اوصاف، تاثیر رنگ سبز در بهبود تمرکز دانش‌آموزان نیز انکار ناپذیر است. مطالعات نشان می‌دهد که حتی لحظه‌ای نگاه کردن به رنگ سبز باعث افزایش تمرکز و از بین رفتن حس بی‌حوصلگی می‌شود.

در کل، یک محیط یادگیری با رنگ سبز می‌تواند به افزایش تمرکز، کاهش استرس و ایجاد احساس امنیت کمک کند.

نارنجی: افزایش حس و انگیزه

رنگ نارنجی یعنی همان رنگی که هنگام غروب خورشید همه را محو خود می‌کند، رنگ انگیزشی و نشاط آوری برای دانش‌آموزان است. استفاده از این رنگ در محیط مطالعه و آموزش، باعث راحتی و بهبود عملکرد عصبی می‌شود.

برخی از نظریه‌پردازان استدلال می‌کنند که یک محیط با رنگ نارنجی، اکسیژن‌رسانی به مغز را افزایش می‌دهد و باعث بهبود فعالیت ذهنی می‌شود. افزایش اکسیژن‌رسانی منجر به احساس نشاط و آمادگی برای انجام کارهای مختلف می‌شود.

البته، دانش‌آموزانی که به خاطر سنین پایین فعالیت و تحرک بیش از حدی دارند و یا حتی مبتلا به بیماری بیش فعالی هستند، هنگام قرار گرفتن در محیطی با رنگ غالب نارنجی پررنگ تر دچار اختلالاتی ناشی از تحرک بیش از حد می‌شوند.

برجسته کردن اطلاعات و مطالب درسی مهم هنگام آموزش و مطالعه می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در یادگیری بهتر آنها داشته باشد. نارنجی یک رنگ پر جنب و جوش است و آشنایی با تاثیر رنگ ها در یادگیری با بررسی این رنگ فوق‌العاده است که تکمیل می‌شود.

در کل، یک محیط یادگیری با رنگ نارنجی می‌تواند به بهبود هوشیاری، هیجان، ایجاد انگیزه، افزایش اعتمادبه‌نفس، شادی و انرژی کمک کند.

آبی: افزایش بهره‌وری

رنگ آبی برای موقعیت‌های یادگیری چالش‌برانگیز بهترین گزینه است. برخی از تحقیقات نشان می‌دهند افرادی که نیاز به تفکر دارند و کاری که انجام می‌دهند نیاز به بار شناختی بالایی دارد به عنوان مثال، برنامه نویسان یا دانشجویان، در محیط آبی بهره‌وری بیشتری دارند. البته ترکیب این رنگ با رنگ‌های گرم‌تر باعث می‌شود که یک محیط مطالعه یا کار مناسب ایجاد شود.

در ادامه بخوانید: مسیر تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای

معمولاً رنگ آبی با اعتماد، صداقت و صلح مرتبط است. واکنش احساسی مثبت و آرامش‌بخش ناشی از این رنگ می‌تواند به کاهش استرس، افزایش شادی، تقویت خلاقیت برای کشف ایده‌های جدید کمک کند. البته، هنگام انتخاب رنگ باید نهایت دقت و توجه را داشته باشید چون استفاده بیش از حد از رنگ آبی می‌تواند منجر به غم، اندوه و افسردگی شود.

قرمز: محرک

رنگ قرمز اغلب با شجاعت و قدرت همراه است. با این‌که تاثیر رنگ ها در یادگیری بسیار مهم است ولی در برخی مواقع نیاز به قدرت ادامه دادن نیز داریم که با رنگ قرمز تکمیل می‌شود. استفاده از رنگ قرمز در فضای یادگیری علاوه بر جسارت، خلاقیت و هیجان را نیز افزایش می‌دهد.

یک محیط آموزشی با رنگ قرمز می‌تواند انرژی‌بخش باشد، دانش ‌آموزان و معلمان را تشویق کند و توجه به جزئیات را نیز افزایش دهد.

البته هنگام استفاده از این رنگ، باید ترکیب رنگ‌های موجود در محیط را به خوبی کنترل کنید تا استفاده بیش از حد از این رنگ باعث استرس نشود.

برخی از رنگ‌های دیگر که بهتر است در بررسی تاثیر رنگ ها در یادگیری در نظر داشته باشید:

بنفش: این رنگ یکی از بهترین رنگ ها برای کودکان است و میزان توجه دانش‌آموزان را افزایش می‌دهد.

صورتی: اگر می‌خواهید یک محیط آرامش‌بخش برای یادگیری داشته باشید، صورتی بهترین رنگ برای شماست.

زرد: رنگ زرد یعنی همان رنگ طلوع خورشید با شادی همراه است. استفاده مناسب از این رنگ در اتاق کار، مطالعه و همچنین اتاق بازی کودکان می‌تواند با افزایش سطح انرژی و شادی همراه باشد.

قهوه‌ای: این رنگ با احساس امنیت همراه است که به دانش‌آموزان اجازه می‌دهد تمرکز بیشتری برای یادگیری داشته باشند. استفاده مناسب و به‌جا از این رنگ باعث از بین رفتن استرس و خستگی نیز می‌شود.

سفید: این رنگ با انرژی مثبت همراه است و دانش‌آموزان را تشویق می‌کند که توجه خود را حفظ کنند.

خاکستری تیره: این رنگ به تمرکز کمک می‌کند و همچنین خلاقیت را نیز افزایش می‌دهد.

تاثیر رنگ ها در یادگیری - رنگ‌هایی که باید از آنها دوری کنید.

هرگز نباید از سایه‌های تیره‌تر رنگ سیاه، آبی و خاکستری و سایر رنگ ها برای محیط یادگیری و آموزش استفاده کنید، مخصوصاً اتاق مطالعه کودک. اگر می‌خواهید حتماً از رنگ آبی برای چنین محیطی استفاده کنید رنگ فیروزه‌ای و سرولین کم رنگ بهترین گزینه برای شماست.

چند ایده برای ترکیب رنگ ها در محیط یادگیری

قبل
بعدی

نتیجه گیری در مورد تاثیر رنگ ها در یادگیری

رنگ ها نقش مهمی در کیفیت یادگیری و میزان بهره‌وری ذهن دارند. رنگ‌های زیادی وجود دارند که ترکیب درست آنها باعث ایجاد یک محیط فوق‌العاده برای یادگیری می‌شود. امیدواریم که با مطالعه این مقاله، ایده‌های بهتری برای تغییر ترکیب رنگی محیط مطالعه و آموزش خود داشته باشید. از اینکه تا انتهای مقاله با ما همراه بودید، متشکریم.

مطالب مرتبط
tops - screen

هنوز بازی رو دانلود نکردی؟

همین الان بازی تاپس رو دانلود کن و رقابت رو شروع کن

قوانین و مقررات تاپس

تعاریف و اصطلاحات: تاپس: اپلیکیشن تاپس یک بازی می‌باشد که با تکیه بر محتوای آموزشی بستری مناسب برای رشد و تعالی دانش آموزان در زمان فراغتشان را فراهم می‌نماید. کاربر : شخص حقیقی یا حقوقی می باشد که از طریق بستر ارتباطی اینترنت و با استفاده از اپلیکیشن تاپس نسبت به دریافت خدمات اقدام می نماید. حساب کاربری (پروفایل) : حسابی است که کاربر با ثبت شماره تلفن همراه خود برای استفاده از خدمات تاپس در اپلیکیشن ایجاد کرده‌ است. اطلاعات هویتی : اطلاعاتی که به صورت مستقیم از سوی کاربران وارد تاپس می‌شود. قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران : قانون اساسی، قوانین عادی، آیین نامه های اجرایی، بخشنامه‌ها، دستورالعمل‌ها و کلیه ضوابط قانونی حاکم بر جامعه می‌یاشد. کاربران با ثبت نام در تاپس و همچنین با استفاده از خدمات تاپس می‌پذیرند که قوانین و مقررات جاری تاپس را به صورت کامل مطالعه کرده و با اطلاع کامل از شرایط و معانی، آن را پذیرفته‌اند. این قوانین و مقررات ممکن است در طول زمان تغییرکند و بنابراین استفاده مستمر کاربران از تاپس به معنی پذیرش هرگونه تغییر در قوانین و مقررات است. برای استفاده از خدمات تاپس لازم است که هر کاربر اعم از شخص حقیقی و یا حقوقی با ثبت شماره تلفن همراه، یک حساب کاربری در اپلیکیشن بسازد. کاربر مذکور باید نام، نام خانوادگی و شماره همراه خود را در اپلیکیشن تاپس ثبت کند. در صورت نقص اطلاعات امکان بروز اشکال در سرویس ها وجود داشته و مسئولیت آن با کاربر خواهد بود. در صورت استفاده از خدمات تاپس، کاربران مسئول حفظ محرمانه بودن حساب خود هستند و مسئولیت تمامی فعالیت هایی که تحت حساب کاربری آنان انجام گیرد، بر عهده خودشان است. در صورت مفقود یا سرقت اطلاعات حساب کاربری، کاربر می بایست در اسرع وقت با پشتیبانی تاپس تماس بگیرد. کاربر حق واگذاری و اجازه استفاده از حساب کاربری خود به دیگران (حقیقی یا حقوقی) را ندارد. شرایط استفاده از تاپس: کلیه اصول و رویه های تاپس منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، قانون تجارت الکترونیک و قانون حمایت از حقوق مصرف کننده است و متعاقباً کاربر نیز موظف به رعایت قوانین مرتبط با کاربران است. محتویات و سرویس های تاپس، تنها برای استفاده شخصی و غیرتجاری عرضه شده است. هرگونه استفاده غیرشخصی، قابل پیگرد بوده و هیچ فردی به هیچ عنوان مجاز به استفاده از اطلاعات تاپس برای فروش و یا تولید مجدد در هیچ بستری نمی باشد. استفاده از تاپس برای دسترسی به سرویس ها فراهم شده و لازم است کاربر صرفاً از آن در جهت اهداف و مقاصد تعریف شده استفاده نماید. استفاده از اپلیکیشن به گونه ای که باعث بروز مشکل، از کار انداختن و ... آن شود، مجاز نبوده و از طرف صاحب امتیاز نرم افزار قابل پیگیری حقوقی خواهد بود. این سند به عنوان یک توافق نامه با توجه به مقررات و قوانین کشوری مقرر گردیده و به معنای اعلام موافقت کاربر با شرایط استفاده از تاپس است. کاربر متعهد است به هیچ عنوان سوالات موجود در تست ها و کوئیزها و آزمون ها را به هیچ نحوی با دیگران به اشتراک نگذارد. کاربر می پذیرد که راه ارتباطی اپلیکیشن تاپس با وی از طریق ارسال پیامک است و امکان درخواست قطع ارسال پیامک برای وی وجود دارد، ولی ممکن است که با قطع پیامک، در استفاده از سرویس با اشکال مواجه شود. استفاده از اپلیکیشن تاپس نیازمند سخت افزار و اینترنت بر روی آن می باشد، مسئولیت تامین و همچنین پرداخت هزینه های مربوط به آنها بر عهده کاربر است. کاربر متعهد است در طول یا پس از اتمام استفاده از تاپس، هیچ یک از اطلاعات تاپس را به هیچ گونه ای استفاده نکند. طبعاً ذخیره کردن اطلاعات خارج از ساختار خود اپلیکیشن بر خلاف قوانین و مقررات تاپس خواهد بود. تاپس ممکن است به علت به روزرسانی، اقدام به حذف برخی از محتواها کند. کاربر حق ندارد هیچ گونه تلاشی در جهت استخراج Source Code نرم افزارهای RF تاپس شامل Decompile، مهندسی معکوس یا فعالیت های مشابه انجام دهد. کاربر مجاز نیست با استفاده از روش های framing یا mirroring یا روش های دیگر نسخه دیگری از اپلیکیشن تاپس را روی سرورهای دیگر ارائه کند. همچنین کاربر مجاز نیست در نرم افزار تاپس یا در روش ارائه سرویس تاپس تغییر یا خللی ایجاد کند. کاربر حق ندارد برنامه یا اسکریپتی با هدف ایندکس گذاری، مطالعه یا هرگونه فعالیت داده کاوی روی سرویس اجرا کند. کاربر حق ندارد هیچ فعالیتی در راستای دسترسی غیرقانونی و غیرمتداول به هیچ یک از بخش های سرویس تاپس یا سرویس های مرتبط با تاپس انجام دهد. هزینه ها و پرداخت: خرید اشتراک از تاپس صرفاً از طریق درگاه اینترنتی صورت می پذیرد. امکان عودت هزینه اشتراک و خدمات خریداری شده تنها تا 72 ساعت پس از پرداخت امکان پذیر است. این امکان تنها از طریق ارسال درخواست از طریق "تماس با ما" در صفحه "پروفایل" امکان پذیر است. اگر تراکنش پرداخت هزینه توسط درگاه بانکی (که خارج از کنترل مجموعه ما است) برگشت بخورد، یا دچار مشکلی شود و همچنین اگر تحت شرایط ذکر شده در این توافقنامه هزینه شما عودت داده شود، ما دسترسی شما به محتوای خریداری‌شده را معلق یا ملغی خواهیم کرد. همچنین اگر به هر دلیلی تراکنش مشکوک و غیرقانونی اتفاق بیافتد، تراکنش‌های انجام‌شده لغو و باطل و دسترسی شما به محتوای خریداری‌شده معلق یا ملغی خواهد شد. ما این حق را برای خود محفوظ می‌داریم که به صلاحدید خودمان حساب شما را با خبر قبلی معلق یا مسدود کنیم. امکان استفاده از محتوای غیر رایگان اپلیکیشن، با پرداخت درون برنامه ای، اعتبار دارد. مسئولیت تاپس: تاپس تمامی تلاش خود را جهت استفاده کاربر از اپلیکیشن تاپس به کار می گیرد اما تضمینی در مورد اجرای آن بر روی همه دستگاه ها یا شبکه های ارتباطی (اینترنت، شبکه تلفن همراه و ...) نخواهد داد. در صورت بروز مشکل در زمان استفاده از تاپس کاربران می توانند از طریق سرویس "ارتباط با ما" در صفحه پروفایل مشکل خود را مطرح کرده و تاپس پیگیری لازم و تلاش خود را جهت حل و فصل مشکلات به عمل خواهد آورد. اطلاعات و محتوای موجود در تاپس از منابع معتبر و مرتبط و با رعایت مقررات و توجه به حقوق مولفان جمع آوری شده است. ممکن است اطلاعات، نرم افزار، سرویس های موجود یا ارائه شده در اپ در مواردی غیر دقیق و یا دارای اشکالات جزئی باشد. تاپس به طور مداوم اطلاعات و محتویات اپ را کنترل و بروز خواهد نمود. تاپس سهولت چگونگی استفاده، دقت اطلاعات، تضمین عملکرد نرم افزار و سرویس ها را بدون قید و یا تضمین، "آنگونه که هست" ارائه می کند. تاپس تحت هیچ شرایطی مسئولیت های ناشی از مهارت کم کاربر در استفاده از اپلیکیشن و یا ابراز اینکه در مورد سرویس و محصولات اطلاعی نداشته است را برعهده نخواهد گرفت. تاپس مسئولیتی در قبال مشکلات ناشی از قطع و یا سرعت اینترنت، مشکلات کاربری، خرابی تجهیزات شما و یا آلودگی آن به ویروس نداشته و مسئولیت تأخیر یا عدم کارکرد اپلیکیشن ناشی از این موارد بر عهده استفاده کننده خواهد بود. تاپس سعی می‌کند که کاربران دسترسی شبانه‌روزی در تمامی ۷ روز هفته را داشته باشند و سعی می‌کند هرگونه زمان ازکارافتادگی را به حداقل برساند. تاپس ممکن است با اطلاع قبلی، به منظور تعمیر و نگهداری اپلیکیشن، دسترسی کاربران یا ارائه خدمات را موقتاً و در حداقل زمان ممکن متوقف یا معلق کند. قطع سرویس: تاپس در شرایطی که به هر دلیل به این نتیجه برسد که حضور یک کاربر می تواند برای تاپس یا سایر کاربران نامطلوب باشد حق حذف دسترسی کاربر به اپلیکیشن را دارد. اگر تاپس به این باور برسد که کاربر از سیاست عودت وجه سوءاستفاده می‌کند، این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که حساب کاربری کاربر را معلق یا مسدود یا ملغی کند و استفاده کنونی یا آتی وی از خدمات و محصولات تاپس را محدود یا مسدود کند. اعتبار قوانین: توجه داشته باشید کلیه اصول و رویه‏‌های تاپس منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران و سازمان آموزش و پرورش جمهوری اسلامی است. تاپس حق تغییرات آتی در قوانین را بر خود محفوظ می‌داند و در صورتی که تغییراتی در قوانین مندرج، رویه‏‌ها و سرویس‏‌ها ایجاد شود، در همین صفحه منتشر و به روز رسانی می شود و شما توافق می‏‌کنید که استفاده مستمر شما به معنی پذیرش هرگونه تغییر است.

small_c_popup.png

ثبت نام رایگان

در خبرنامه تاپس ثبت نام کنید تا مقالات جدید هم برای شما ارسال شود
لوگو اندروید

برای یک شروع هیجان انگیز آماده ای؟